Категорії
Природа Тварини

Небезпечні комахи

Разом з багатоніжками, ракоподібними, павуками та кліщами комахи утворюють тип членистоногих. Комахи – одні з найдавніших організмів: вік багатьох сучасних загонів – не менше 200-300 млн років. Можна з упевненістю сказати, що ми живемо в світі комах. На сьогодні відомо більше 1 млн видів комах, і кожен рік вчені описують сотні нових.

Комахи (лат. Insecta – «тварина з насічками») – клас безхребетних членистоногих. Тіло комах покрито хитинною кутикулою, що утворює екзоскелет, і складається з трьох відділів: голови, грудей і черевця. В деяких групах комах другий і третій сегменти грудей несуть по парі крил. Ніг – три пари, вони кріпляться на грудному відділі. Розміри тіла комах від 0,2 мм до 30 см і більше.

Мільйони різновидів комах, які живуть сьогодні на землі, виконують свою роль в екосистемі нашої планети. Більшість з комах безпечні для людини і можуть лише доставляти деякі неприємності, але є і небезпечні.

Терміти. Терміти відіграють важливу роль для навколишнього середовища, прямої небезпеки для людини не становлять. Більш того, в деяких культурах термітів навіть вживають в їжу. Але при цьому маленькі терміти інколи можуть завдати колосальної шкоди інфраструктурі, часом роблячи будинок повністю непридатними для житла.

Небезпечні комахи
Воші

Воші. Воші – безкрилі паразити, які харчуються частинками шкіри, кров’ю та іншими виділеннями людського тіла. Найчастіше переносниками цих комах є самі люди. У природі налічується приблизно п’ятнадцять різних видів вошей. Як і терміти, воші не завжди несуть пряму загрозу здоров’ю людини, але вони можуть бути переносниками хвороб.

Небезпечні комахи
Чорноногий кліщ

Чорноногий кліщ. Щороку тисячі людей страждають від хвороби Лайма. Починається хвороба з висипки навколо укусу, що нагадує око бика. Ранні симптоми цього захворювання включають головний біль і лихоманку. З подальшим розвитком хвороби жертва починає страждати від проблем з серцево-судинною системою. Мало хто вмирає від цих укусів, але наслідки після неприємної зустрічі з кліщем протягом багатьох років можуть нагадувати про себе.

Небезпечні комахи
Кочові мурахи

Кочові мурахи. Кочові мурахи або бродячі мурахи відомі своєю хижою агресією. На відміну від інших видів мурах, бродячі не будують свої власні постійні мурашники. Замість цього вони створюють колонії, які мігрують від одного місця до іншого. Протягом дня ці хижаки постійно переміщаються, полюючи на комах і дрібних хребетних. Фактично вся об’єднана колонія може вбити за один день більш ніж півмільйона комах і дрібних тварин.

Небезпечні комахи
Оса

Оса. Більшість ос не несуть особливої ​​прямої небезпеки, але певні їх різновиди, такі як німецька оса Північної Америки, досягають великих розмірів і можуть бути неймовірно агресивними. Якщо вони відчують небезпеку або помітять вторгнення на свою територію, то можуть жалити неодноразово і дуже болісно. Вони атакують непроханих гостей і в деяких випадках переслідують їх.

Небезпечні комахи
Павук чорна вдова

Чорна вдова. Жало самиці павука чорної вдови може бути дуже небезпечним для людини через випущені при укусі нейротоксини. Якщо вчасно надати необхідну медичну допомогу, то наслідки отруєння будуть обмежені лише деяким болем. На жаль, поодинокі смертельні випадки від укусу чорної вдови все ж таки зустрічалися.

