Категорії

Лотос (Nelumbo)

«Nymphaea nelumbo – блискуча красуня, у якої в водах всього світу немає суперниць, законна володарка квітів, які перед нею як мерехтливі зірки перед місяцем в повному сяйві»,- такі слова про лотос написав ботанік С. І. Гремяченський у «Віснику природничих наук» за 1856 р.

Лотос (Nelumbo) – багаторічна  трав’яниста рослина родини лотосові (Nelumbonaceae), належить до сімейства покритонасінних, роду дводольних. Кореневище розгалужене, горизонтальне. Наприкінці вегетаційного періоду на кореневищі розвивається бульба у вигляді банана.

Плаваюче плескате округле листя лотоса

Листки трьох типів: надводні (великі ввігнуті, щитовидні, на прямих черешках, вкриті восковим нальотом, плаваючі (плескаті округлі), підводні (лусковидні). Цвіте у липні – серпні.

Плаваюче округле листя лотоса

Квітки поодинокі, квітконоси довгі. Вважають, що сімейство Nelumbites з’явилося біля 121-115 млн. років тому. Багато століть лотос шанували як священну рослину в Давньому Єгипті, Китаї, Індії, В’єтнамі, на Тибеті. Він займав значне місце в релігійних обрядах, переказах і легендах.

Про це свідчать численні пам’ятки писемності, архітектури та мистецтва. Священний лотос древніх єгиптян, який служив троном для Ісіди і Осіріса, – це знаменита нільська латаття «Nympha lotos».

Священний лотос – трон для Ісіди і Осіріса

Білий лотос – неодмінний атрибут божественної влади на Сході.

Лотос священний

В Стародавній Індії вважали нашу землю гігантським лотосом, який розпускається на поверхні води, а рай – величезне озеро з прекрасними рожевими лотосами, де мешкають праведні душі.

Стародавня Індія, рай – величезне озеро з прекрасними рожевими лотосами, де мешкають праведні душі

Тому богів Індії традиційно зображували на лотосі або з квіткою лотоса в руці.

У китайському живопису була поширена тема «західного раю» – озера Лотоса і, залежно від доброго чи гріховного земного життя людини, квіти лотоса розквітають або в’януть.

Будинок-лотос (Китай)

Як лікарська рослина, лотос відомий декілька тисячоліть в китайській, індійській, в’єтнамській, арабській, тибетській медицині. Для приготування ліків використовують всі частини рослини: насіння, зародки, квітколоже, пелюстки, квітконіжки, тичинки, маточки, листя, коріння і кореневища.

Корені лотоса

В рослині виявлено алкалоїди та флавоноїди. Препарати з лотоса вживають як тонізуючий, кардіотонічний, загальнозміцнюючий засіб.

Лотос – цінна харчова та дієтична рослина. У країнах Азії його здавна використовують у харчуванні як овоч.

Смажені корені лотоса

Кореневища їдять в сирому, вареному, смаженому вигляді, маринують на зиму. З коренів варять суп, роблять крохмаль і олію. Молоді листки вживають в їжу як спаржу. Насіння їдять у сирому і зацукрованому вигляді. З шматочків кореневищ роблять мармелад.

Чай з лотосом

З насіння і кореневища отримують борошно. Їдять також тичинки і стебла.

Nelumno nucifera, лотос

Існує два види Nelumbo: лотос горіхоносний індійський (Nelumbo nucifera) і лотос жовтий (Nelumbo lutea) або американський.

Ареал існування Nelumbo nucifera від басейну річки Амур і до тропіків Північної Австралії. Поширений в Індії, Ірані, Китаї, в країнах Індокитаю, на острові Шрі-Ланка, на Філіппінських островах, на півдні Японії.

Лотос, бутон Nelumbo nucifera

Nelumbo nucifera культивують заради їстівних кореневищ і насіння. Черешки цього лотоса отруйні, містять алкалоїд нелумбін (може викликати запаморочення, блювоту, посилити серцебиття).

Лотос, квітка

Квіти його до 30 см в діаметрі, з рожевими або білими пелюстками, вони високо піднімаються над водою на прямій квітконіжці. Трохи нижче квітки є зона реагування, в якій лотос змінює своє положення слідом за сонцем.

Квіти лотоса

Центр квітки наповнено чисельними яскраво-жовтими тичинками і широким перевернутоконічним квітколожем. Квіти мають приємний аромат.

Листки лотоса надводні

Плід – горішок, перевернутоконічної форми – нагадує розтруб садової лійки, з великими гніздами, в кожному з яких сидить по одному коричневому насінню. В плоді їх до 30 штук. У сухому місці зберігають схожість іноді століттями.

Насіння лотоса

Відомі випадки, коли насіння проростало через 150 – 200 років після збору.

Восковий наліт на листі лотоса

Листя і квіти покриті захисним восковим нальотом, який переливається перламутром. У спекотний сонячний день можна спостерігати «кипіння» води – у поглибленні листа, що виходить з отворів черешка, вода викидається дрібними бризками.

Астраханський лотос, квітка

До Nelumbo nucifera належить різновид Лотоса каспійського (Nelumbo caspica), поширений в дельті р. Волги, на березі Каспійського моря, в гирлі Кури, в Кубанських лиманах, на східному узбережжі Азовського моря, і далекосхідний лотос Комарова (Nelumbo Komarowie).

Астраханський лотос

Nelumbo caspica називають астраханською або чулпанською трояндою, оскільки його вперше було виявлено в Чулпанській затоці. Описано і визначено його в 1764 р. Карлом Ліннеєм і І. П. Фальком. Зростає каспійський лотос в озерах, в затоках на узмор’ї, уздовж берегів на мілководді з добре прогрітою водою.

