Нанотіла лами від вірусів

Нанотіла, отримані від лами, можуть запобігти вірусній інфекції.

Наноантитіла (або нанотіла) – це особливий однодоменний вид антитіл, на відміну від класичних імуноглобулінів, представлений одним варіабельним доменом важколанцюгового антитіла. Порівнюючи з класичними IgG, нанотіла володіють наступними якостями:
– висока біологічна доступність;
– здатність взаємодіяти з важкодоступними епітопами (частина макромолекули, що розпізнається імунною системою);
– висока розчинність,
– термостабільність і можливість отримання в бактеріальних системах експресії.

Такі особливі нанотіла в нормі, поряд зі звичайними антитілами, виробляє імунна система представників родини Camelidae (верблюжі) і деякі види хрящових риб. У групу верблюжих входять самі верблюди, лами та альпаки.

Нанотіла лами від вірусів
Антитіла належать до білкового суперсімейства імуноглобулінів і мають Y-подібну форму

В середньому нанотіло, що представляє собою молекулу білка, приблизно в 10 разів легше більшості антитіл, що виробляються організмом людини. Виділені в лабораторії молекули по суті є кінчиками білків, що утворюють типові Y-подібні антитіла – імуноглобуліни класу G (IgG).

Незважаючи на повноту своєї структури, нанотіла також проявляють базові властивості великих антитіл і грають критичну роль в імунній системі, розпізнаючи антигени, білки вірусів, бактерій та інших паразитів.

Вчені з Національного інституту охорони здоров’я США виділили набір нанотіл, вироблених ламою по імені Кормак, у відповідь на введення в організм тварини (п’ять разів протягом 28 днів) очищеної версії шипового білка всім вже відомого коронавірусу. Із сотень отриманих варіантів вчені виділили 13 нанотіл, які можуть бути корисними.

Нанотіла лами від вірусів
Початкові експерименти показали, що нанотіло NIH-CoVnb-112 найбільш ефективно виявляє і блокує білок вірусу, запобігаючи зараженню, навіть у відносно невеликих кількостях розпилений через небулайзер або інгалятор.

Попередні результати показують, що принаймні один вид цих молекул, названий NIH-CoVnB-112, може запобігти зараженню SARS-CoV-2 – прикріпляється до білкових шипів коронавірусу на його поверхні, чим блокує можливість проникнення паразита в клітину господаря.

Нанотіла стабільніші, дешевші і простіші в розробці і у виробництві в порівнянні із звичайними антитілами. Чудовою особливістю цих речовин є можливість їхньої доставки в легені у вигляді аерозолів і за допомогою інгаляторів та небулайзерів.

Нанотіла лами від вірусів
Молекула-мішень і нанотіло
Нанотіла лами від вірусів
Трохи хімії

Команда дослідників вже подала патентну заявку на NIH-CoVnB-112. Тепер планує в подальшому з’ясувати, чи можуть ці нанотіла бути безпечними і ефективними для профілактики COVID-19 і використовуватися для недорогого і точного тестування.