Категорії
Природа Тварини

Найнебезпечніші мурахи

Де мешкають найнебезпечніші мурахи і наскільки боляче вони кусаються?

Саме в Австралії, де природа дуже різноманітна, живуть одні з найнебезпечніших павуків і змій. Мурахи в Австралії, до речі, теж вкрай небезпечні і їхні укуси щорічно є причинами тисяч смертей.

На території австралійського острова Тасманія можна зустріти чорних мурах-бульдогів (Myrmecia pilosula), які дуже боляче кусаються і пускають в кров своєї жертви сильну отруту. Ці токсичні речовини викликають смертельний анафілактичний шок у 3% людей. Незважаючи на малу частку потенційних жертв, в Тасманії від укусів цих мурах гине більше людей, ніж від нападів павуків, змій, акул та інших хижаків разом узятих. У світі існує біля 90 різновидів мурах-бульдогів, але найнебезпечніші з них – це австралійські Myrmecia pilosula.

Анафілактичний шок – різка реакція організму, що розвивається при повторному введенні алергену. Одне з найбільш небезпечних ускладнень лікарської алергії закінчується приблизно в 10-20% випадків летально.

Анафілактичний шок проявляється протягом кількох хвилин або годин різними симптомами: виражена місцева реакція в місці попадання алергену, різкий біль, сильний набряк, припухлість, почервоніння в місці укусу комахи, сильний свербіж шкіри, що швидко поширюється по всій шкірі (генералізований свербіж), різке падіння артеріального тиску. При попаданні алергену всередину через рот першим симптомом може бути різкий біль в животі, нудота і блювота, діарея, набряк порожнини рота і гортані. Характерним симптомом є також висип і гіперемія на грудях, слідом швидко розвивається виражений набряк гортані, бронхоспазм і ларингоспазм, що призводить до різкого утруднення дихання і розвитку прискореного астматичного дихання – розвивається гіпоксія – хворий блідне, губи і видимі слизові оболонки, а також дистальні кінці кінцівок (пальці) можуть посиніти, в результаті різкого падіння артеріального тиску може розвинутися колапс і втрата свідомості. Якщо анафілактичний шок розвивається дуже швидко, це може призвести до смерті протягом кількох хвилин або годин після потрапляння алергену в організм.

Найнебезпечніші мурахи
Чорний мураха-бульдог – вид примітивних мурах-бульдогів Австралії.

Мурахи-бульдоги (Myrmecia pilosula). Як і інші види мурашок, австралійські мурахи-бульдоги живуть колоніями. Особини різних колоній часто б’ються між собою. Розміри мурашника варіюють від непомітних з одним входом до горбків діаметром в один метр і декількома входами. В одному великому мурашнику діаметром до 1 метра мешкають тисячі робочих мурах, сотні самців і кілька маток. Громадська будова мурашників «бульдогів» стандартна: робочі особини займаються будівництвом, збирають фураж, нектар рослин, полюють на комах, самці запліднюють самиць, які відкладають яйця. Відмінності полягають в розмірах тіла, забарвленні та інших анатомічних особливостях.

Вперше небезпечні мурахи Myrmecia pilosula були описані в 1858 році англійським ентомологом Фредеріком Смітом. Довжина робочих мурах-бульдогів становить 12-14 мм, самиць – 14-16, самців – 11-12 мм. Майже все тіло цих мурах чорне (голова, груди, петіоль, постпетіоль, черевце, стегна), мандібули, вусики, гомілки та лапки – жовті. Вусики складаються з 12 члеників. Мандібули довгі і прямі з численними зубчиками. Голова мурах-бульдогів покрита тонкими поздовжніми борозенками, між якими є дрібне пунктирування. Голова комах злегка ширше за довжину (приблизно на 1/6 частину), очі великі. Скапус вусика виходить за межі потиличного краю голови. Пронотум вдвічі довше своєї ширини, в середині має поздовжні борозенки та округлі на боках, більші і ближче розташовані, ніж на голові. Мезонотум і передня частина епінотума також з поздовжніми борозенками; задня частина епінотума (включаючи похилу поверхню) з поперечними борознами. Петіоль на 20% ширше за свою довжину, а постпетіоль сильно опуклий у всіх напрямках і майже вдвічі ширше за свою довжину. Постпетіоль стеблинки і черевце з мікропунктируванням.

Тіло мурах-бульдогів вкрите короткими віддаленими волосками сірого кольору, які більш довгі і густі на черевці, і найдовші на мандибулах; дуже короткі і напівстоячі на ногах і відсутні на вусиках (видова назва Myrmecia pilosula якраз і перекладається як «покритий волосками»).

