Мандарин

Хімічний склад мандаринів,
Дія мандаринів,
Способи застосування мандаринів.

Мандарин (Cstrus unshiu (Swingle) Marc.) – рослина родини Rutaceae (рутові).

Мандарин – невелике зелене дерево висотою 2-4 м, з сіруватими гілками і вічнозеленим шкірястим листям. Квітки мандарина дрібні, білі, запашні. Плоди округло-плескаті, оранжево-жовті, кисло-солодкі, з тонкою ароматною шкіркою, яка легко відділяється.

Мандарин
Квітка мандаринового дерева

Цвіте мандарин в лютому – квітні, плоди дозрівають в жовтні – листопаді.

Культивується в садах і парках. Поширений мандарин на Чорноморському узбережжі Кавказу, в Грузії, Азербайджані. Батьківщина мандаринів – Японія.

У медицині використовують плоди і шкірку стиглих плодів мандаринів. Заготовляють плоди в жовтні – листопаді.

Мандарини зривають вручну. Неушкоджені плоди зберігають в свіжому вигляді і використовують в їжу до весни. Зняту з плодів мандаринову шкірку сушать і отримують з неї цедру. З пошкоджених плодів вичавлюють мандариновий сік.

Мандарин
Плоди мандаринів

Хімічний склад мандаринів. М’якоть плодів містить цукри (до 10%), вітаміни (тіамін, аскорбінова кислота, рибофлавін, рутин), органічні кислоти, фітонциди. Шкірка мандаринів має різні жовті та оранжеві пігменти, зокрема каротин (до 12,5%), пахучу ефірну олію. До складу золотисто-жовтої мандаринової ефірної олії входять цитраль, цитронела, каприловий альдегід, спирти, метиловий ефір антранілової кислоти, що надає своєрідного запаху і смаку мандариновій олії.

Мандарин
Мандарин без шкірки

Дія мандаринів. Плоди і їх сік мандаринів мають антицинготну і фунгіцидну властивості. Багаторазове втирання соку м’якоті мандарину виліковує ділянки шкіри, уражені грибками. Настоянка шкірки підвищує апетит, покращує травлення, пом’якшує кашель і сприяє виділенню мокротиння.

У медицині мандаринову шкірку використовують для сиропів, що поліпшують смак і запах ліків, і для приготування настоянки, яка застосовується для поліпшення апетиту і травлення.

У народній медицині свіжі плоди і настій шкірки мандарина використовують при авітамінозах, загальному занепаді сил в період важких хвороб або після них, а також при жовтяниці, хворобах печінки, порушеннях травлення, при кашлі, бронхіті.

Мандарин
Вирощування мандаринів в горщиках

Способи застосування мандаринів:

– мандаринова настоянка: 2 столові ложки свіжої шкірки мандарину настоювати 7 днів в 0,25 л спирту. Приймати по 20-25 крапель з водою 3 рази на день за 30 хвилин до їжі для поліпшення апетиту.

Залишити відповідь