Небезпечні комахи
Волохата гусінь молі-кокетки

Волохата гусінь молі-кокетки. Гусениця молі-кокетки (Megalopyge opercularis) зовнішньо виглядає симпатичною, але не обманюйте себе – під пухнастою зовнішністю переховується отруйна особистість. В дійсності отрута виділяється через шипи, заховані в цій «вовни». Ламкі  шипи залишаються в шкірі після дотику. Навколо ураженого місця отрута викликає печіння, головний біль, запаморочення, блювоту, різкі болі в животі, ураження лімфатичних вузлів, а іноді навіть зупинку дихання.

Небезпечні комахи
Таргани

Таргани. Тарган відомий як переносник багатьох захворювань, небезпечних для людини. Основна небезпека спільного життя з тарганами полягає в тому, що вони забираються в унітази, сміттєві баки та інші місця скупчення бактерій, як наслідок – є їх переносниками. Таргани можуть бути причиною безлічі захворювань: від глистів і дизентерії до туберкульозу і тифу. Таргани можуть переносити грибки, одноклітинні організми, бактерії і віруси. І ось цікавий факт – тарган протягом багатьох місяців може жити без їжі і води.

Небезпечні комахи
Черви-паразити

Черви-паразити. Паразитичні черви – тип еукаріотичного паразита. Більшість паразитичних черв’яків, як відомо, живуть в травному тракті людей і є причиною безсоння, блювання, нудоти та інших проблем зі здоров’ям.

Небезпечні комахи
Постільні клопи

Постільні клопи. Безпосередньо сам укус людина не відчуває, оскільки до складу слини клопа входить анестезуюча речовина. Якщо клоп з першого разу не зміг підібратися до кровоносного капіляра, він може вкусити людину кілька разів. На місці укусу клопа починається сильний свербіж, а також може з’явитися пухир. Іноді люди стикаються з сильно вираженою алергічною реакцією. На щастя, 70 відсотків людей не відчувають ніяких наслідків від них.

Клопи є побутовими комахами і не відносяться до групи переносників інфекційних захворювань, проте в своєму організмі вони можуть тривалий час зберігати збудників, які передають інфекції через кров, наприклад вірусний гепатит В, також можуть зберігатися збудники чуми, туляремії, Q-лихоманки. Найбільшої шкоди людям вони доставляють своїми укусами, відбираючи в людини нормальний відпочинок і сон, що згодом також може негативно позначитися на моральному здоров’ї і працездатності.

Небезпечні комахи
Людський ґедзь

Людський ґедзь. У людських оводів є личинки, які можуть передати людям небезпечних для життя паразитів. Torsalo або людський кожний овід зазвичай передається москітами. Коли москіт, що переносить личинку людського овода, він приземляється на шкіру, личинка (Larva) потрапляє в організм носія. Після кількох днів вона розростається під шкірою і може викликати серйозну інфекцію, якщо відразу не обробити місце укусу.

Небезпечні комахи
Сороконіжка

Сороконіжка. Сороконіжка (Scutigera coleoptrata) або мухоловка, яка родом десь із Середземномор’я, за іншими джерелами із Мексики. Комаха сороконіжка стала дуже поширеною по всьому світу. Хоча вид таких комах і непривабливий, вони в цілому виконують корисну роботу – поїдають інших комах-шкідників і навіть павуків. Але людям з ентомофобією (боязні комах) такий довід не допоможе. Зазвичай люди вбивають їх через неприємний зовнішній вигляд, хоча в деяких південних країнах стоноги навіть охороняються.

Мухоловка – хижак, вони впорскують жертві отруту і потім вбиває її. Часто мухоловки селяться в квартирах, не завдаючи при цьому шкоди. Вони обожнюють вологу, часто стоніг можна зустріти в підвалах, під ваннами, в туалетах. Живуть мухоловки від 3 до 7 років, новонароджені мають всього 4 пари ніг, збільшуючи їх на одну пару з кожним новим линянням.

