Категорії
Кухня країн світу

Напій часів фараонів

Науковцям з Ізраїлю вдалося зварити пиво, використавши дріжджі 5000-річної давнини. Як з’ясувалося, 5000 років тому неподалік сучасного Єрусалима філістимляни влаштовували гучні вечірки. Серед руїн давнього міста археологи знайшли глиняні глеки, на стінках яких збереглися залишки дріжджів, і вже в сучасній лабораторії біологи змогли повторно активувати їх. А коли до справи залучили броварів, ті на стародавніх дріжджах вдало зварили пиво. Тепер хмільний напій продають у кількох єрусалимських пабах. І хоча думки відвідувачів розділилися (одні вважають хмільне гидким зі смаком спаленого хліба, інші насмакували в ньому фруктові нотки), броварі продовжують експериментувати з рецептами і планують розпочати продаж напою через супермаркети по всьому світу.

З виявлених при розкопках глечиків дослідникам Управління старовини Ізраїлю і вченим з трьох ізраїльських університетів вдалося отримати шість зразків стародавніх дріжджів. На думку науковців, щось подібне пили фараони в стародавньому Єгипті, передає Бі-бі-сі. Вчені сподіваються, що відроджене античне пиво з часом з’явиться на полицях магазинів.

«Пам’ятаю, як ми нарешті зварили це пиво, ми всі сіли за стіл і почали його пити… І я тоді сказав, що або нам зараз буде добре, або через п’ять хвилин ми всі будемо мертві, – говорить Арені Майєр, археолог з університету імені Бар-Ілана, і додає, – але нам вдалося вижити».

У далекому минулому цього регіону пиво було одним з основних видів продовольства, як і хліб, і його пили всі, незалежно від соціального статусу або віку. Оскільки вода часто могла бути заражена, вважалося, що набагато безпечніше пити пиво або вино. Пиво тоді робили з суміші зернових, водний настій з якої запікали і залишали на сонці для бродіння. Для смаку іноді додавалися екстракти різних фруктів.

Ідея відродити античне пиво з’явилася у дослідників Єврейського університету в Єрусалимі Ронена Хазана і Міхаеля Клуештейна. За допомогою фахівця з пивоваріння Ітая Гутмана, дослідники застосували сучасні технології і створили щось, схоже на пшеничне пиво, з концентрацією алкоголю в 6%, а також медовуху, з концентрацією алкоголю в 14%.

У минулому Ітай Гутман відтворив пиво на основі генетично модифікованого сорту зерна 10-тисячолітньої давнини. Але дослідники говорять, що до сих пір нікому не вдавалося виробляти алкоголь на основі власне античних дріжджів.

«Абсолютно неймовірно, що дріжджі вижили в древніх глечиках протягом тисяч років, вони немов чекали, щоб їх знайшли і дали їм нове життя», – говорить доктор Хазан.

«До того ж пити пиво часів фараонів є досить незвичним саме по собі, це ще й надзвичайно важливе досягнення в галузі експериментальної археології, – продовжує він, – і, до речі, це пиво цілком непогане на смак».

Залишити відповідь