Небезпечна мода

Небезпечна мода
Отруйні барвники для тканин

Подивіться, на які жертви йшли наші предки заради моди, і ви зрозумієте, що у нас не все так й погано. Дивлячись на розкішний одяг і зачіски людей попередніх епох, ми не завжди замислюємося про те, якою ціною діставалася їм ця краса. Слідувати моді кілька століть назад було не тільки дорого (як, втім, і зараз), але ще й фізично небезпечно для здоров’я.

Тому кілька прикладів, які доводять, що вираз «жертва моди» з’явився зовсім не випадково.

Небезпечна мода
Отруйні барвники. На знімку, як в часи Другої світової війни готували суміш для обробки місць розмноження москітів.

Отруйні барвники для тканини. Сьогодні можна знайти одяг різних кольорів і різноманітних візерунків або навіть пофарбувати його самостійно. У минулому ж вибір був невеликий, а яскраві барвники були дорогими і часом токсичними. Наприклад, це мила вікторіанська сукня зеленого кольору могла сильно нашкодити своїй власниці, адже для її забарвлення використовувався барвник, що містив миш’як і мідний купорос. Але небезпека не зупиняла тодішніх модниць і модників. Наприклад, нещасливий «паризький зелений» використовувався не тільки для виготовлення одягу, а й шпалер, хоча їм було впору труїти гризунів і комах, що, до речі, і почали робити згодом.

Небезпечна мода
Кринолін

Кринолін. Сам по собі цей каркас для пишних спідниць не такий вже й страшний. Звичайно, з ним можна застрягти в дверному отворі або потрапити в іншу незручну ситуацію, але головна небезпека виходила від тканин, якими кринолін був обтягнутий.

Небезпечна мода
Мода на каркасні сукні

Дами часом не помічали, як їх величезні спідниці зачіпали полум’я свічок або вогонь у каміні і спалахували, і іноді наслідки могли бути дуже сумними.

Небезпечна мода
Мода на бинтування ніг

Бинтування ніг. Воістину варварський звичай був широко поширений в Китаї аж до 1911 року, коли його офіційно заборонили. Ноги маленьких дівчаток (переважно з благородних сімей) туго бинтували, ламаючи при цьому пальці і зведення стопи. В результаті ріст стоп припинявся і вони набували форму «лотоса», що вважалося надзвичайно привабливим.

Небезпечна мода
Жінки з деформованими ногами

Дівчата фактично перетворювалися в інвалідів, іноді втрачаючи можливість переміщатися без сторонньої допомоги, зате у них було більше шансів вийти заміж. Незважаючи на заборону, моторошна практика існувала ще якийсь час, і деякі з жінок з «ніжками-лотосами» дожили до наших днів.

Небезпечна мода
Взуття на екстремально високій платформі

Взуття на екстремально високій платформі. Навіть найвищі з нинішніх підборів виглядають цілком безневинно на тлі італійських чопін (їх ще називають цокколі). Може головною причиною появи такого взуття був вуличний бруд, ступати по якому благородним доннам не пристало.

Небезпечна мода
Мода на цокколі

Згодом мода на цокколі поширилися по всій Європі, а їх висота збільшилася настільки, що дами могли пересуватися тільки за допомогою слуг, інакше падіння було б неминуче.

Небезпечна мода
Мода на сяючий погляд

Беладона для «сяючого погляду». Незважаючи на те, що про отруйні властивості беладони було відомо ще з античних часів, знатні італійки і інші європейські жінки не боялися користуватися краплями на її основі. Під дією крапель зіниці розширювалися, а погляд ставав виразніше. Регулярне використання таких крапель могло призвести до порушення зору або навіть сліпоти, але це мало кого зупиняло.

Небезпечна мода
Фарфорова білизна шкіри

Токсична косметика. Фарфорова білизна шкіри, яка так цінувалася знатними особами, часто досягалася за допомогою свинцевих білил. Побічним ефектом «аристократичної блідості» була зіпсована шкіра і отруєння – часом зі смертельним результатом. Ще одним отруйним косметичним продуктом були рум’яна, що містили миш’як, так що не дивно, що деякі красуні не доживали і до 30 років.

Небезпечна мода
Мода на жорсткі коміри

Жорсткі коміри. «Убивча мода» не оминула й чоловіків. У XIX столітті велику популярність придбав комір-стійка, який приколювали до сорочки запонками. Цей аксесуар був настільки жорстким, що часом приводив до порушення циркуляції крові і навіть асфіксії, за що комір прозвали «вбивцею батьків». Про один з таких сумних випадків можна прочитати в газеті New Yourk Times.

Небезпечна мода
Мода на химерні зачіски

Химерні зачіски. В епоху рококо жіночі зачіски досягли безпрецедентно високого рівня і пишності. На голові у жінок зводилися цілі композиції, і, зрозуміло, вони трималися не один день, що призводило до випадання волосся, шкірних захворювань і приваблювало комах і гризунів. Тому власницям розкішних зачісок доводилося спати із залізною кліткою на голові, щоб мишам не спало на думку влаштувати у волоссі гніздо.

Небезпечна мода
Мода на «голі сукні»

«Голі сукні». Після Французької революції жінки на деякий час розкріпачилися настільки, що стали носити легкі сукні без нижніх сорочок. Обурливі наряди прозвали «голими сукнями», а потім з’явилася і так звана муслінова хвороба – все тому, що модниці не бажали утеплятися навіть в холодну пору року, часто простуджувалися і деякі з них вмирали.

Небезпечна мода
Залізний корсет

Корсети. Перші корсети були зроблені з металу, потім їх змінили моделі з дерев’яними вставками, а пізніше пластинами з більш гнучкого китового вуса. Носіння цих предметів дамського туалету призводило до зміщення внутрішніх органів і інших неприємностей. Втім, вважалося, що все було якраз навпаки. Корсет починали носити з самого раннього віку і не знімали навіть під час вагітності.

Небезпечна мода
Мода на корсети

Мабуть, одним з найбільш дивних прикладів «корсетової моди» можна назвати «зміїний корсет», винайдений танцівницею Ла Сільф. Він доводив популярний на початку XX століття S-подібний силует жіночої фігури до абсурду, що навряд чи було корисно для хребта. Корсети існують і в наші дні, але, на щастя, вже не завдають великої шкоди здоров’ю, а головне, ми самі вибираємо, носити їх чи ні.

Залишити коментар