Категорії
Психологія

Метод Седони

Етапи методу Седони,
Короткий опис методу Седони,
Що заважає зрозуміти, як знайти гармонію і спокій у своєму житті?
Тест «Чи в порядку ваші нерви».

Коли в житті людини з’являється якесь сильне бажання, вона чимало зусиль починає докладати, щоб отримати бажане. Це може бути пов’язане з проблемами здоров’я або набуттям успіху, просуванням у кар’єрі, питань, пов’язаних з фінансами, особистим життям або навіть духовним розвитком. Однак величезна кількість витраченої енергії не сприяє досягненню бажаного, а лише трохи наближає людину до цього, породжуючи одночасно ще ряд проблем. Метод Седони був розроблений саме з метою, щоб людина домагалася бажаного, не докладаючи надмірних зусиль.

Переживання емоційних станів (радості, любові, дружби, симпатії, прихильності або болю, горя, страху, ненависті, презирства, огиди тощо) завжди супроводжуються відповідними зовнішніми або внутрішніми виразами. Досить виникнути емоційному збудженню, воно негайно охоплює весь організм. Зовнішні вираження емоцій і почуттів проявляються в рухах, позах, у руховій та вокальній міміці, інтонаціях мовлення, рухах очей тощо. Внутрішня або вісцеральна вираженість переживань проявляється в серцебитті, диханні, кров’яному тиску, змінах в ендокринних залозах, органах травлення та виділення.

Ці внутрішні переживання бувають астенічними або стенічними, тобто проявляються через придушення або збудження.

Залежно від обставин і стану людини, її підготовленості до переживань, емоції і почуття можуть бути виражені по-різному. Почуття страху, наприклад, може викликати астенічну реакцію – скутість, шок, або ж стенічні реакції. Горе активізує розгубленість, апатію, бездіяльність або навпаки енергійні дії.

Форми та інтенсивність виявлення емоцій і почуттів залежать значною мірою від вихованості, рівня культури людини, традицій і звичаїв. Це особливо відбивається на зовнішньому вираженні в міміці, проявляється в рухах, жестах і у внутрішньому вираженні (в серцебитті, диханні, дії ендокринної системи тощо).

У людини, яка переживає емоцію, можна зафіксувати зміну електричної активності м’язів обличчя, при цьому деякі зміни спостерігаються і в електричній активності мозку, у функціонуванні дихальної і кровоносної систем. Пульс розгніваної або переляканої людини може на 50-60 ударів в хвилину перевищувати норму. Такі різкі зміни соматичних показників при емоційному переживанні вказують на те, що в цьому процесі задіяно практично всі нейрофізіологічні і соматичні системи організму. Ці зміни позначаються на сприйнятті, мисленні, поведінці індивіда і навіть можуть призводити до соматичних і психічних порушень. Емоція активізує вегетативну нервову систему, яка впливає на ендокринну і нервово-гуморальну системи організму.

Якою б не була емоція, що переживається людиною (потужною або ледь вираженою), вона завжди викликає фізіологічні зміни в організмі, і ці зміни часом настільки серйозні, що їх неможливо ігнорувати.

Те, що ми називаємо «настроєм», зазвичай формується під впливом саме таких емоцій. Останні дослідження в нейрофізіології показують, що саме емоції і настрій впливають на імунну систему, знижують опірність хворобам. Якщо протягом довгого часу людина відчуває злість, тривогу або депресію (навіть якщо ці емоції виражені слабо), то у такої людини виникає більше шансів захворіти.

Метод звільнення емоцій або Седонський метод, безсумнівно, заслуговує уваги. На жаль, багато хто не розуміє, наскільки їхнє життя обтяжується, коли накопичується занадто багато негативних емоцій. І всі ці випробування, перш за все, позначаються на здоров’ї. Тому важливо вчасно відпустити ці емоції від себе і очистити своє емоційне поле.

Історія відкриття цього методу дуже цікава сама по собі, з нею варто познайомитися детальніше. Розробив його Лестер Левенсон, процвітаючий продюсер, у якого були виявлені серцево-судинні захворювання. Лікарі прогнозували йому смерть або довічне лікарняне ліжко. Левенсон усвідомив, що його хвороби безпосередньо пов’язані з його емоційним станом, тому розробив і застосував для себе дуже простий і ефективний метод «звільнення емоцій» і незабаром одужав. Після цього прожив він ще 42 роки, присвятивши життя поширенню цього методу.

Левенсон з’ясував, що при взаємодії зі своїми емоціями люди застосовують один з трьох станів психологічного керування:
– придушення – призводить до виникнення тривожності, депресії, стресу;
– прояв накопичених емоцій – призводить до тимчасового полегшення, але може викликати нові емоції (наприклад, почуття провини по відношенню до того, до кого ці емоції були виражені);
– уникнення – відхід від емоцій за допомогою перемикання уваги на інші об’єкти: телевізор, бесіда тощо. Це одна з сучасних форм придушення, яка викликає затискачі в тілі.

