Категорії
Міста, країни, люди

Метрополь Парасоль

Метрополь Парасоль (Metropol Parasol) – дерев’яна будівля, розташована в старому кварталі Севільї (Іспанія) на площі Ла Енкарнасьон. В народі будівлю називають Las Setas de la Encarnaciоn (гриби на Енкарнасьон). Будівництво завершено в квітні 2011 року. Розміри однієї з найбільших дерев’яних споруд у світі становлять 150 на 70 метрів, у висоту майже 26 метрів. Зовнішній вигляд Metropol Parasol, розташування, затримки будівництва і перевитрати коштів на будівництво призвели до великої громадської полеміки.

Структура Метрополь Парасоль представляє собою шість «парасольок» у вигляді гігантських грибів, складається з чотирьох рівнів. У підземному рівні (рівень 0) розміщується Антикваріум (el Museo Antiquarium), де публіці для ознайомлення представлені виявлені під час будівництва останки римських і мавританських епох.

Метрополь Парасоль

Рівень 1 (рівень вулиці) – центральний продуктовий ринок el Mercado de Abastos, на даху якого під відкритим небом в тіні дерев’яних парасольок – громадська площа la Plaza Mayor, призначена для громадських заходів. Рівні 2 і 3 – це два етапи панорамних терас, ресторанів з видом на центр міста.

Метрополь Парасоль

Ринок знаходився на площі з XIX-го століття. Будівлю ринку за планами оновлення міста частково було знесено в 1948 році, але сам ринок залишався на тому ж місці до 1973 року, поки й іншу частину старої будівлі остаточно не знесли.

У 1990 році на цьому місці починається будівництво нової будівлі з підземним паркінгом і просторим ринком. В розпал земельних робіт, коли на будівництво вже витратили 14 мільйонів євро, були виявлені руїни римської і андалузької епох. Будівництво заморозили.

І тільки у 2004 році влада міста організовує міжнародний конкурс на кращий проект забудови площі. Переміг проект, розроблений німецьким архітектором Юргеном Мейер-Германом, натхненний склепіннями Кафедрального собору Севільї і величезними кронами фікусів в сусідньому парку Пласа-де-Крісто де Бургос. Спочатку проект мав орієнтовний кошторис 50 млн євро, але в кінцевому розрахунку обійшовся місту вдвічі дорожче.

Метрополь Парасоль

Метрополь Парасоль

Будівництво розпочалося 26 червня 2005 і мало б бути завершеним у червні 2007 року. Для будівництва обрали березу, яку імпортували з Фінляндії.

У травні 2007 року проектна фірма Arup повідомила муніципальну владу, що ця структура технічно не може бути здійсненою – ряд припущень, які були перевірені практично, порушують основи опору матеріалів. Потім багато часу витратили на розробку реального альтернативного плану кріплення структури, який також виявився недоцільними через додаткову вагу. І тільки на початку 2009 року було вирішено обраний дизайн закріпити за допомогою клею. За деякими оцінками, у зв’язку із затримками, загальна вартість будівництва становила 100 мільйонів євро.

Метрополь Парасоль

Метрополь Парасоль

Сьогодні Metropol Parasol – шедевр містобудування. Загалом було використано 8000 дерев’яних частин (звичайних дощок різного розміру і конфігурацій), які пов’язували між собою клеєм і сталевим кріпленням. В результаті «архітектурний кошмар» дав чудовий казковий результат:

  • в підземному археологічному музеї «Антикварій» через засклену підлогу можна споглядати античні руїни, старожитності, римські і мавританські артефакти;
  • поверхом вище – продовольчий ринок, який історично влаштувався на цьому місці;
  • на третьому поверсі новий торговельно-розважальний центр, де проводять концерти, спортивні матчі, кіносеанси, театральні дійства, демонстрації мод, виставки та інші культурні заходи;
  • стільникова структура даху у вигляді грибних капелюшків покрита звивистими пішохідними доріжками, чудовими оглядовими майданчиками, з яких відкривається панорамний огляд на андалузьку столицю і ресторанами з приголомшливим видом на місто.

Метрополь Парасоль

Завдяки будівельним матеріалам, що використані для зведення громадського центру, а особливо через їхню кількість, оригінальну будівлю було внесено в Книгу рекордів Гіннеса: Метрополь Парасоль – найбільша в світі конструкція з дерева, а величезна кількість використаного надміцного клею для скріплення матеріалів зробили її найбільшою спорудою на клею. Щоб уникнути негативного впливу від шкідливих випаровувань при високих температурах повітря, клеєні дерев’яні елементи хвилеподібного даху, які плавно «виростають» з бетонної основи, обгорнуті захисним шаром високоякісного поліуретанового покриття.

Метрополь Парасоль

Озеленення площі органічно поєднується з основною ідеєю біонічної конструкції. Рослини, висаджені на округлих піднятих клумбах, повторюють своєю формою обриси гігантських парасольок. Тут ростуть величезні фікуси, апельсинові дерева, пальми Roystonea regia з перистим листям до 4 м в довжину, каскади Russelia equisetiformis, Dichondra repens, Jacaranda mimosifolia. На клумбах – лантан і цикламени, на терасах ресторану висаджені в контейнерах розкішні кущі Strelitzia reginae.

Метрополь Парасоль

Метрополь Парасоль

Сучасний суспільно-розважальний центр Севільї тепер називають культовим місцем Іспанії. Він привертає відвідувачів широким спектром послуг і розваг, унікальними археологічними знахідками і дивовижною абстрактною архітектурою.

Метрополь Парасоль

Залишити відповідь