Категорії
Міста, країни, люди

Неаполь Скіфський (Україна)

Неаполь Скіфський (грец. Neápolis – нове місто) – одна з пізньоскіфських пам’яток археології світового значення в Україні, столиця пізньоскіфської держави, перший попередник Сімферополя. Заснований в III столітті до н.е. Протягом шести століть був столицею пізньоскіфської держави.

Неаполь Скіфський (Україна)
Неаполь Скіфський (Україна)

Знаходиться Неаполь Скіфський на плато Петровських скель, поруч з торговим шляхом, який з’єднує степ з південним берегом. Перша згадка про Неаполь Скіфський зустрічається в херсонеському декреті II століття до н.е. і в «Географії» Страбона.

Неаполь Скіфський (Україна)
Стіни Неаполя Скіфського (реконструкція Т. Висоцької)

Найбільшого розквіту стародавнє місто досягло у II ст. до н.е. Скіфи, витіснені сарматами на Кримський півострів, створили свою державу, основою якої було землеробство і торгівля зерном із Середземномор’ям. Неаполь Скіфський швидко багатів. Скіфи постійно вели війни з грецьким населенням півострова, тому свою столицю захистили потужними стінами і вежами. Під час тривалих воєн з Херсонесом столиця Скіфії неодноразово піддавалася нападу ворога. Відомо, що місто було розграбовано і спалено військами Діофанта.

Неаполь Скіфський (Україна)
Скілур і Палак. Рельєф з Неаполя Скіфського

Полководець царя Понта Мітрідата VI Евпатора Діофант, син Асклепіодора, вів дипломатичні переговори царя з Херсонесом Таврійським і царем Боспору Перісадом V. Влітку 110 р. до н.е. Херсонес звернувся до Мітрідата VI з проханням про допомогу проти скіфів. Діофант з експедиційним корпусом переправився з Діоскуріади до Керкинитиду, висадився в тилу армії скіфського царя Палака і здобув перемогу.

Неаполь Скіфський (Україна)
Неаполь Скіфський, сходи всередині башти

Слідом за тим він підпорядкував таврів і заснував в їх землях фортецю Евпаторію. Понтійцям також здалися скіфські фортеці Хабеї і Неаполь. Їх союзники херсонесіти завдали поразки скіфам у Паллакія і зайняли фортецю Напіт. Вважаючи свою перемогу повної, Діофант восени 110 р. до н.е. відплив в Понт.

Неаполь Скіфський (Україна)
Неаполь Скіфський, залишки споруди

Навесні 109 р до н.е. Палак знову почав війну проти Херсонеса. Скіфи зайняли свої фортеці і восени обложили саме місто. Діофант, як і минулого разу, легко опанував Керкинитид і почав облогу Прекрасної гавані. У великій битві 6-тисячна армія Діофанта здолала полчища скіфів і союзних їм роксолан. Взимку 109/108 рр. до н.е. Прекрасна гавань нарешті була захоплена, і війська пішли на квартири до Керкинитиду. Навесні 108 р. до н.е. понтійці і херсонесіти зробили нове вторгнення вглиб Скіфії. Неаполь і Хабеї знову були захоплені, Палака сховався в причорноморських степах.

Неаполь Скіфський (Україна)
Неаполь Скіфський, вхід в башту

Після нових переговорів Перисада V з Діофантом Боспор відійшов до складу Понта. Скіфський вихованець Перисада V Савмак вбив свого покровителя і зробив спробу оволодіти його престолом. Діофанту вдалося вислизнути з Панта-Капе в Херсонес. Отримавши підкріплення з Понта, він з військом херсонеситів навесні 107 р. до н.е. виступив проти повсталих. Спочатку була захоплена Феодосія, потім штурмом узяли Пантікапей. Захопленого у полон Савмака взимку 107/106 рр. до н. е. було відправлено до Митридата VI. Згодом Діофант брав участь у війнах царя проти Риму. Зазнавши поразки від Лукулла в 72 році до н.е. і побоюючись царського гніву, Діофант перейшов на службу до римлян.

Неаполь Скіфський (Україна)
Заповідник Неаполь Скіфський (Україна)

Скіфи знову відновили Неаполь і зміцнили його ще більш потужними стінами. У 275 році нової ери місто зруйнували готи, але життя в ньому тривала. Припускають, що остаточно Неаполь Скіфський розорили гуни в IV ст.

Зараз, піднявшись на плато, ви не побачите руїн стародавнього городища. Потрібно володіти гарною уявою, щоб уявити потужні стіни, які колись захищали місто з півдня, вежі, ворота на головну площу. Тут завжди було багатолюдно і шумно. Тут укладали угоди, купці торгували своїми товарами. Навпроти стояла будівля з портиками, між колон – рельєфи із зображеннями скіфських царів і статуї богів. Неподалік красувався царський палац, розписаний яскравими фресками. Поруч – будинки багатих городян, храми, прибрані розкішними ритуальними предметами, мармуровими статуями. Чим далі від площі, тим заплутаніше ставали вулички, в скромних будиночках і землянках тулився простий народ.

Після навали гунів місто загинуло, про нього забули на століття. Волею випадку Неаполь Скіфський був відкритий світу. У 1827 році жителі нового міста Сімферополя для будівництва вивозили з плато вже оброблені камені. Цінитель старовини А.І. Крим-Гірей побачив на одному з возів мармуровий барельєф з написами і зображенням скіфського вершника. Він направив цінні знахідки в Одеський музей старожитностей. Після чого почалися розкопки і дослідження, що тривали не одне десятиліття і подарували світу чудові, унікальні предмети скіфської культури.

Неаполь Скіфський (Україна)
Деталь розпису склепу № 9 Зображення килима і скіфа, що грає на лірі

В результаті досліджень, особливо інтенсивних у 1945-1946 рр., були відкриті оборонні споруди: дві вежі, одна з яких служила мавзолеєм, потужна південна міська оборонна стіна завтовшки 8,5 метрів, центральні ворота, житлові будинки, громадські та господарські будівлі.

На некрополі досліджено понад 200 поховань: вирубані в скелі багаті фамільні склепи, земляні склепи і ґрунтові могили рядового населення. Розпис в одному зі склепів зображує вершника, скіфа з лірою, полювання з псами на кабана, в іншому – скіфа-лучника, танцюючі фігури та ін. У мавзолеї скіфського царя Скілура було знайдено безліч золотих предметів. З посуду на території знайдені глечики з циліндричним високим горлом.

На жаль, до наших днів цей чудовий пам’ятник зберігся в сильно скороченому вигляді і в даний час видатний історичний і археологічний об’єкт знаходиться не в кращому стані, тому як екскурсійний об’єкт практично не використовується.

Сьогодні на Петровському плато тиша і спокій, залишки стародавнього міста занесло землею, але можна оглянути розкопаний археологами фундамент «будинку з підвалом» та відновлену вежу. Неаполь Скіфський знаходиться на півдні передмістя Сімферополя, на вулиці Неапольська. Від залізничного і автовокзалу Сімферополя їхати потрібно маршруткою до кінцевої зупинки «Вулиця Тарабукина».
Використано матеріали кн.: Тіхановіч Ю.М., Козленко О.В. 350 великих. Короткий життєпис правителів і полководців

Залишити відповідь