Лестер Левенсон виявив, що всі наші реакції на ті чи інші обставини можуть бути розділені на 9 основних категорій або почуттів: апатія, горе, страх, пристрасть, гнів, гордість, хоробрість, ухвалення (схвалення), мир.

Метод звільнення емоцій – здоровий шлях поводження зі своїми емоціями. Він вчить спиратися не на страхи, а на власну силу, прибираючи зі шляху всі перешкоди, через звільнення емоцій, які ці перешкоди викликають. Однак звільняючись від емоцій людина не стає схожою на непритомну ляльку. Вона знаходиться в стані внутрішньої незворушності й спокою, відчуваючи більш яскраві та насичені емоції, як в дитинстві, але без «емоційного прилипання», без прихильності до них.

Метод Седони складається з декількох етапів:

1. Фокусування – зосередження на проблемній області життя і почуттях, які ця проблема викликає.
2. Прочування – відбувається глибокий розбір емоцій, що викликаються.
3. Ідентифікація почуттів і емоцій відповідно до класифікації.
4. Відчування своїх почуттів. Етап повного проживання емоцій.
5. Задавання собі питання, чи змогли б ви відпустити ці почуття?
6. Задавання собі питання, чи відпустите ви ці почуття?
7. Питання «коли я їх відпущу?»
8. Звільнення від емоцій.
9. Повторення. Потрібне, щоб перевірити, чи не залишилися ще почуття і емоції щодо цієї проблеми.
10. Звільнення бажань. Звернення до більш глибинного «Я».
11. Велике бажання. В основі всіх бажань лежить «бажання безпеки». Опрацювання цього бажання виводить людину на трансцендентний рівень.

Метод Седони допомагає повернути здоров’я і сприяє духовному зростанню.

Короткий опис самого методу Седони. Ви легко можете його освоїти і регулярно практикувати. Всі, хто це робить, відзначають разючі зміни в своєму житті.

Суть Седонського методу дуже проста. Він базується на тому, що гармонія і щастя – природний стан кожної людини і постають перед нами на початку нашого життя. Все, що заважає людині бути щасливою, непомітно і поступово входить в її життя і розташовується в свідомості, заповнює її і створює внутрішні перепони, забираючи при цьому на себе енергію людини. Тому треба звільнитися від цього, як від непотрібного мотлоху, і тим самим звільнити місце для нового і конструктивного. Звільнятися чи ні – це питання всього лише вашого вибору.

Суть методу полягає в правильних питаннях. Треба ставити їх собі і чесно на них відповідати. Для цього вам може знадобитися десь хвилин тридцять:

1) Що я відчуваю прямо зараз? Зосередьтеся на проблемі, що турбує вас і викликає дане негативне почуття. Подивіться вглиб, увійдіть в цю проблему і спробуйте зрозуміти як можна точніше, що ви відчуваєте і які думки крутяться в голові. Розгляньте їх як якийсь вчений: відокремте одне почуття від іншого, дайте кожному назву. Це можна зробити вголос, а можна і про себе. Після цього вибираємо одне з почуттів для роботи з ним.

2) Чи можу я взяти це почуття? Ви повинні вирішити для себе, чи можете ви і чи хочете жити з цим почуттям, чи вважаєте, що воно має право на існування. Відповідь може бути різною: «Так» або «Ні» – не важливо, обидві відповіді допустимі. Навіть якщо ви скажете «Ні», ви все одно зможете відпустити свої почуття.

3) Чи можу я відпустити це почуття? Дуже важливо відчути, чи можете ви відпустити цю емоцію, немов ручку з кулака, коли його розтискати. Відповідь може бути «Так» або «Ні», чесно відповідайте, що вам приходить в голову.

4) Чи хочу я відпустити це почуття? Відповідь «Можу» зовсім не відображає, що ви хочете це зробити. Що буде кращим для вас: зберегти це почуття або вигнати його з себе. Чи хочете ви позбутися його назавжди і бути вільним?

Якщо ви відповіли «Ні» або вам важко визначитися з відповіддю, то задайте собі пряме запитання: «Що для мене краще: залишити це почуття у себе або звільнитися від нього?».

Якщо ви відповісте «Так, хочу», то відразу ж задайте собі наступне питання «Коли?». Хтось каже «Зараз», хтось відкладає процес на потім. Відповідь може бути будь-яка, але краще відповісти «Зараз» і одразу зробити це.

Ці чотири питання ви продовжуєте ставити по колу, до тих пір, поки на перше питання ви не зможете відповісти: «Заспокоєння, умиротворення». На цьому ваша робота вважається закінченою. Деяким людям достатньо одного кола відповідей. Іншим потрібно кілька разів пройтися по цих питаннях, а третім буває і десяти раз недостатньо.

Спочатку результати вашої практики можуть бути малопомітними, але, якщо ви продовжите свою роботу, ви відчуєте, що з кожним разом просуваєтеся все далі. Адже те, що ви відпускаєте, йде від вас, старі образи все легше звільняють вас. Прийде час, коли ви відчуєте гармонію і спокій.

