Категорії
Дикорослі Лікарські рослини Природа

Меліса лікарська

Хімічний склад меліси лікарської,
Дія меліси лікарської,
Способи застосування меліси лікарської.

Меліса лікарська (лат. Melissa officinalis або м’ята лимонна, трава лимонна, маточник, медова або бджолина трава, медівка, ройовик, роївник) належить до сімейства Lamiaceae або Labiatae (губоцвіті).

Меліса лікарська
Меліса лікарська, склад рослини

Багаторічна трав’яниста м’яко опушена рослина, з приємним запахом, висотою до 50-120 см. Кореневище сильно гіллясте, має підземні пагони. Стебло меліси лікарської пряме, 4-гранне, гіллясте. Листя супротивне, черешкове, яйцеподібне, городчато-пильчасте, опушене.

Квітки неправильні, білі, двогубі, зібрані по 2-10 в несправжні мутовки в пазухах верхніх листків. Плід складається з 4 дрібних яйцеподібних горішків, укладених в чашечку. Цвіте меліса лікарська у червні-вересні.

Росте на лісовому узліссі і чагарниках, на засмічених місцях. Поширена в південній смузі Європи, на Кавказі, в Середній Азії. Обробляється меліса лікарська на плантаціях лікарських і ефіроолійних рослин в Криму.

Для лікування використовують листя і верхівки стебел з квітками меліси. Заготовляють траву під час цвітіння меліси, зрізуючи ножами або серпами квітучі верхівки.

Сушать під навісами, в приміщеннях з хорошою вентиляцією, на горищах під залізним дахом, розклавши тонким шаром (3-5 см) на папері або тканині, періодично перемішують, або в сушарках при температурі 25-30 °C.

Висушену траву меліси лікарської обмолочують і на решітках відокремлюють з її складу грубі стебла. Готову сировину пакують у тюки і зберігають у сухих добре провітрюваних приміщеннях на стелажах у групі ефіроолійної сировини. Термін зберігання меліси лікарської – 2 роки.

Листя збирають у міру їх наростання 3-4 рази за сезон, вручну обриваючи пластинки з черешками, і сушать під навісами, в приміщеннях з вентиляцією, розклавши тонким шаром на брезенті або тканині, періодично перемішують.

Кінець сушіння визначається ламкістю черешків листя меліси. Висушені листя відокремлюють від грубих частин на ситах, пакують у мішки або тюки і зберігають у сухих добре провітрюваних приміщеннях. Термін зберігання – 2 роки.

Хімічний склад меліси лікарської. Листя і трава меліси містять ефірну олію (0,33%) з сильним лимонним запахом (до його складу входять цитраль, цитронелаль, мирцен, гераніол), а також дубильні речовини, каротин, слиз, смолу, аскорбінову, кофеїнову, олеанову, урсолову кислоти, мінеральні солі, цукри. У насінні є жирна олія (до 20%).

Дія меліси лікарської. Меліса збуджує апетит, посилює діяльність шлунково-кишкового тракту, має легку протизапальну, спазмолітичну, проносну і потогінну властивості, звільняє шлунок і кишечник від газів, припиняє судоми і болі, нудоту і блювоту, сприятливо впливає на діяльність серця, заспокійливо діє на нервову діяльність серця і на нервову систему.

У народній медицині меліса здавна і широко застосовується при лікуванні багатьох хвороб.

Настій листя і верхівок стебел з квітками меліси лікарської приймають при серцевих захворюваннях, після чого зникають болі в області серця, задишка, припиняються напади тахікардії, нормалізується ритм серцевих скорочень, знижується кров’яний тиск.

Настій меліси лікарської вживають також при астмі, задишці, різних невралгіях, мігрені, безсонні, зубному болю, недокрів’ї, при порушенні функції статевих органів, шлунково-кишкового тракту.

Зовнішньо настій меліси лікарської використовують для полоскань при захворюваннях ясен, зубного болю і у вигляді компресів з трави при виразках, ударах, ревматизмі, подагрі.

Відвар меліси вживають всередину і зовнішньо при запамороченні, непритомності, істеричних припадках, при сильних болях в шлунково-кишковому тракті, як заспокійливий засіб.

Олію меліси застосовують при болях в області серця, серцебитті, ревматичних болях, а також для регуляції менструацій і поліпшення обміну речовин в організмі.

З меліси готують галенові препарати у вигляді лікарських чаїв, ароматичних вод, відварів і отримують ефірну олію, яка високо цінується в хіміко-фармацевтичній і харчовій промисловості. Ефірна олія з листя меліси лікарської входить до складу заспокійливого бальзаму і лініменту «Санітас».

Способи застосування меліси лікарської:

Настій: 2 столові ложки подрібненого листя або верхівок пагонів з квітками меліси лікарської залити 2 склянками гарячої кип’яченої води і настоювати протягом 4 годин в закритому посуді, процідити. Приймати по 1 / 2 склянки 4 рази на день до вживання їжі при серцевих захворюваннях (тахікардія, болі в серці);

Відвар: 10-15 г подрібненого листя або пагонів з квітками меліси залити 1 склянкою окропу, варити 5-10 хвилин, процідити. Приймати по 1 столовій ложці 3 рази на день до їди при болях у шлунку, кишечнику і як заспокійливий засіб;

Припарки: 3-4 столові ложки листя або верхівок пагонів з квітками меліси лікарської ошпарити окропом, загорнути в марлю. Прикладати до запалених і хворих місць.

Залишити відповідь