Категорії
Різне

Луковитський скарб

Із всіх знайдених скарбів стародавньої Фракії останнім за хронологією є Луковитський скарб срібних виробів і прикрас. Вчені датують його другою половиною IV – початком III століття до н.е. Подібно до багатьох інших фракійських скарбів, луковитський скарб був знайдений абсолютно випадково: в 1953 році селяни орали поле в урочищі Балана, на схід від містечка Луковит (Північна Болгарія), зачепили плугом і вивернули на поверхню великий глиняний горщик, в якому знаходилося 15 срібних судин і три комплекти кінського спорядження, загальним числом понад 200 предметів.

Луковитський скарб

Скарб швидко розійшовся по руках, і лише його частина встигла потрапити в руки вчених, коли вони приїхали в Луковит. Розкопки на місці знахідки дали ще кілька десятків штук різної срібною дрібниці. Іншу частину скарбу вдалося знайти і конфіскувати у недобросовісних набувачів протягом наступних двох років, але деякі окремі речі Луковитського скарбу продовжували надходити в Археологічний музей в Софії аж до 1986 року.

Луковитський скарб

У своєму сучасному вигляді скарб із Луковита включає в себе 6 срібних чаш, 5 фіалів, 4 ковша і близько двох сотень всіляких декоративних предметів зі срібла (бляшок, пластинок, підвісок, кілець тощо) служили прикрасою кінської збруї. Безсумнівно, що це був навмисно прихований в землі скарб – на місці, де було його знайдено, археологи не знайшли слідів ні древнього поселення, ні курганів. Швидше за все, це було особисте майно якогось місцевого князька або видного представника племінної аристократії. Під час тривожних подій першої половини III століття до н.е., пов’язаних з кельтською навалою, власник срібла склав свої коштовності в великий глиняний горщик і закопав у землю – до кращих часів, а як виявилося – аж до середини XX століття…

Луковитський скарб

Луковитський скарб особливо цікавий тим, що в ньому найяскравіше відбилися особливості пізнього фракійського мистецтва IV – початку III століття до н.е. Вироби з цього скарбу виконані в дусі так званого скіфського тваринного стилю і нагадують, зокрема, скарби, знайдені в різний час в курганах України (Мартиновський скарб на Київщині, Перещепинський на Полтавщині і т. д.).

Луковитський скарб

Збруйні пластинки і бляшки прикрашені зображеннями сидячих сфінксів, людських голів, різноманітних тварин: левів, оленів, собак. Зустрічаються і образи вершників, які характерні для фракійського мистецтва. На двох срібних пластинах з Луковитського скарбу зображений лев, який терзає оленя – нещасна жертва впала на коліна під вагою хижака. На іншій пластинці два вершники переслідують лева – вже майже наздогнаний, він падає під копита коней… Ці образи у фракійському мистецтві мають певний соціальний зміст і пов’язані з прославлянням царської влади.

Луковитський скарб

Один з найбільших і найпишніше прикрашених фіалів Луковитського скарбу, на жаль, дійшов до нас в поганому стані – від нього фактично вціліло одне днище, велика частина віночка відсутня. Однак частина, що збереглася, наочно демонструє, наскільки складний і багатий був декоративний задум майстра. А орнамент з рівнобедрених трикутників, що покриває посудину, має дуже давню історію і сягає корінням ще в епоху раннього заліза. Вважається, що він пов’язаний з якимись магічними традиціями. Посудину прикрашає орнамент з двох концентричних рядів, складених з жіночих голів, що чергуються з пальметками-трилисниками, – ймовірно, це багаторазово повторений образ Великої богині-матері – головного божества фракійців.

Луковитський скарб

Зображення, які входять до складу Луковитського скарбу, наводять на думку про їх ритуальне використання. Один з ковшиків, ймовірно, призначався для обрядів, пов’язаних з культом води і небесної вологи: прикрашають його три горизонтальні фризи, які представлені образами риб, водяних птахів і бика. Водяний птах – один з найпоширеніших образів у мистецтві Центральної Європи, Фракії, Греції та Ірану XI-VI століть до н.е. Цей древній образ продовжував зберігатися і у фракійському мистецтві IV століття до н.е. А образ бика, який на перший погляд далекий від теми водної стихії, виявляється тісно пов’язаним з нею: на Стародавньому Сході бик був атрибутом бога бур і дощів. На одній з іранських чаш саме це божество зображено в образі бика, що виливає з вуст благодатний дощ і наповнює землю.

Луковитський скарб

Предмети з Луковитського скарбу зберігаються в Національному Археологічному музеї в Софії, а їх копії – в музеї міста Ловеч.Луковитський скарб

Залишити відповідь