Категорії
Природа Тварини

Мандаринка (лат. Aix galericulata)

Мандаринка (лат. Aix galericulata; англ. Mandarin Duck) – вид лісових качок, ареал розповсюдження – Східна Азія, Китай, Корея, Тайвань, Японія, Приморський край.

Мандарин – назва чиновника феодального Китаю, одягненого в дорогий одяг, тому і яскраво розфарбована качечка отримала таку ж назву.

Мандаринка (лат. Aix galericulata)

Середня довжина розміру тіла мандаринки – 41-49 см, розмах крил – 65-75 см, вага селезня в середньому становить 0,6 кг, вага качки – 0,5 кг.

Протягом майже всього року (з вересня по липень) мандаринки носять шлюбний наряд. На голові і шиї і самець і самиця мають довге пір’я, яке формує гребінь (чоловічий більш яскраво виражений) і своєрідні «бакенбарди».

Мандаринка (лат. Aix galericulata)

Селезень з червоним дзьобом і особливими червонуватими «вусами». Над його оком – великий білий півмісяць, груди фіолетові, з двома вертикальними білими смугами, боки рум’яні з двома помаранчевими «вітрилами» на спині, які при складених крилах підняті угору. У забарвлення вплетені зелений, фіолетовий, оранжево-червоний, білий і бурий кольори.

Самиця мандаринки – непоказна, сіро-оливково-коричнева, тільки очі незвично підведені. Качка мандаринки схожа на деревинну качку, але трохи блідніша і нижча. Дзьоб з блідим кінцем і маленькою білою бічною смугою, біла смужка навколо ока проходить назад від очей.

Мандаринка (лат. Aix galericulata)

Каченята мандаринки майже ідентичні за зовнішнім виглядом з каченятами деревинних качок і дуже схожі на каченят крижнів. Каченят крижнів від каченят мандаринки можна відрізнити за смугою очей, яка у каченят деревних качок зупиняється на очах, в той час як у каченят крижнів вона вимальована до дзьоба.

Мандаринка (лат. Aix galericulata)

В неволі знайдено різні мутації мандаринок. Найбільш поширеною є мандаринка біла. Хоча походження цієї мутації невідоме, припускають, що постійне спаровування навколо водних птахів та селекції призвели до комбінації рецесивних генів, що ведуть до генетичних захворювань, включаючи альбінізм.

Популяція мандаринок була широко поширена у Східній Азії, але через великомасштабний експорт та знищення лісів значно зменшилася у східній частині Росії і в Китаї (у кожній країні менше 1000 пар), але в Японії вважають, що все ще тримають близько 5000 пар.

Мандаринка (лат. Aix galericulata)

Азійські популяції, що мігрують, зимують у низовині східної частини Китаю і на півдні Японії.

В 20-му столітті в Великобританії створено велике поселення диких мандаринок. Останнім часом невелика кількість качок розплодилася в парках Дубліна. На європейському континенті найбільша популяція представлена в регіоні Берліну, популяція мандаринок у Великобританії становить близько 7000 особин.

Ізольовані популяції, утворені з кількох китайських качок, існують в Сполучених Штатах. Місто Black Mountain (Північна Кароліна) має обмежену дику популяцію з декількох сотень мандаринок в окрузі Сонома, Каліфорнія.

Ареал гніздування є щільним. Мандаринка надає перевагу чагарниковим лісам на краю річок та озер, в основному це відбувається в низинних районах, але може розмножуватися і в долині на висоті до 1500 м. Взимку крім того зустрічається на болотах, на затоплених полях і відкритих руслах. Мандаринка віддає перевагу прісній воді, але може зимувати і в прибережних лагунах і лиманах. В європейському діапазоні живе в більш відкритому середовищі існування, по краях озер, заплавних луків і посівних площ з лісом поблизу.

Мандаринка (лат. Aix galericulata)

У дикій природі китайські качки гніздяться в порожнинах дерев в щільно лісистій місцевості поблизу від мілководних озер, боліт і ставків. Після спарювання качка відкладає яйця (в квітні або травні). Один виводок містить від дев’яти до дванадцяти яєць. Селезень сам не інкубує яєць, а залишає їх, перш ніж вони вилупляться.

Тільки народившись пташенята мандаринки намагаються навчитися плавати. Їх мати летить на землю і вмовляє стрибнути за нею з гнізда. За командою матері маленькі мандаринки «пірнають» з дупла з великої висоти і при цьому залишаються неушкодженими. Щоб призупинити падіння, вони використовують ще нерозвинуті крильця і перетинки на лапах, після чого всі разом слідують за своєю мамою до довколишньої водойми.

Харчуються мандаринки під час плескання у воді або ходячи по землі. В основному вони їдять рослини і насіння, особливо ласують плодами бука. До раціону також додають равликів, комах і дрібних риб. Дієта качки залежить від сезону: восени і взимку вони в основному їдять жолуді й зерна; навесні віддають перевагу комахам, равликам, рибі і водним рослинам; у літній час їдять свіжих хробаків, дрібну рибу, жаб, молюсків і невеликих змій. Вони харчуються в основному на світанку або в сутінках.

Винищення мандаринки спостерігається у різних частинах діапазону проживання. Норки, єнотовидні собаки, видри, тхори, євразійські пугачі і вужі – всі є ворогами мандаринки. Великою загрозою для мандаринки є втрата середовища проживання через лісорубів. Мисливці також являють загрозу для мандаринки, тому що часто не в змозі в польоті взнати мандаринку і, як наслідок, багато хто стріляє в них випадково. На качку мандаринку не полюють для їжі, тому що цінується її краса.

Качку мандаринку китайці називають Юань-ян, де юань – це селезень, ян – качка мандаринки.

У традиційній китайській культурі вважають, що мандаринка, на відміну від інших видів качок, утворює одну пару на все своє життя. Тому їх розглядають як символ подружньої любові та вірності, і тому мандаринка є часто ознакою китайського мистецтва.

Китайське прислів’я для закоханих використовує мандаринку в якості метафори: «Дві качки мандаринки, що грають у воді».

Качка мандаринка є символом китайського весілля. В традиційному китайському знанні це символ сімейного блаженства і вірності, тому чоловіки і жінки в нарядах качки мандаринки є незрівнянні.

В кантонському розмовному діалекті часто використовується юань-ян для позначення «дивної парочки» або «навряд чи пара» – це суміш двох різних типів тієї ж категорії, наприклад, напій Yuanyang і юань-ян – смажений рис.

Для корейців мандаринки представляють мир, спокій, вірність і рясне потомство. Подібно до китайців вони теж вважають, що ці качки обирають собі пару на все життя. З цих причин пару китайських качок мандаринок часто дарують на весілля і вважають, що це відіграє значну роль в корейському шлюбі.

Залишити відповідь