Лисиця фенек

Лисиця фенек
Лисиця фенек (Fennec)

Лисиця фенек (Fennec) – нічна лисиця, належить до власного роду Vulpes Zerda (Zerda – «сухий», від середовища існування), найдрібніший вид псових у світі, мешкає у Північній Африці і Азії, спостерігається в піщаній місцевості далеко від населених пунктів.

Назва фенек походить від слова fanak, що в перекладі з арабської – лисиця. Лисиця фенек пристосована до пустельних умов життя: вдень закопується у пісок або ховається в місцях, захищених від сонця.

Лисиця фенек
Нічна лисиця фенек

Лисиця фенек всеїдна. Раціон цієї тваринки включає рослини, кроликів, птахів, яйця, гризунів, комах. Якщо у фінікової пальми є нижні гілки для підтримки, лисичка фенек вилазить на дерево, щоб поїсти фініків.

Лисичка фенек важить близько 0,68 – 1,59 кг. Довжина тіла лисички від 24-41 см, в холці приблизно 20 см. Хвіст – 18-31 см, кінчик чорний. Вуха до 15 см.

Лисиця фенек може стрибати у довжину на 120 см (4 ft) і у висоту 61 см (2 ft). Ця стрибучість допомагає лисиці зловити здобич і уникнути хижаків. 

При полюванні вухата лисиця фенек обертає головою як пугач – з боку в бік.

Лисиця фенек
Лисиця фенек

Хутро фенек найчастіше кремового кольору, густе, завдяки чому тварина вдень не перегрівається, а вночі тримає тепло. 

Серед інших видів лисиць вуха у фенек відносно розміру тіла найбільші, мають багато кровоносних судин, служать для відводу тепла і можуть чути здобич і під землею.

На підошвах ніг у фенек росте густе хутро, що захищає від гарячого піску пустелі. Відносно інших лисиць залози фенек виділяють мало мускусу. Фенек має 32 пари хромосом.

Лисиця фенек
Лисенята фенек

Лисиця фенек вміє робити безліч звуків: гавкіт і гарчання, муркотіння домашньої кішки тощо.

Нирки лисички фенек пристосовані для сухого клімату, витрати води обмежені, ця тваринка здатна жити без вільної води.

Фенек може викликати утворення роси, риючи землю. Воду ця тварина бере з їжі, але при наявності води фенек буде її пити.

Лисиця фенек
Зацікавлена fennec

Лисиця фенек – соціальна тварина. Вони створюють пари і живуть в сім’ях, контролюючи власну територію. Статева зрілість у фенек наступає у віці дев’яти місяців. У дикій природі спарювання відбувається з січня по лютий.

Лисенятка фенек народжуються з березня по квітень. В неволі більшість приплодів народжуються пізніше. Ці лисички народжують тільки один раз на рік. Відразу після спарювання самець стає агресивним і захищає самицю; під час вагітності та лактації забезпечує її їжею.

Лисиця фенек
Родина лисиці фенек

Вагітність фенек триває 50 – 52 дні, а в неволі до 62 – 63 днів. Лисенят в кублі народжується від одного до чотирьох з закритими очима і складеними вушками. Через 10 днів очі у фенек починають відкриватися і вуха підніматися. На 61-70 день молоденькі лисички фенек стають самостійними.

Лисиця фенек
Лисичка фенек з’ясовує стосунки

Сім’ї фенек живуть в норах. Кубло в ущільнених ґрунтах може бути розміром до 120 м² з 15 різними входами і може примикати підземними коридорами до кубла інших родичів.

Фенек занесена до червоного списку МСОП (Міжнародний союз охорони природи, англ. IUCN) і до додатку ІІ СІТЕС (Конвенція про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення). Статистичні дані про чисельність популяції фенек не відомі, але торгівля повинна контролюватися.

Лисиця фенек
Фенек відпочиває

Фенек не завдає прямої шкоди домашньому господарству людини, але люди часто полюють на лисицю. Цінується за своє хутро. Виловлюють фенек для виставки або продажу, м’ясо має неприємний запах. Проте лисицю фенек дуже важко вловити.

Основні вороги лисиці фенек: африканські пугачі, каракали, шакали, гієни, хорти, собаки.

Поведінка одомашненої фенек аналогічна собаці або кішці. У неволі фенек живе понад 14 років.

Лисиця фенек
Антуан де Сент-Екзюпері

В 1935 р. літак Антуан де Сент-Екзюпері (французький письменник і льотчик) впав в пустелі Сахара. Блукаючи пустелею, він спостерігав за лисицями фенек. Вважають, що вони надихнули письменника на створення образу Лиса в «Маленькому принці».

Лисиця фенек
Маленький принц і лис, Антуан де Сент-Екзюпері

Елеонора Хоффман в популярній дитячій книзі «Біда в Фесі» (1943 р.): є добра домашня тваринка фенек з ім’ям Баха, яка відчуває джинів і других демонічних істот.

Лисиця фенек
Фенек, Алжир

Лисиця Fennec – національна емблема Алжиру. Збірна Алжиру з футболу носить назву «Les Fennecs».

Лисиця фенек
Фенек на монеті Алжиру

Залишити коментар