Мурахи-бульдоги – агресивні, з гарним зором. Харчуються нектаром рослин і невеликими комахами. Вміють пересуватися по землі за допомогою серії 10-сантиметрових стрибків.

Цілеспрямовано мурахи-бульдоги на людей не полюють. Кусають тільки у випадку, якщо колонії загрожує небезпека. Тобто, якщо під час прогулянки по лісу Тасманії людина ненароком наступить на мурашник, їй точно не поздоровиться. Шкіра моментально буде усипана численними укусами потужних щелеп, в яких розташовані отруйні залози. Якщо у жертви є алергія, швидше за все, вона може померти.

Найнебезпечніші мурахи
Голова мурашки-бульдога

Інформацію про точний склад мурашиної отрути знайти складно. Але вчені відкрито діляться тим, що відчуває людина при укусі цього виду комах. Насамперед у жертви виникає сильний біль в місцях укусів, який може тривати кілька тижнів поспіль. При цьому шкіра сильно опухає, червоніє і покривається вкрай неприємними на вигляд бульбашками. Температура тіла людини сильно підвищується, кров’яний тиск помітно падає, а частота серцебиття збільшується, що може закінчитися смертю.

Кочові мурашки. Другим за небезпекою видом вважаються кочові мурашки. За назвою можна зрозуміти, ці крихітні створіння не можуть постійно жити в одному і тому ж місці і часто мігрують на нове місце.

Кочовим мурашкам страхітливого вигляду надають щелепи, які за розмірами більше голови. У колоніях африканського виду Dorylus wilverthi налічується до 22 мільйонів особин з розміром тіла до 15 міліметрів, розмір матки під час масової яйцекладки на стоянках досягає рекордних для мурах 5 сантиметрів. Швидкість пересування колонії – близько 20 метрів за годину. При цьому мурахи-солдати йдуть по краях колони і готові напасти на кожного, хто трапиться на шляху. Кочівля триває кілька днів, стоянка – від тижня до трьох місяців. Протягом осілої фази мурахи живуть в гніздах, які перебувають під землею, звідки щодня висилаються загони фуражирів.

У американських бродячих мурах роду Eciton, осіла і кочова фази чергуються – кожна з них триває по 2-3 тижні – зміна визначається репродуктивним циклом. За кілька днів до осілої фази на бівуак самиця виду Eciton відкладає 100-300 тисяч яєць, що починають утворюватися в яєчниках цариці одразу після зупинки колони, з яких до кінця цієї фази вилуплюються личинки, а потім слідом за ними з коконів попереднього репродуктивного циклу виходять імаго. Після цього колонія активізує щоденне фуражування і висувається в нову міграцію, яка триває до тих пір, поки не будуть вигодувані всі личинки. Коли личинки починають заляльковуватися, рух колони мурах сповільнюється, і вона переходить до осілої фази.

Мігруючи, мурахи пересуваються в світлий час доби, долаючи 100-300 метрів за годину. Пересуваються колоною, що складається з «голови» шириною 10-15 метрів при довжині 1-2 метра і звужується в хвіст, який може розтягуватися до 45 метрів. Солдати, що виконують захисну функцію, концентруються переважно по периферії колони, а дрібні робочі особини, які переносять в мандібулах розплід, ловлять і перетягують видобуток – в її внутрішній частині. На ніч колони зупиняються і приблизно 150-700 тисяч особин робочих мурах зчіплюються між собою за допомогою кігтиків на лапках, утворюючи «живе гніздо» діаметром до одного метра, яке приймає циліндричну або яйцеподібну форму. В центрі гнізда розташовується цариця і розплід.

Найнебезпечніші мурахи
Голова кочового мураха

Колонії цих кочових мурах іноді знищують майже кожного, хто зустрічається їм на шляху: личинок, дорослих комах, гризуна або навіть змію – крихітні створення нібито позбавлені почуття страху. Людині сильно нашкодити вони не можуть. Тільки в окремих випадках їхні укуси можуть викликати у жертви вищезгаданий анафілактичний шок, але смертельні випадки майже не трапляються.

Червоні вогняні мурахи. На території США, Австралії, Нової Зеландії, Тайваню та Філіппін можна нарватися на червоних вогняних мурах. Довжина їх червоного тіла, через що вони й отримали дану назву, не перевищує 6 міліметрів. Ці агресивні створіння не можуть наїстися одними тільки нектарами, тому харчуються переважно мертвими ссавцями, павуками, черв’яками і т.п. Розміри колоній вогняних мурах залежить від їхньої дієти. І якщо особинам вдається знайти підсолоджену воду, колонія розростається швидше. Такий висновок, принаймні, зробили вчені в ході тривалих спостережень за цим видом.

