Мучниця звичайна

Мучниця звичайна
Мучниця звичайна

Хімічний склад мучниці звичайної,
Дія мучниці звичайної,
Способи застосування мучниці звичайної.

Мучниця звичайна (Arctostaphylos uva-ursi (L.) Spreng.) – вічнозелена багаторічна рослина родини Ericacae (вересові).
Народні назви: ведмеже вушко, ведмежа ягода, мучниця, толокниця, смородух.

Мучниця звичайна
Мучниця звичайна, склад рослини

Мучниця звичайна – гіллястий чагарник, розпростертий по поверхні ґрунту, висотою 25-130 см з опушеними молодими пагонами. Листя чергові, темно-зелені, з цілим краєм, шкірясті, довгасто-яйцеподібні, довжиною 12-26 см, шириною 5-9 мм, зверху темно-зелені, блискучі, знизу світліші.

Квітки мучниці блідо-рожеві, довжиною 5-6 мм, зібрані по 3-7 в верхівкові суцвіття. Цвіте в травні-липні, плоди дозрівають в липні-вересні.

Плід – червона сплюснута борошниста кістянка з 5 кісточками.

Зростає мучниця переважно в соснових сухих борах, на відкритих піщаних місцях, по приморських скелях, на кам’янистих і щебеневих осипах.

Поширена рослина в лісовій зоні північної і середньої смуги європейської частини материка, в Сибіру, на Далекому Сході.

В Україні зустрічається в Карпатах, в Волинській, Київській, Житомирській, Рівненській, Чернігівській областях.

Для лікування використовують листя мучниці. Заготовляють їх навесні до початку цвітіння і восени з моменту дозрівання плодів до їх осипання в серпні-вересні, а також збирають молоді гілочки з листям, відокремлюючи буре листя.

Мучниця звичайна
Мучниця звичайна, квітка рослини

Сушать листя мучниці під навісами, на горищах з хорошою вентиляцією або в сушарках при температурі 50-60 °C.

Гілочки також сушать під навісами, на горищах, потім листя відокремлюють від стебел, видаляють вручну домішки, просівають через сито, очищаючи сировину від механічних і мінеральних домішок.

Готову сировину пакують у мішки або тюки по 25, 50, 100 кг і зберігають у сухих добре провітрюваних приміщеннях. Термін зберігання до 5 років.

Хімічний склад мучниці звичайної. Листя мучниці містять від 8 до 25% глікозидів (арбутин, метиларбутин), вільний гідрохінон, йод, (2-3 мкг/кг), 30-35% дубильних речовин пірогалової групи, галову, еллагову, хінну, мурашину і урсолову кислоти, галотанін, елаготанін, фарбувальні речовини, ефірну олію, вітамін C, флавоноїди (кверцетин, ізокверцитрин, гіперозид, міріцитрин, кверцитрин), мінеральні речовини.

Мучниця звичайна
Мучниця звичайна, плоди рослини

Дія мучниці звичайної. Листя мучниці і її препарати мають сечогінну, в’язку, антисептичну дію.

Лікувальна дія мучниці звичайної заснована на розкладанні арбутину під впливом кислот і ферментів на глюкозу і гідрохінон, який виділяється нирками і має дезінфікуючу властивість. Арбутин через подразнення ниркового епітелію сприяє збільшенню сечовиділення.

У медицині препарати мучниці призначають при пієліті, уретриті і циститі.

У народній медицині багатьох країн настій листя мучниці застосовують при різних хворобах нирок і сечового міхура, при хворобах, викликаних порушеним обміном речовин, п’ють при проносах, млявому травленні, малярії, туберкульозі легень, нервових захворюваннях.

У німецькій народній медицині настій листя мучниці використовують як дезінфікуючий засіб при хронічному запаленні сечового міхура і сечових шляхів, затримці сечі, мимовільному сечовипусканні, нічному нетриманні сечі, кривавій сечі, при сечокам’яній хворобі.

Зовнішньо настій або відвар листя мучниці звичайної вживають у вигляді місцевих ванн, обмивань і компресів при золотусі, виразках і гнійних ранах.

Способи застосування мучниці звичайної:

– при хворобах нирок і сечового міхура приймати відвар (10 г подрібненого листя мучниці залити 0,5 л води, кип’ятити 15-20 хвилин, процідити) по 1 столовій ложці 3 рази на день;

– при пієлітах, циститах приймати настій (10 г подрібненого листя мучниці залити 1 склянкою окропу, настоювати 40 хвилин, процідити) по 1 столовій ложці 3-4 рази на день;

– при циститі приймати настій (2 чайні ложки сухого листя мучниці настоювати 2-3 години в 2 склянках холодної кип’яченої води) по 1/2 склянки 2-4 рази на день при циститі;

– при вище перерахованих захворюваннях приймають порошок з листя мучниці по 1 г 2 рази на день.

Leave a comment