Що заважає зрозуміти, як знайти гармонію і спокій у своєму житті? Непомірно швидкий темп сучасного життя неминуче збільшує навантаження на нашу нервову систему. Сьогодні є два глобальних фактора, що негативно впливають на нервову систему людини – стрес і надмірні навантаження. Саме через них людина стає дратівливою, запальною і нервовою. Але на це людина починає звертати увагу лише тоді, коли нерви її вже майже на межі.

Звичайно ж, організм знає свою справу і завжди посилає нам сигнали. Тільки ми часто пропускаємо їх, ніяк не реагуючи на них. Але якщо ситуація затягується, організм знаходить свій спосіб заспокоїти людину. Він запускає хворобу. Тому дуже важливо вчасно розпізнавати надмірну напругу своєї нервової системи, щоб вчасно скинути її. Адже це наше здоров’я як психічне, так і фізичне.

Сьогодні вже складено багато тестів, як визначити нервовість і наскільки ви спроможні протистояти новим викликам, але для знаходження гармонії і спокою ліпше прислухатися до самого себе. При такій практиці людина входить в стан спокою. Заспокоївшись, одразу починайте висмикувати з себе весь цей непотріб, який заважає вам гармонійно жити.

Тест «Чи в порядку ваші нерви» допоможе визначити, чи треба вже замилитися над своїм життям. Якщо ви постійно «вибухаєте» і влаштовуєте скандали навіть без приводу або у вас з недавнього часу стала депресія. Можливо настав час перевірити свої нерви і для визначеності відповісти собі на кілька запитань:

1. Чи турбують ваш організм нездужання (немає, є трохи неспокійних відчуттів, але це не турбує мене або є в дуже великій кількості, що заважає нормально жити та працювати)?

2. Чи часто ви прокидаєтеся з думкою, чи болить у вас щось або не болить (немає нав’язливих думок, іноді виникають, нав’язливі думки постійно атакують)?

3. Чи часто вас «кидає» з холоду в жар і навпаки (не буває такого, іноді відбувається підвищення температури тіла, часто з’являється відчуття холоду і ознобу)?

4. Чи часто відчуваєте посмикування м’язів в тілі (не буває такого, дуже рідко буває, але це не турбує мене або часто сіпаються повіки, м’язи на руці, шиї тощо)?

5. Чи швидка у вас реакція на рух (в сенсі координації рухів, звичайна, підвищена або погано з координацією)?

6. Чи можете ви всидіти на одному місці (без проблем, іноді помічаю невелику збудливість в рухах або з’являється підвищена активність в рухах і всидіти на одному місці важко)?

7. В якому стані знаходиться ваше серце (не турбує, турбує, посилене серцебиття, поколювання, відчуття стислості в області серця, почуття ніби хоче вискочити тощо)?

8. Чи є проблеми з животом і травленням (ніяких хворобливих відчуттів або почуття дискомфорту досить часте, але швидко проходить, або сильні і часті больові відчуття)?

9. Як у вас з дихальною системою (нічого примітного або іноді не вистачає повітря, або за останній час часті перепади в диханні, відчуття браку повітря)?

10. Чи з’явилися якісь зміни в зовнішньому вигляді шкіри (нічого не змінилось, почервоніння або блідість шкіри шийного покриву, рук, обличчя)?

11. У рішенні будь-якої проблеми ви впевнені в собі і в своїх силах (почуття невпевненості в собі зазвичай не виникає, повністю довіряюсь власному вибору або постійна невпевненість в своїх рішеннях)?

12. Посварившись з коханою людиною, у вас виникають думки: нормальні, розбурхані, передчуття доброго або депресивний і занепадницькі?

13. Міцний чи у вас сон? Чи прокидаєтеся серед ночі і як часто?

14. Як в загальному ви оцінюєте свій емоційний стан (нормальний, емоційний сплеск чи підйом, переважає занепадницькі настрої, апатія)?

15. Як ви говорите (вимова нормальна або говорю дуже швидко, з порушенням, або одразу втомлюєтеся під час розмови і т.д.)?

16. Як ви відчуваєте себе з психологічної точки зору (нічого екстреного, енергетичний прорив і підвищена активність, чи доброзичливо ведете себе чи все залежить від людей і т.д.)?

17. Як добре у Вас з пам’яттю (досить добра пам’ять або запам’ятовуються всі події, люди, слова, або постійно все забуваєте)?

18. Яка концентрація у вас уваги (звичайна, як і завжди або увага стала більш чіткою і впевненою, або погано зосереджуюсь навіть на дрібницях)?

19. Як часто вам набридає щось (немає такого, щоб настільки мене все дістало або іноді напружують ситуації, але тільки у справі, або часто «киплю» і можу навіть через надумане)?

20. На який час вас зазвичай може торкнутися проблема (швидко розбираюся і без нервів або довго шукаю рішення проблеми, але заспокоююсь після знаходження рішення, або довго ще переживаю, навіть знайшовши рішення і т.д.)?

Залишити відповідь