Зазвичай укус такої комахи не турбує людину, хоча може бути порівняний з невеликим укусом бджоли. Для декого це може бути навіть болісно, ​​але зазвичай справа обмежується сльозами. Звичайно, стоноги – це не ті, хто відповідає за тисячі смертей, але багато хто здивується, дізнавшись, що щорічно хтось помирає від укусів цих комах – алергічна реакція на отруту сороконіжки, що трапляється вкрай рідко, може виявитися смертельною.

Небезпечні комахи
Чорний скорпіон

Чорний скорпіон. Скорпіони – не комахи, але вони також належать до загону членистоногих з класу павукоподібних, тому ми все-таки внесли їх в цей список, тим більше що чорні скорпіони – найнебезпечніші види скорпіонів. Більшість з них живе в Південній Африці, особливо часто їх можна зустріти в пустелі. Чорні скорпіони відрізняються від інших видів своїми товстими хвостами і тонкими лапами. Чорні скорпіони жалять свою жертву, що завдає сильного болю, при чому ця отруйна ін’єкція може викликати параліч і навіть смерть людини.

Небезпечні комахи
Хищнець

Хищнець. Хищнець (Assassin bug або Reduviidae) – клоп, основний раціон якого становлять комахи та їх личинки. Але деякі тропічні види не проти попити кров у тварин і навіть у людини. Хищнець відповідальний за перенесення хвороби Чагаса, він часто заражає людей, що живуть в бідних сільських регіонах.

Небезпечні комахи
Мураха-куля

Мураха-куля. Мураха-куля (Paraponera clavata) – вид великих тропічних мурах з роду Paraponera Smith і підродини Paraponerinae (Formicidae), що володіють сильним жалом. Назвали цю мураху кулею з тої причини, що жертви укусу порівнюють його з пострілом з пістолета.

Людина, укушена мурахою-кулею, відчуває пульсуючий біль протягом доби. Деякі індіанські племенах (Satere-Mawe, Maue, Бразилія) використовують цих мурах в досить болючих обрядах ініціації хлопчиків до дорослого життя (що призводить до тимчасового паралічу і навіть почорніння ужалених пальців). В ході вивчення хімічного складу отрути з неї було виділено паралізуючий нейротоксин (пептид), названий понератоксином.

Небезпечні комахи
Бразильський мандрівний павук

Бразильський мандрівний павук. Бразильський мандрівний павук, також відомий як Phoneutria, належить до отруйних комах, які живуть в тропічній Південній та Центральній Америці. У Книзі рекордів Гіннесса за 2010 року цей тип павука назвали самим отруйним видом павуків світу.

Отрута павуків даного роду містить потужний нейротоксин, відомий як PhTx3. У смертельній концентрації цей нейротоксин викликає втрату контролю над м’язами і проблеми з диханням, що призводить до паралічу і в кінцевому підсумку до задухи. Укус середнього ступеня болючості, отрута викликає моментальне зараження лімфатичної системи, потрапляння в кровоносну, в 85% випадків призводить до відмови серця. Пацієнти відчувають дике задубіння ще при житті, у чоловіків часом виникає приапизм (болюча ерекція, яка не пов’язана зі статевим збудженням). Існує протиотрута, що застосовується нарівні з антибіотиками, але через серйозність отруєння процедура детоксикації фактично дорівнює шансу на виживання.

Небезпечні комахи
Малярійний москіт

Малярійний москіт. Малярійні комарі або анофелеси – рід двокрилих комах, багато видів якого є переносниками малярійного плазмодія. Комар заражається плазмодієм від хворого або носія. Малярійний плазмодій проходить в організмі комара цикл статевого розмноження. Заражений комар стає джерелом інфекції через 4-10 днів після зараження і є таким протягом 16-45 днів.

