Мертве море, Ізраїль

Мертве море, Ізраїль
Мертве море, Ізраїль

Мертве море – найглибше в світі з солоних озер, тягнеться уздовж кордону між Йорданією, Ізраїлем і Палестинською автономією. Саме за високу солоність води озеро отримало звання моря. Вода тут більш солона, ніж в океані приблизно в 8,6 разів (в 1 літрі води 330,7 грамів солі). Поверхня унікального озера знаходиться на 425 м нижче рівня моря, що робить його найнижчою точкою на планеті.

Мертве море, Ізраїль
Мертве море, захід сонця

Довжина Мертвого моря досягає 67 км, максимальна ширина – 18 км, а максимальна глибина – 378 метрів. Але щороку рівень води падає на 1 метр – море відступає, залишаючи за собою ґрунт, перенасичений сіллю. Дощова вода вимиває сіль, і в ґрунті утворюються порожнечі, в які дуже легко провалитися. На території Ізраїлю і Йорданії налічується близько 1200 провалів, глибина яких іноді досягає 25 метрів. Найбільшу небезпеку становлять провали, які утворюються вздовж доріг і поблизу житлових комплексів.

Мертве море, Ізраїль 
Мертве море, вигляд згори

Високий відсоток солоності практично зовсім виключає можливість існування живих організмів, звідси і пішла назва озера. Однак в Мертвому морі все ж живе кілька видів крихітних бактерій і вид водоростей дуналіелла.

Мертве море, Ізраїль 
Мертве море на гул карті

Мінералогічний склад солі озера відрізняється від складу солі у воді інших морів. Вона містить близько 50,8% хлориду магнію, 30,4% хлориду натрію, 4,4% хлориду калію і 14,4% хлориду кальцію. Завдяки цьому багатству Мертве море перетворилося в унікальний лікувальний курорт, який приваблює безліч туристів з усіх куточків планети. Крім незвичайного складу солей, водойма відома і своєю цілющою гряззю, що видобуваються з дна озера. Славетні мулові сульфідні грязі солоного озера високо мінералізовані, мають високий вміст йоду, гормоноподібних речовин і брому.

Мертве море, Ізраїль 
Лікувальні грязі Мертвого моря

Гряззю, яку змивають тільки після того, як вона засохне, можна натертися з великих наповнених глечиків, встановлених на березі. Лікувальна процедура істотно допомагає людям з проблемами суглобів.

Мертве море, Ізраїль 
Курортна зона Ein Boqek згори

Мінеральна вода Мертвого моря – прозора, масляниста, в’язка рідина з температурою приблизно 30 градусів. Занурення в воду доставляє чимале задоволення – через високу щільність води людина в ній не тоне, а плаває в невагомості. Солоність води добре «тримає» на поверхні, а ось пірнати або плавати в Мертвому морі дуже складно, простіше сісти в воді, як в гамаку. При зануренні у воду виникає відчуття, що це не вода, а масло.

Мертве море, Ізраїль 
Купання в Мертвому морі

Треба сказати, що тут доводиться дотримуватися запобіжних заходів: уникати порізів об соляні кристали, ранки від яких заживають дуже довго, а також не бризкатися і не пірнати, тому що вода може серйозно обпалити сітківку ока. Якщо все-таки це сталося, то на допомогу прийдуть берегові чергові з бутлями чистої води. Взагалі, перебувати в цій воді рекомендується одноразово не більше 20 хвилин на йорданському березі і не більше 15 хвилин на ізраїльському, де вода ще сильніше мінералізована.

Мертве море, Ізраїль 
Краєвиди Мертвого моря

Через те, що Мертве море – найнижча точка планети, сонячні промені, долаючи додаткову дистанцію, втрачають весь шкідливий ультрафіолет, тому можна сміливо засмагати скільки завгодно без шкоди для організму. Повітря тут абсолютно чисте і збагачене киснем, при цьому в ньому підвищений вміст брому, що здатне відновити розхитану нервову систему і надати організму додаткових сил.

Мертве море, Ізраїль 
Кольори Мертвого моря

Озеро живиться водами річки Йордан і струмками, що стікають взимку зі схилів гір Моаф з боку Йорданії і з юдейських гір в Ізраїлі. Вносять свій вклад і підземні джерела. Річка Йордан щодня приносить в Мертве море близько 7 млн. ​​тонн води, яка не має звідси виходу, але розпеченій Йорданській долині досить швидко випаровується.

Мертве море, Ізраїль 
Вечір над Мертвим морем

Фізично озеро складається з двох басейнів, з’єднаних між собою штучним каналом. Під дном моря лежить товстий шар солі, який утворився внаслідок випаровування моря Лашон близько мільйона років тому.

Мертве море, Ізраїль 
«Іудейський асфальт» Мертвого моря

З усіх боків Мертве море оточене пустелею. Виникло унікальне озеро близько 5 млн. років тому в результаті сильних тектонічних процесів, які створили Великий Афроазійський розлом. Земна кора в цьому районі до сьогоднішнього дня знаходиться в постійному русі.

Мертве море, Ізраїль 
Берег Мертвого моря

Береги озера не менш цікаві – великі ділянки просоленої, потрісканої від спеки землі, яку залишила вода, а відразу за ними підносяться сухі бурі гори. Далі на північ ці гори червоніють, а біля південної частини озера стоять соляні стовпи.

