Категорії
Психологія

Людство і соціальна мережа

Група психологів із США і Канади провела цікавий експеримент, в ході якого з’ясувалося, що спілкування в соціальних мережах сприяє передачі навичок від покоління до покоління.

В останні роки під терміном «соціальна мережа» розуміються інтернет-сервіси, які дозволяють користувачам переносити в мережу свої соціальні зв’язки, проте саме поняття соціальної мережі було запропоновано задовго до створення персональних комп’ютерів. Прийняте вченими визначення свідчить, що соціальна мережа – це структура (математично – соціальний граф), що складається з групи вузлів, якими є люди або організації, а також зв’язків між вузлами. Зв’язки можуть висловлювати ті чи інші відносини: наприклад, спорідненість, знайомство або спільна робота.

Дослідники з університетів Британської Колумбії (Канада) і Каліфорнії (США) перевірили гіпотезу про важливість соціальних мереж для накопичення і збереження знань. Зібравши дві групи добровольців, учені поставили перед ними завдання передати «наступному поколінню» (іншим учасникам дослідів) знання про те, як правильно зав’язувати вузли або як малювати складну фігуру в графічному редакторі. В одній групі діяло правило – кожен учасник отримує знання від одного вчителя і передає їх одному учневі. В другій групі можна було вчитися у всіх п’яти вчителів, які представляли минуле «покоління».

В ході експерименту з’ясувалося, що одинаки в результаті втратили частину знань і навичок або залишилися на рівні першого покоління. У групах, які могли вчитися один у одного, картина була дещо іншою: навички, навпаки, помітно покращили. Наприклад, складна фігура з декількох кіл у учасників, де спільно навчалися групи з восьмого покоління, практично не відрізнялась від оригіналу (одна помилка на п’ять спроб), в той же час два випадки з п’яти – результат серед одинаків. У випадку з в’язанням вузлів ситуація була гіршою, але і тоді останнє спільне покоління правильно виконувало дві третини завдань, в той час як останнє одиночне робило дві третини вузлів з помилками.

На думку дослідників, ці результати підтверджують важливість соціальної взаємодії для збереження знань. І хоч такий спосіб передачі інформації показує непогані результати в дослідах, жодна соціальна мережа не зможе замінити живе спілкування між людьми.

Залишити відповідь