Небезпечні комахи
Щурячі блохи

Щурячі блохи. Щурячі блохи – один з найнебезпечніших видів бліх (Pulicidae), переносник чуми. Щурячі блохи є паразитами щурів (Rattus, Nesokia) і піщанок (Gerbillinae). Є переносниками чумної палички (Yersinia pestis) і музери риккетсії (Rickettsia typhi), а також проміжними господарями паразитичних черв’яків ціп’яка щурячого (Hymenolepis diminuta) і ціп’яка мишачого (Hymenolepis nana). Хвороби можуть передаватися від одного покоління до іншого через яйця.

Небезпечні комахи
Африканська медоносна бджола

Африканська медоносна бджола. Африканські бджоли (також відомі як бджоли-вбивці) – нащадки бджіл, завезених з Африки до Бразилії в 1950-х при спробі поліпшити виробництво меду в цій країні. Деякі африканські матки почали схрещуватися з місцевими європейськими бджолами. Результуючі гібриди перемістилися на північ і до сих пір зустрічаються в Південній Каліфорнії.

Африканські бджоли виглядають так само і в більшості випадків поводяться подібно до європейських бджіл, які зараз проживають в Сполучених Штатах. Виявити їх можна тільки шляхом аналізу ДНК. Їх жала також не відрізняються від жала звичайної бджоли. Одна дуже важлива різниця між двома різновидами – захисна поведінка африканських бджіл, яка проявляється при захисті гнізда. У деяких нападах в Південній Америці африканські бджоли вбивали худобу і людей. Через цю поведінкою африканська медоносна бджола і отримала прізвисько «бджоли-вбивці».

Крім того, цей тип бджоли відомий тим, що поводиться як загарбник. Їх рої нападають на вулики звичайної медоносної бджоли, вторгаючись в них і встановлюючи свою королеву. Вони атакують великими колоніями і готові знищити будь-кого, хто зазіхне на їх матку.

Небезпечні комахи
Блохи

Блохи. Незважаючи на те що блоха зазвичай не сприймається як небезпечна, блохи передають численні хвороби між тваринами і людьми. Протягом всієї історії вони сприяли поширенню багатьох хвороб, таких як бубонна чума.

Небезпечні комахи
Вогненні мурахи

Вогненні мурахи. Вогненні мурахи (англ. Fire ant) ​​- кілька споріднених мурах з групи видів Solenopsis saevissima species-group роду Solenopsis, володіють сильним жалом і отрутою, дія якої подібна з опіком від полум’я (звідси і їх назва). Найчастіше під цією назвою фігурує інвазивна червона вогненна мураха, що поширилася по всьому світу. Відомі випадки укусу людини однією мурахою з тяжкими наслідками, анафілактичним шоком, аж до смертельного результату.

Небезпечні комахи
Коричневий павук-відлюдник

Коричневий павук-відлюдник. Коричневий відлюдник не випускає нейротоксини, як чорна вдова, але його укус знищує тканину і може викликати пошкодження, на загоєння яких підуть місяці.

Укус павуком-відлюдником дуже часто залишається непоміченим, але в більшості випадків нагадує укол голкою. Через 2-8 годин біль дає про себе знати. Далі ситуація розвивається в залежності від кількості отрути, яка потрапила в кров. Отрута коричневого павука-відлюдника гемолітичної дії, тому викликає некрози і руйнування тканин. Укус для маленьких дітей, літніх і хворих людей може виявитися смертельним.

Небезпечні комахи
Мурахи сіафу

Мурахи сіафу. Siafu (Dorylus) – ці кочові мурашки в основному проживають в Східній і Центральній Африці, але також знайдені вже і в тропічній Азії. Комахи живуть в колоніях, які можуть налічувати до 20 мільйонів особин, причому всі вони сліпі. Подорожі же свої мурахи сіафу роблять за допомогою феромонів. Колонія не має постійного місця проживання, кочуючи з місця на місце. В ході пересування для харчування личинок комахи атакують всіх безхребетних тварин.