Мертве море, Ізраїль
Соляні прикраси Мертвого моря

З одним з таких стовпів пов’язана давня легенда. У Біблії згадуються міста Содом і Гоморра, які загрузли в пороках і гріхах. Лот, людина доброчесна і богобоязлива, був попереджений, що ці міста за гріхи будуть знищені, а він і його сім’я повинні покинути ці місця. Залишаючи місто, ніхто з його близьких ні в якому разі не повинен обертатися. На жаль, дружина Лота не змогла втриматися від спокуси востаннє поглянути на місто і, за легендою, в ту ж саму мить вона перетворилася на величезний соляний стовп, який дотепер стоїть неподалік від сучасного міста Седому.

Цікаво, що цьому явищу є наукове пояснення: в 1988 році американський хімік А. Клоц припустив, що коли дружина Лота зупинилася, щоб подивитися на місто, її накрила хвиля розпеченого повітря з палаючого згарища, в якому була найвища концентрація вуглекислого газу, що викликало в організмі з’єднання кальцитів з вуглекислим газом, і в результаті миттєвої кристалізації жінка перетворилася в нерухомий блок кальцитів, які давньоєврейською називалися «сіллю».

Мертве море, Ізраїль
Фізично Мертве озеро складається з двох басейнів

Також легенда свідчить, що біля Мертвого моря Лот і його дочки знайшли притулок після того, як був знищений Содом. Печера, в якій сховався Лот, знаходиться біля містечка Сафі, Йорданія.

Мертве море, Ізраїль
Соляні утворення Мертвого моря

Історична вірогідність існування міст Содому і Гоморри піддається сумніву, вони згадані лише в біблійних джерелах і невідомій археології. Але на думку вчених згідно фотографії старовинної карти, яка зберігається в одному з університетів Ізраїлю, місце, де колись знаходилися Содом і Гоморра, тепер затоплено Мертвим морем. На мапі ці міста розташовані на місці впадання річок у Мертве море. Зараз цих річок вже давно немає або вони не впадають в Мертве море. Щоб підтвердити свої здогадки, група дослідника Юрія Кудінова застосувала гідролокатор – прилад, який за допомогою відбитого звуку певної частоти дозволяє знімати картинку дна. Коли записи гідролокатора були досліджені, то на деяких зображеннях вчені запідозрили предмети явно рукотворного походження.

Мертве море, Ізраїль
Соляні кристали Мертвого моря

Тоді дослідники приступили до зйомок під водою за допомогою автономної підводної відеокамери, обладнаної власними двигунами і системою управління. Зйомки були не з легких – дуже щільна вода при попаданні в неї променя світла видавала перед об’єктивом суцільну білу стіну. Справа ускладнювалася ще й тим, що використання будь-яких плавзасобів на Мертвому морі заборонено, тому команда вручну рухала пліт з встановленою на ньому апаратурою.

Довжина кабелю становила всього 50 метрів, тому радіус досліджень виявився значно малим. Але навіть при всіх цих факторах за чотири дні вдалося зняти десятихвилинний фільм з більш-менш помітним зображенням, де досить чітко можна побачити що на дні лежить предмет, схожий на колону. Є й інші предмети, у формі великих яєць, якісь оброслі сіллю кола. Тобто на сьогоднішній день можна точно сказати, що це рукотворні предмети. А наявність колони свідчить про те, що в цьому місці були якісь будівлі.

Мертве море, Ізраїль
Соляний стовп, в який, на думку місцевих жителів, перетворилася жінка Лота

За Біблією, Мертве море служило притулком для царя Давида. До того ж, воно є першим курортом в світі (створеним для Ірода Великого), і саме тут добували велику кількість речовин, починаючи від бальзамів для муміфікації в Давньому Єгипті до найрізноманітніших добрив.

Незвичайною особливістю Мертвого моря є те, що в ньому утворюється природний асфальт у вигляді дрібної гальки і камінчиків чорного кольору. У стародавні часи цей «іудейський асфальт» (бітумну рідину, що спливала на поверхню озера) використовували в промисловості та медицині.

Мертве море, Ізраїль
Соляний стовп на березі Мертвого моря

В околицях солоного моря були знайдені прославлені Кумранські рукописи або сувої Мертвого моря. Це близько 600 манускриптів, які доводять, що в II столітті до нашої ери іудейська секта есеїв сповідувала принципи, дуже схожі з заповідями Євангелія. Перші сувої були випадково знайдені хлопчиком-бедуїном в 1947 році.

Мертве море, Ізраїль
Солончаки Мертвого моря

Ізраїль і Йорданія пишаються своїм природним скарбом. Область Мертвого моря – головний центр досліджень в сфері охорони здоров’я і тому є кілька основних причин. Низька вологість, висока температура майже цілий рік, відсутність в атмосфері пилку і інших алергенів, особливе ультрафіолетове сонячне випромінювання, лікувальні грязі, багата органічними компонентами і мінералами морська вода, термомінеральні гарячі джерела – саме цей дивовижний коктейль надає сприятливу дію на здоров’я і робить Мертве море унікальним.

Мертве море, Ізраїль
Просолені ґрунти Мертвого озера
Мертве море, Ізраїль
Прозора вода Мертвого моря
Мертве море, Ізраїль
Правильне плавання в Мертвому морі
Мертве море, Ізраїль
Перенасичені сіллю ґрунти Мертвого моря
Мертве море, Ізраїль
Натирання гряззю Мертвого моря
Мертве море, Ізраїль
Мінеральна вода Мертвого моря
Мертве море, Ізраїль
Мертве озеро
Мертве море, Ізраїль
Мертве море
Мертве море, Ізраїль
Мертве море, морські купання

Leave a comment