Молочно-борошняні страви казахської і киргизької кухні

Бідай-коже,
Тарі-коже,
Кьомьоч,
Баурсак з іримшику.

Оригінальні молочно-борошняні страви казахської і киргизької кухні готують зазвичай в пропорціях, в яких молоко або точніше молочні продукти втричі-вп’ятеро перевищують за вагою борошно або борошняні (зернові) компоненти, що входять до них. До того ж в ряді молочно-борошняних страв (але не у всіх рецептах) передбачено і слабке бродіння борошняних і молочних компонентів. Все це забезпечує своєрідність смаку цих страв, які не зустрічаються в інших національних кухнях.

Бідай-коже

Бідай-коже – молочно-пшенична страва казахської кухні, яку готують в кілька етапів: підсушування пшениці і відділення шкірки з цього зерна, яке після варять в молоці, а потім протягом 1,5 діб квасять в катику.

Складові для бідай-коже:
– 500 г зерна пшениці,
– 3,5 л води,
– 1,25 л молока,
– 0,5 л катика.

Приготування бідай-коже. Пшеницю висипати на деко і підсушити в духовці. Потім зерна скропити водою і потовкти в дерев’яній ступці до відділення шкірки. Очищене зерно залити водою, посолити і довести до кипіння, долити молока і варити до готовності зерна. Потім страву охолодити, додати катик і витримати в теплому місці 36 годин, після чого процідити і рідку частину використовувати як напій, а густу як кашу.

Молочно-борошняні страви казахської і киргизької кухні
Тарі-коже по-казахськи

Тарі-коже

Тарі-коже – страва казахської кухні зі спеціально обробленого пшона, яке варять до розварювання в молоці, і доводять до готовності протягом 1,5 діб, витримуючи в катику.

Складові для тарі-коже:
– 500 г пшона,
– 3,5 л води,
– 1 л молока,
– 0,5 л катика.

Приготування тарі-коже:
1. Пшоно підсушити на деку або в добре нагрітому казані, часто перевертаючи і давши навіть злегка зарум’янитися (але не пережарьте), а потім злегка потовчіть.
2. Залити підготовлене пшоно сумішшю води і молока, злегка посолити і варити під кришкою до повного розварювання пшона, після чого охолодити до 35-30 ° C.
3. Залити в охолоджений пшоняний відвар катик, перемішати і витримати при кімнатній температурі 36 годин, потім страву процідити, охолодити і використовувати як напій або як холодний суп чи кашку.

Кьомьоч

Кьомьочі – киргизькі печені в молоці коржі з дріжджового тіста.

Складові для кьомьочів:
– 500 г пшеничного борошна,
– 200 г вершкового масла,
– 2 склянки катика (айрану),
– 15-20 г дріжджів (1 ст. ложка без верху).
– 1 л топленого молока,
– 750 г коржів,
– 1-1,5 склянки сузьми,
– 50-75 г вершкового масла.

Приготування:
1. Дріжджі розвести в 2 склянках катика. Додати борошно, вершкове масло і замісити тісто. Тісто для кьомьочів витримати 30 хвилин, розкачати в джгут перетином приблизно 2 см, нарізати кружальцями товщиною 1 см і випекти в духовці на деку.
2. Молоко витопити на повільному вогні приблизно на чверть об’єму, довести до кипіння. Відлити 1,5 склянки молока і залити ним коржі. Посуд прикрити кришкою і дати постояти 5-10 хвилин.
3. Сузьму розвести в залишеному топленому теплому молоці (1,5 склянки), розпустити в ньому вершкове масло і з’єднати цю суміш з коржами, залитими молоком. Страву перемішати.

Молочно-борошняні страви казахської і киргизької кухні
Баурсаки казахські

Баурсак з іримшику

Баурсаки – борошняні вироби казахської кухні, нагадують невеликі пончики з прісного або дріжджового тіста (іноді з додаванням сиру), які готують шляхом смаження у фритюрі. Зазвичай баурсаки подають до шурпи або до чаю.

Складові для баурсаків з іримшику:
– 500 г іримшику або сиру,
– 2 яйця,
– 75 г вершкового масла,
– 0,75 склянки борошна і 2 ст. ложки борошна для панірування,
– 3 ст. ложки соняшникової олії або топленого масла для обсмажування,
– 1 ч. ложка солі.

Приготування баурсаків з іримшику:
1. Сир розім’яти, розтерти і перемішати з вершковим маслом і збитими яйцями. Додати борошно, сіль і замісити тісто, з якого сформувати однакові кульки, розміром з лісовий горіх.
2. Кульки з тіста відварити в окропі до спливання (5-7 хвилин), обсушити на ситі і запанірувати в борошні.
3. Баурсаки з іримшику обсмажити в казані в олії до утворення рум’яної скоринки.

Залишити відповідь