Морозиво, якщо його лизнути, починає світитися

Морозиво, якщо його лизнути, починає світитися

Британець Charlie Harry Francis, засновник компанії Lick Me I’m Delicious («Лизни мене, я смачне»), випустив перше морозиво, що світиться в темряві. Незвичайного ефекту вдалося досягти завдяки використанню білків, що забезпечують біолюмінесценцію медуз.

Вчені з Китаю змогли з тіла медузи синтезувати білок, що світиться. В рецепт входить особливий білок, який при нейтральному pH вступає в реакцію з кальцієм, і білок починає світитися.

Морозиво, якщо його лизнути, починає світитися
Флуоресцентний білок

Компанія Lick Me I’m Delicious ніколи не випускала традиційного морозива. До їхнього меню входить морозиво зі смаком ростбіфу, сиру чеддер та багато іншого. Бажаючим розкрити секрети смаку особливого морозива, що світиться, потрібно заплатити $ 225 за одну кульку.

Виробники вже працюють над створенням більш дешевого десерту, де замість білків медузи буде використано хінін. Тепер на офіційному сайті компанії висить оголошення про пошук вчених і фокусників, які зможуть допомогти в створенні фантомного десерту.

Їжа, що світиться в темряві, вже далеко не сенсація. В ресторанах США подають суші, що світяться, з дрібних акваріумних рибок GloFish (різновид Даніо-реріо, генетично модифікованих в середині 90-х минулого сторіччя).

Сьогодні GloFish червоного, оранжевого, зеленого, синього і фіолетового кольору можна купити практично в будь-якому зоомагазині. Їх тримають вдома для акваріумів, що світяться в темряві, і широко застосовують в кулінарії. GloFish використовують при приготуванні піци, суші, сашімі, ролів, що світяться і т.п.

Рибки GloFish світяться завдяки зеленому флуоресцентному білку Green Fluorescent Protein (GFP). Вперше білок був виділений з глибоководної медузи Aequorea Victoria. Ще в 50-х роках минулого століття білок GFP почав вивчати вчений Осаму Симомура в американській морській лабораторії Friday Harbor. І вже в 1962-му році Симомура та його колеги розповіли світові про відкриття нового GFP. Завдяки відкриттю GFP можна було бачити, як діляться клітини і по нервовим волокнам пробігає імпульс або як метастази розповсюджуються по тілу піддослідних тварин. У 2008 році за відкриття і розробку GFP Осама Сімомура, Мартін Чалфі і Роджер Циен отримали Нобелівську премію з хімії.

GFP, що належить до нечисленної групи забарвлених білків, має колір завдяки наявності небілкових молекул. Так гемоглобін в крові складається з небілкової червоно-бурої молекули геми та безбарвної білкової частини – глобіну. Молекула чистого білка GFP складається з безбарвних амінокислот.

Після синтезу ланцюжок GFP згортається в «клубочок», набуваючи зеленого забарвлення і здатність випромінювати світло.

Залишити коментар