Найнебезпечніші мурахи
Червоний вогняний мураха в збільшеному вигляді

Зазвичай червоні вогняні мурашки нападають на жертву натовпом і поводяться вкрай агресивно. Зі своїми укусами ці комахи вводять в чужий організми отруйну речовину соленопсин (C17H35N). При укусі вогняних мурах виникає хімічний опік, подібний до термічного, за рахунок чого ці мурахи й отримали свою назву.

Соленопсин володіє цитотоксичною, гемолітичною, нейротоксичною, некротичною та інсектицидною діями, блокує збудливу дію ацетилхоліну (нейромедіатор, що здійснює нервово-м’язову передачу, а також основний нейромедіатор в парасимпатичній нервовій системі); із опасистих клітин викликає вивільнення гістаміну; здатний вбивати цвілеві гриби і ряд мікробів, в тому числі стрептококи і стафілококи.

Якщо людині не пощастить зіткнутися з цими створіннями, серед симптомів з’являється почервоніння, набряк шкіри, нудота і запаморочення. В історії є випадки, коли укуси вогняних мурах приводили до смерті людини.

Найнебезпечніші мурахи
Голова червоного вогняного мураха

Вогняні мурахи створюють проблеми не тільки в світі людей, а й в суспільстві тварин. Кілька років поспіль вчені відмічають підвищення смертності птахів від укусів саме цих мурах. В особливій небезпеці знаходяться птиці, які гніздяться на землі. В районах з високою щільністю цих комах багато пташенят навіть не можуть досягти дорослої стадії розвитку. Жертвами червоних мурах часто стають пташенята американської крячки (Sterna antillarum), яка гніздиться на землі.

Найнебезпечніші мурахи
Карликова крячка (лат. Sternula antillarum) – вид птахів з сімейства чайкових (Laridae).

Людство намагається боротися з вогняними мурахами всіма доступними способами. У місця великого скупчення мурах цього виду спеціально завозяться паразитичні мурахи виду Solenopsis daguerre, мухи-горбатки та гриби Beauveria bassiana, які здатні знищувати небезпечних комах. В деяких регіонах планети, люди намагаються винищити небезпечні колонії шляхом викопування мурашників з подальшою заливкою окропу або рідкого азоту. В другій половині XX століття в боротьбі з отруйними створіннями використовувалися хімікати, але потім було виявлено, що це занадто небезпечне для птахів і людей.

Найнебезпечніші мурахи
Комахи, уражені грибком Beauveria bassiana

Мурахи-кулі. На території Південної Америки живуть мурахи-кулі (Paraponera clavata). Назву свою отримали за біль, який відчуває жертва від їхнього укусу – нагадує муки від кульового поранення. Мурахи-кулі під час укусу впускають в організми своїх жертв отруту понератоксин – нейротоксин (амінопептид).

Найнебезпечніші мурахи
Зовнішній вигляд мурашки-кулі

Мурахи-кулі, мабуть, найбільші з усіх перерахованих вище видів. Довжина їх чорних тіл досягає 25 міліметрів. В одній колонії може мешкати близько 2500 робочих особин, які вважають за краще будувати мурашники біля основи дерев. На вході в гніздо регулярно знаходиться пара особин-охоронців, які в разі небезпеки попереджають всю колонію. Згодом численна армія починає розвідувати навколишню територію і нападати на кожного, кого вважатимуть ворогами.

Найнебезпечніші мурахи
Зовнішній вигляд мурашки-кулі

Мурахи-кулі часто нападають на жертву, стрибаючи з дерев. Опустившись на поверхню ворожого тіла, вони ніби-то «пищать» і кличуть на допомогу своїх родичів, одночасно з цим встромлюють в шкіру 3,5-міліметрові жала і пускають отруйні речовини, що приносить нестерпні больові відчуття протягом доби. Тому у мурахи-кулі є й інша, неофіційна назва – мурахи 24-години. Вважається, що їхні укуси набагато небезпечніше нападів ос і бджіл.

В деяких індіанських племенах ці жахливі комахи використовуються в обрядах ініціації хлопчиків у доросле життя: на руки юнаків надягають спеціальні рукавички з листя, всередині яких розташовані отруйні жала мурах, через 10 хвилин носіння цих рукавичок у хлопчиків паралізує пальці. Носіння отруйних рукавичок повторюється близько 20 разів на рік. Якщо хлопчик витерпить весь цей жах, значить, він готовий стати воїном.

Відеоролик, де ведучий телешоу надягає такі рукавички.