Лотос каспійський

У кубанських лиманах перше невеличке листя, що плаває, з’являється в травні. Через місяць-півтора виростає надводне листя, бутони розкриваються через 15-20 днів. Після полудня пелюстки квітів змикаються, на другий день рано вранці знову повністю розходяться, після полудня злегка закриваються, а на 3-4 раз починають опадати. Насіння визріває через 35 – 40 днів. Воно випадає в воду і тоне. Цвітіння лотоса триває з початку липня і до кінця вересня.

Каспійський Лотос

Коли рівень води сильно знижується, лотос виявляють і на суші. Він продовжує нормально розвиватися і не вимерзає.

Цвіте в липні, у вересні дозрівають плоди. Горішками лотоса годували домашню птицю і свиней, і до кінця XIX ст. зарості рослини в дельті Волги майже зникли. Тому у 1919 р. було створено Астраханський державний заповідник, і площі, зайняті лотосом, значно розширилися.

Квітка астраханського лотоса

На озері Мала Ханка басейна Амура на Далекому Сході росте лотос Комарова (Nelumbo Komarowie). Лотос пристосувався і став морозостійким. Звичайний шар мулу, в якому зимують кореневища, не перемерзає.

Лотос в штучних водоймах

Лотос можна вирощувати як в природних, так і в штучних водоймах – ямах, заповнених водою, в діжках, в басейнах.

Лотос добре росте при температурі води 25-30°C, для нього необхідні тривалий вегетаційний період і постійне сонячне освітлення.

Лотос, дизайн саду

У штучних відкритих водоймах для лотоса готують спеціальний ґрунт з мулу, піску і невеликої кількості глини. На дно насипають шар піску 10 см або гальки, зверху 40-60 см землі. Бажано, щоб вода була чистою, м’якою.

Квітка лотоса

Розмножують лотос насінням і кореневищем в березні – квітні. Тверду оболонку насіння надпилюють напилком і кладуть у банку з теплою водою на сонячне місце. Через кілька днів оболонка насіння лопається, через 20 днів з’являються тоненькі корінці.

Лотос каспійський (горіх і корінь)

Молоді рослини висаджують. Листя повинні плавати на поверхні. На великих глибинах і затінених місцях лотос не цвіте. На другий, третій рік утворюються бутони.

Плід лотоса

При гарному догляді рослина зацвітає в рік посадки. Посів можна починати не тільки навесні, але і влітку. У деяких країнах (в Кореї, на півночі Китаю, в Німеччині) воду з водойм, де вирощують лотос, взимку спускають, дно вкривають товстим шаром листя. Рослину можна взимку зберігати в льоху у ящику з сирим піском при температурі близько 10°С.

Лотос жовтий

Лотос жовтий або американський (Nelumbo lutea) розповсюджений в Новому Світі, в приатлантичній частині Північної і Центральної Америки, на Антильських і Гавайських островах.

У Східній півкулі його вирощують в ботанічних садах. Квіти діаметром до 20 см розпускаються у вересні. Насіння визріває до кінця жовтня.

Жовтий лотос (Nelumbo lutea)

Листя лотоса жовтого кругле, надводне, плаває на струнких черешках довжиною до 1 м, близько 70 см в діаметрі. Численні жовті або кремові квіти розкриваються зі сходом сонця, в порівнянні з лотосом індійським – більш ароматні. До полудня пелюстки Nelumbo lutea змикаються в щільний бутон. Через 4-5 днів пелюстки опадають. Поверхня листя і квітки покриті найтоншим восковим нальотом. Плоди лотоса жовтого нагадують розтруб садової лійки, дозріває до 25 круглих горішків діаметром близько 1 см.

Кореневище Nelumbo lutea залягає на глибині 60 см. З кожного кореневого вузла відростають численні коріння, два листка і квітконос. Завдяки постійному зростанню кореневищ цвітіння лотоса жовтого не припиняється до листопада. В Європі для культивування nelumbo використовують сорти:

Лотос Nymphaea Pygmaea Rubra

Nymphaea Pygmaea Rubra;

Квітка лотоса Lily Pons

Lily Pons  з рожевими чашоподібними квітами;

Квітка лотоса Mrs Perry D. Slocum

«Mrs Perry D. Slocum» – рожевий махровий, кремовий;

Лотос Momo Botan

Momo Botan – махровий малиновий, мілкий сорт для діжок;

Лотос Pygmaea Alba

Pygmaea Alba – листя до 30 см заввишки, білі квіти до 10 см.

Лотос єгипетський

Лотос єгипетський і блакитний належать до роду латаття.

Блакитний лотос

Recent Posts

Хто би міг подумати

Конопля - це одна з найдавніших технічних культур людства. З її волокон плетуть мотузки, роблять тканину, з насіння отримують олію.Читати…

5 години ago

Целюлоза технічної коноплі і джут для упаковки

Джут і коноплі - це цінні технічні культури, що обробляються для отримання волокна і насіння. Джутову і конопляну целюлозу з…

6 години ago

Салат туриста

Салат туриста - це рецепт консервації з перловою крупою з овочами. Відмінно зберігається при кімнатній температурі. Можна вживати як доповнення…

10 години ago

Салат «Знахідка» на зиму

Салат «Знахідка» - смачна закуска з кабачків та квасолі на зиму, відмінно підходить до відвареної картоплі або макаронів, вдалий гарнір…

16 години ago

Паста Болоньєзе

Болоньєзе - м'ясний соус зі свіжими тальятелле (різновид локшини), який традиційно готують в Болоньї. Менш традиційним є соус з макаронами…

1 день ago

Мак снодійний

Хімічний склад маку снодійного, Дія маку снодійного, Способи застосування маку снодійного, Протипоказання.Читати далі Мак снодійний

2 дні ago