Категорії
Різне

На Марсі знайшли воду

Італійські вчені досліджували радіолокаційні дані з радара MARSIS, розташованого на зонді Mars Express, і під крижаними шапками Південного полюса Марса знайшли підземне озеро. І що найцікавіше, в цьому озері вода знаходиться в рідкому стані.

Вода – джерело життя, саме тому її пошуки так хвилюють дослідників з усього світу. Марсохід Curiosity збирає інформацію з поверхні Марса і передає її на Землю. В ході цієї роботи вдалося довести, що колись на Червоній планеті були озера. На дні одного з них вдалося виявити сліди органіки. Це означає, що колись воно потенційно було жилим.

Але нове відкриття італійських вчених – це справжній ривок у вивченні Червоної планети. Науковці за допомогою радіохвиль ретельно досліджували дані, зібрані з 2012 року, і їм вдалося знайти підземне озеро зі справжнісінькою водою. Діаметр виявленого озера – близько 20 кілометрів, сховане воно на глибині 1,5-кілометри, сама глибина водойми – близько метра.

Відкриття може довести, що життя на Марсі дійсно існує. Поверхневої рідкої води через суворий клімат на цій планеті бути не може, але підземні джерела є винятком. Умови в місці виявлення озера, як і всюди на Червоній планеті, екстремальні: температура майже -65 ° C. Припускають, що підземна вода не замерзає через високий вміст солей кальцію і магнію. Один із дослідників Роберто Орозій припускає, що, незважаючи на такі природні умови, в озері можуть існувати деякі форми життя, подібні до земних, наприклад, деякі мікроби, які в схожих аномальних умовах виживають на нашій планеті.

Можливо, поблизу криється ціла система озер, але поки що це залишається загадкою, до того ж відкриття італійців має бути підтверджено іншими новими дослідженнями.

Чому ж це відкриття сьогодні таке важливе? По-перше, ця робота – результат багаторічних досліджень, по-друге, саме рідка вода (а не льодовики, які до цього були виявлені на Марсі) може бути потенційним джерелом життя. Якщо існування озера з водою підтвердиться, це стане першим в історії людства випадком виявлення рідкої води на Червоній планеті.

На Марсі знайшли воду
У правому верхньому куті – південна крижана шапка Марса. Внизу відзначена область, де були проведені дослідження. Маленький синій трикутник – виявлене озеро

І нехай поки що вчені не виявили життя на Марсі, вони як мінімум вже знають, де його варто шукати. Нові дослідження також будуть проводитися дистанційно за допомогою радіолокаційних проб із супутника. Доставити спеціальну техніку і пробурити свердловину, щоб перевірити наявність води, не представляється можливим – таких технологій поки що не існує.

Перед тим як остаточно відповісти на питання, чи є життя на Марсі, дослідникам належить провести колосальну роботу. Але все одно загадковий Марс сьогодні все ж таки залишається одним з найбільш перспективних місць для досліджень, експериментів і можливої колонізації.

Залишити відповідь