М’ясо-круп’яні овочеві страви литовські

Голубці литовські,
Шюпініс,
Ведарай.

У литовській кухні значне місце, особливо в минулому, займали круп’яно-овочеві страви з невеликим додаванням м’яса або сала. Такий склад страв урізноманітнив круп’яну і овочеву основу різними добавками.

За своїм складом і частково за своєю технологією ці литовські страви нагадують латиську путрю. Головна відмінність полягає лише в тому, що в ній відсутнє молоко і що їх не доводять до закисання. Молочні продукти – сметану і сири – іноді вносять як заправку, але лише після приготування страви.

Всі ці страви мають кашкоподібну консистенцію; при порушенні пропорцій в бік збільшення частки круп, а також при відсутності відповідних приправ і прянощів смак таких страв різко погіршується. При правильному готуванні м’ясо-круп’яні овочеві страви приємні на смак і дуже корисні.

До теперішнього часу з страв цього типу збереглися в основному литовські голубці, шюпініс і ведарай, з рецептами яких можна ознайомитися нижче.

Голубці литовські

Складові для голубців литовських:
– 1 качан капусти,
– 10 білих сушених грибів,
– 1 цибулина,
– 0,5 склянки перлової крупи,
– 2 яйця,
– 100 г фаршу з пісної свинини,
– 50 г свинячого сала,
– 0,5 склянки сметани,
– майоран.

Приготування голубців литовських. Качан розрізати на 4 частини і відварити до напівготовності в злегка підсоленій воді. Віджати. Перловку відварити до м’якості, обсмажити разом зі свинячим салом. Гриби відварити в 1,5 склянки води, потім вийняти, нарізати соломкою, підсмажити з цибулею. Грибний відвар не виливати.

Перемішати перловку і гриби зі свинячим фаршем і збитими яйцями. Проміжки між листям капусти начинити цією масою. Частини качана перев’язати, залити грибним відваром і сметаною і тушкувати під кришкою до готовності.

М'ясо-круп'яні овочеві страви литовські
Шюпініс

Шюпініс

Складові для шюпінісу:
– 0,5 склянки ячної крупи,
– 1 склянка гороху,
– 1 бруква,
– 3 цибулини,
– 200 г свинячого сала,
– 250 г шинки,
– 1 склянка сметани,
– 1 ч. ложка майорану,
– 2 ст. ложки зелені кропу.

Приготування шюпінісу. Кожен з компонентів (ячну крупу, попередньо замочений горох, нарізану брукву) розварити окремо. Нарізане кубиками сало обсмажити з дрібно нарізаною цибулею, з’єднати з розвареними крупою, горохом і бруквою і додати дрібно нарізану шинку. Страву посипати майораном і кропом, заправити сметаною. Подавати до столу в гарячому вигляді.

М'ясо-круп'яні овочеві страви литовські
Ведарай

Ведарай

Складові для ведараю:
– 2 склянки ячної крупи,
– 1,5 склянки молока,
– 200 г кишкового свинячого сала,
– 200 г печінки,
– 200 г серця або попередньо вимочених нирок,
– 2 цибулини,
– 150 г шпику свинячого,
– 1 ч. ложка чорного меленого перцю,
– майоран.

Приготування ведараю. Свинячу товсту кишку промити і поскоблити. Ячну крупу залити киплячим молоком і поставити в гарячу духовку на слабкий вогонь до випарювання молока. Потім додати підсмажене з цибулею внутрішнє сало і підсмажений з салом фарш з потрухів, перемішати і поставити упрівати. Цією начинкою заповнити підготовлену кишку. Кінці кишки зав’язати і покласти на змащене маслом деко. Смажать ведарай 1,5 години, час від часу страву перевертають.

Залишити відповідь