Категорії
Дикорослі Лікарські рослини Природа

Маточник чебрецевий

Хімічний склад маточника чебрецевого,
Дія маточника чебрецевого,
Способи застосування маточника чебрецевого.

Маточник чебрецевий (Dracocephalum thymiflorum L.) – вид однорічних трав’янистих рослин родини Lamiaceae (Губоцвіті) або Labiatae (Глухокропивові), поширений у східній Європі, північно- та південно-східній Азії. Інші назви: змієголовник тімьяноквітковий, змієголовник чебрецевий.

Стебло маточника чебрецевого найчастіше чотиригранне, до 15-50 см в довжину, поодиноке, пряме, просте або гіллясте, опушене короткими поверненими вниз волосками.

Листя супротивне, прикореневе – на довгих черешках серцеподібно-овальне, крупногородчате, середнє – на коротких черешках, довгасто-ланцетне, городчато-пилчасте, верхнє – сидяче, ланцетне, майже цілокрає, 1-4 см довжиною, 0,3-2 см шириною, голе або з негустими короткими волосками.

Маточник чебрецевий
Суцвіття маточника чебрецевого

Суцвіття довгі, в нижній частині розставлені, зверху більш щільні (до 10 см довжиною, при плодах – до 25 см).

Чашечки 6-7 мм довжиною, волосисті, неясно двогубі, залишаються при плодах, в середині трохи зігнуті, зубці майже однакової довжини, середній зубець верхньої губи еліптично-округлий, остистий, в 3-4 рази ширше за інших ланцетових шилоподібних. Приквітники коротші за чашечку, еліптичні, з цільним краєм, зазвичай зелені, коротко волосисті, по краю війчасті. Віночок маленький, трубчасто лійкоподібдний, 7-9 мм довжиною (на 1/3-1/2 довше за чашку), блакитно-ліловий, нижня губа його при основі світліша, але з темними цяточками, зовні і зсередини при основі нижньої губи волосистий. Андроцей із 4-х тичинок, що часто приростають до трубки віночка. Верхня зав’язь із двома взаємно перпендикулярними перегородками, що поділяють порожнину на 4 частини, в кожній з яких розвивається по одному насінному зачатку. Біля основи зав’язі — нектароносний диск. Цвітіння – з початку весни і до середини літа.

Плід – роздрібний ценобій, що складається з 4 однонасінних горішків, захищених чашечкою. Довжина плоду – 1,2-1,7 мм, ширина – 0,5-0,9 мм, товщина – 0,5 мм. Горішки маточника чебрецевого придушено-тригранні, в контурі більш-менш довгасто-яйцеподібні. Грані нерівні (грань, що розташована зі сторони спинки горішка, широка, слабо випукла, дві інші грані з черевної сторони більш вузькі і майже плоскі). Поверхня горішка точково-ямочна, матова. Забарвлення коричневе, темно-коричневе або майже чорне.

Маточник чебрецевий
Маточник чебрецевий, плід рослини: верхівка тригранного горішка зі сторони більш випуклої грані слабо закруглена, зі сторони менших граней косо усічена трикутним майданчиком (3). Основа тригранного горішка рівномірно звужена, трохи стиснута і загострена. Рубчик (4) світлий, V-подібної форми, трохи стиснений, знаходиться в основі між вузькими гранями.

Росте маточник чебрецевий на відкритих сухих місцях, на узліссі, схилах, залізничних насипах і вздовж доріг. Досить часто як бур’ян зустрічається на городах, вздовж доріг і стежок. Рослина поширена по всій Середній Європі та в Середній Азії.

Траву (стебла, листя, квітки) маточника чебрецевого використовують для лікування. Заготовляють під час цвітіння рослини.

Хімічний склад маточника чебрецевого. В рослині знайдені: ефірна олія, флавоноїди, флавоноїдні глікозиди.

Дія маточника чебрецевого. Володіє терпкою, знеболювальною і протизапальною дією.

Настій трави маточника чебрецевого використовують як протизапальний, ранозагоювальний, спазмолітичний засіб при захворюваннях органів шлунково-кишкового тракту, проносі, спазмофілії. Компреси зовнішньо з цією подрібненою зеленою травою застосовують при ревматизмі, корості та інших шкірних захворюваннях.

Рослина завдяки наявності в залозистих волосках ефірних олій має приємний аромат, який пригнічує розвиток патогенних бактерій та вірусів.

Способи застосування маточника чебрецевого.

– при болях і спазмах при шлунково-кишкових захворюваннях (гастриті, ентероколіті, коліті, проносі) приймати по 1/4 склянки 3-4 рази на день за 30 хвилин до їжі настій маточника чебрецевого: 1 столову ложку подрібненої сухої трави залити 200 мл окропу, настоювати 2 години, процідити;

– при ревматичному болю зовнішньо використовують припарки з травою маточника чебрецевого.