Серед таких мурах є особлива група – солдати. Саме вони для цього використовують свої гачкоподібні щелепи, а розмір таких особин досягає 13 мм. Щелепи солдатів сіафу настільки сильні, що в деяких районах Африки їх навіть використовують для закріплення швів – рана може залишатися закритою до 4 днів. Зазвичай після укусу Siafu наслідки мінімальні, не потрібно навіть викликати лікаря. Правда, вважається, що молоді і літні люди особливо чутливі до укусів таких мурах, спостерігалися смертельні випадки від ускладнень. За статистикою від укусів цих комах гине від 20 до 50 осіб. Агресивність більше проявляється при захисті своєї колонії, яку людина може випадково атакувати.

Небезпечні комахи
Гігантський азійський джміль

Гігантський азійський джміль. Багато з нас бачили джмелів – вони здаються досить невеликими, і немає особливих приводів їх боятися. А тепер уявіть собі джмеля, який виріс мовби на стероїдах, або ж просто подивіться на азійського гіганта. Ці шершні є найбільшими в світі – їх довжина може досягати 5 см, а розмах крил – 7,5 сантиметра. Довжина жала у таких комах може становити до 6 мм, але з таким укусом не зрівняється ні бджола, ні оса, джмелі до того ж можуть жалити багато разів. Таких небезпечних комах в Європі або США не знайти, а ось подорожуючи по Східній Азії і горам Японії, з ними можна і зустрітися. Щоб зрозуміти наслідки укусу, досить послухати очевидців, які порівнюють відчуття від жала джмеля з ввігнаним в тіло розпеченим цвяхом.

Отрута жала має 8 різних з’єднань, які і спричиняють дискомфорт, пошкоджуючи м’які тканини і створюючи запах, який може залучити до жертви нових джмелів. Люди, які мають алергію на бджіл, можуть померти від реакції, але є смертельні випадки від мандоротоксину, який може виявитися досить небезпечним, потрапивши глибоко в тіло. Вважається, що щорічно від таких укусів вмирає близько 70 осіб. Цікаво, але жало не є основним знаряддям полювання джмелів – своїх ворогів вони дроблять великими щелепами.

Небезпечні комахи
Муха цеце

Муха цеце. Муха цеце мешкає в тропічній та субтропічній Африці, вподобавши пустелі Калахарі і Сахару. Мухи є переносниками трипаносомозів, які призводять до захворювання тварин і людини сонною хворобою. Цеце анатомічно дуже схожі на своїх звичайних родичів, але їх можна відрізнити по хоботку на передній частині голови і особливій манері складання крил. Саме хоботок і дозволяє добувати основну їжу – кров диких ссавців Африки. На цьому материку існує 21 вид таких мух, які в довжину можуть досягати від 9 до 14 мм.

Не варто вважати мух такими вже безневинними для людини, адже вони реально вбивають людей, роблячи це досить часто. Вважається, що в Африці до 500 тисяч людей інфіковані сонної хворобою, яку переносить саме ця комаха. Хвороба порушує діяльність ендокринної та серцевої системи. Потім вражається нервова система, викликаючи плутанину в свідомості і порушення сну. Напади втоми змінюються гіперактивністю.

Остання велика епідемія була зафіксована в Уганді в 2008 році, взагалі ж захворювання відноситься до списку забутих в ВООЗ. Однак в одній Уганді за останні 6 років від сонної хвороби померло 200 тисяч осіб. Цікаво, що мухи нападають на будь-який теплий предмет, навіть автомобіль, а ось зебру вони не атакують, вважаючи її лише миготінням смуг. Мухи цеце до того ж врятували Африку від ерозії ґрунтів і перевипасу, що викликається великою рогатою худобою.

Людина придумує різні методи боротьби з цими комахами. У 30-х роках на західному узбережжі континенту були знищені всі дикі свині, проте це дало результат лише на 20 років. Зараз борються шляхом відстрілу диких тварин, вирубкою чагарників і обробкою самців мухи радіацією з метою позбавити їх можливості розмножуватися.

Залишити відповідь