Навіщо інженери розробили робота з льоду?

Сьогодні вивченням далеких планет займаються виключно роботи. Наприклад, на поверхні Марса вже працюють апарати Curiosity і InSight, які регулярно відправляють вченим дані про Червону планету. Але у цих роботів є великий мінус – вони рано чи пізно можуть зламатися. Тому важливо, щоб ці роботи могли ремонтувати один одного і щоб завжди були в наявності необхідні запчастини.

Саме щоб вирішити цю проблему, інженери з американського штату Пенсильванія запропонували збирати роботів з льоду. Тобто якщо трапиться поломка, одразу можна створити запчастини з льоду, який є на Марсі і ряді інших планет. Демонстраційна версія крижаного робота вже створена і на нього можна подивитися на відео. Робота з льоду назвали IceBot – крижаний робот для вивчення космосу.

Про нового робота для дослідження нових планет розказали у виданні IEEE Spectrum. Розроблений інженерами апарат називається IceBot і важить 6,3 кілограма. Зрозуміло, що електроніка не може бути створена із замерзлої води, тому з льоду зробили тільки корпус і колеса. На думку творців робота, якщо конструкція з часом зламається, апарат зможе самостійно полагодити себе, використовуючи запаси льоду на Марсі, Місяці та інших планетах. За допомогою механічної руки шматку льоду можна надати запчастині потрібної форми (наприклад, колесу) і встановити на конструкцію.

Прототип крижаного робота вже створено і він не руйнується навіть при кімнатній температурі. Тільки сам процес того, як робот зможе усувати несправності, винахідники не показали.

За словами головного виробника робота IceBot Девіна Керролла (Devin Carroll), в у цього «дітища» є як мінімум два плюси:
– можливість ремонту без сторонньої допомоги має помітно збільшити термін служби робота (зазвичай марсоходи працюють близько 10 років, але іноді і більше, а крижаний робот, якщо поломка не торкнеться електроніки, зможе ремонтуватися нескінченно);
– використання льоду замість металу та інших дорогих матеріалів повинно зменшити вартість апаратів.

Навіщо інженери розробили робота з льоду?
Вартість марсохода Curiosity свого часу складала 2,5 млрд доларів. Крижаний робот явно обійдеться виробникам дешевше.

Також Девін Керролл поділився тим, що в ідеалі проект IceBot повинен складатися з двох роботів. Перший буде оснащений механічними руками і займатися видобутком льоду, щоб в будь-який момент бути готовим до ремонту основного робота. Другий, як можна здогадатися, буде нести на собі наукове обладнання і збирати дані про властивості космічних об’єктів.

Але одразу виникає питання – що робити, якщо з ладу вийде робот, який займається ремонтом? Про це автори нового робота-механіка ще не розказали ні слова.

Дійсно, у робота IceBot є кілька чудових переваг над звичайними марсоходами, але і значна кількість мінусів. Також цікаво, як крижаних роботів будуть доставляти на далекі планети. Звичайно ж, в космічний корабель можна вбудувати щось на зразок холодильника, але на його живлення теж потрібно витратити енергію.

Також виникає ще одне питання – чи не розстане крижаний робот під впливом сонячних променів? Середня температура на Марсі становить близько -40 градусів за Цельсієм, але в літній сезон повітря може прогріватися до +20 градусів. Яким же чином інженери планують убезпечити конструкцію від руйнування? Було б прикро витратити мільярди доларів на відправку крижаного робота на Марс і в прямому ефірі подивитися, як він просто розтанув там. Тому перед створенням фінальної версії системи IceBot, інженерам потрібно ще врахувати величезну кількість нюансів.

Прототип крижаного робота вже створений і його планують тестувати на території холодної Антарктиди. Адже на цих зледенілих землях теж часто проводять дослідження – наприклад, там недавно знайдено витік метану, який може прискорювати глобальне потепління.

Після тестування робота на Землі, IceBot буде здавати тести на Місяці або Марсі. Приблизно в лютому 2021 року на Марс буде доставлений апарат Perseverance. Разом з ним на Червону планету прибуде невеликий вертоліт, в працездатності якого вчені поки що також не дуже впевнені. Але є надія, що апарат з пропелером все-таки зможе літати в марсіанських умовах і добереться до місць, які звичайному марсоходу недоступні.