Категорії
Різне

На Місяці загинула перша рослина

Інформаційне агентство «Сіньхуа» з посиланням на вчених Чунцинського університету повідомляє, що єдине зернятко бавовни, що проросло всередині спеціальної закритої капсули, доставленої космічним апаратом «Чан’е-4» на поверхню зворотного боку Місяця, загинуло. Перша в історії рослина, вирощена на поверхні Місяця, не витримала суворих умов ночі на Місяці, що й очікувалось, йдеться в повідомленні.

Після того, як 3 січня космічний апарат «Чан’е-4» здійснив успішну м’яку посадку на поверхню зворотного боку Місяця, китайський космічний центр управління передав зонду команду почати біологічний експеримент. Апарат почав подачу води в закритій екосистемі, ініціювавши процес зростання насіння.

Відправлена ​​на Місяць міні-біосфера являє собою цілісний алюмінієвий контейнер, в який були поміщені різні зразки біологічного життя (насіння бавовни, рапсу, резуховидки, картоплі, личинки плодової мухи (дрозофіли), шовкопряда і дріжджові грибки). Необхідне для зростання природне сонячне освітлення подавалося через наявні на контейнері прозорі вікна.

13 січня (у неділю) з настанням місячної ночі (повна відсутність прямого сонячного світла на цій поверхні Місяця триває майже 15 земних діб) температура на поверхні супутника опустилася до -170 °C, і зонд «Чан’е-4» увійшов в режим гібернації (енергозберігання).

«Життя навіть в закритому контейнері не здатне пережити ніч на Місяці», – коментує професор Се Генсін з Чунцинського університету, який є головним інженером біологічного експерименту.

Повідомляється, що єдиний паросток бавовняного насіння з моменту настання ночі на Місяці прожив всього протягом однієї доби. Про долю інших біологічних зразків нічого не повідомляється, але, швидше за все, їх спіткала та ж сама доля.

Як повідомили в Китайському національному космічному управлінні, «організми всередині контейнера з часом повністю розкладуться і не завдадуть шкоди навколишньому місячному середовищу».

Незважаючи на те, що екіпажі Міжнародної космічної станції вже культивували деякі види рослин, а на борту китайської космічної лабораторії «Тяньгун-2» вирощувався рис і арабідопсис, всі ці експерименти проводилися на низькій навколоземній орбіті, на висоті близько 400 кілометрів над землею. Як повідомляє видання, умови на Місяці, що знаходиться в 380 000 км від Землі, набагато суворіші і складніші.

«Раніше таких експериментів не проводили. На Землі поки що неможливо створити штучне місячне середовище з урахуванням мікрогравітації і космічного радіаційного фону», – коментує Се Генсін.

Китайські вчені вважають, що знання, отримані в ході біологічного експерименту на Місяці, можуть виявитися корисними при будівництві місячної бази і плануванні довгострокового перебування на супутнику Землі.

Се Генсін додає, що експеримент покликаний був надихнути молоде покоління, спонукавши серед нього інтерес до космічних досліджень, а також різних наукових сфер, зокрема й досліджень в сфері фотосинтезу.

При розробці місії «Чан’е-4» активно залучалася на допомогу громадськість. За підтримки Китайського національного космічного управління, Міністерства освіти КНР, Китайської академії наук, Китайської академії космічних технологій та інших організації в 2015 році серед школярів і студентів було проведено конкурс зі збору ідей для корисного навантаження майбутнього космічного апарату. Експеримент «місячної міні-біосфери» був відібраний з більш ніж 250 поданих заявок.

Залишити відповідь