Категорії
Природа Рослини

Неочікувані властивості рослин

Тропіки – кліматична зона на екваторі, що характеризується теплим і вологим кліматом, дуже пишною рослинністю і багатим тваринним світом. Розрізняють центральні тропіки з постійно вологим кліматом, і зовнішні тропіки – з більш сухим кліматом. Якщо раптом вам закортить трохи вибратися в тропіки, то будьте готові зустрітися з дуже незвичними рослинами.

Кривавий зуб (Hydnellum peckii). Цей грибок пахне полуницею і зовнішньо схожий на жовану жувальну гумку, з якої сочиться кров. Але не беріть його до рота, бо це будуть останні ваші «ласощі», які ви скуштуєте в своєму житті.

Грибок Hydnellum peckii відомий людству з 1812 року і вважається неїстівним. Тобто колись, в давні часи, жив собі геній, який, щоб застерегти нащадків від поїдання таких «ласощів», пожертвував своїм життям задля науки.
Крім своїх видатних зовнішніх якостей грибок кривавий зуб володіє антибактеріальними властивостями і містить хімічні речовини, що розріджують кров.

Інші назви: полуниця з вершками (Strawberries and cream), зубний сік (The red-juice tooth), диявольський зуб (Devil’s tooth), грибок кровоточивий зуб (Bleeding tooth fungus).

Неочікувані властивості рослин
Лялькові оченята

Лялькові оченята (Doll’s Eye). У кращому випадку ця «краса» схожа на інопланетний бур’ян, а в гіршому – на укопаний в землю тотем з насадженими на нього людськими очима, яким серійний вбивця позначив місце поховання своїх жертв.

Ця незвичайна рослина отримала назву «лялькові очі». Існує також менш відома назва цієї рослини – білий воронець.
Ніякими особливостями, крім свого зовнішнього вигляду, ця рослина не володіє. Якщо ви ризикнете спробувати її на смак, потім розкажіть про свої відчуття.

Неочікувані властивості рослин
Смердючий ріг восьминога

Смердючий ріг восьминога (Octopus Stinkhorn). Буває, що зовні огидні речі іноді виявляються досить приємними на смак або запах. Але це не той випадок: гриб, який отримав назву «смердючий ріг восьминога», не тільки огидно виглядає, але і смердить так, що словами не описати.

В принципі цей гриб не отруйний, але навряд чи знайдеться той, хто добровільно погодиться спробувати його на смак. Від смердючого рога восьминога виходить такий сморід, що при спробі запхати його в рот можна просто втратити свідомість.
Інша назва: Clathrus archeri.

Неочікувані властивості рослин
Гриб морський анемон

Гриб морський анемон (Sea Anemone Mushroom). Пліч-о-пліч зі «смердючим рогом восьминога» росте на території Австралії і його побратим по смороду – гриб морський анемон з трупним запахом.
Обидва гриба – пристосуванці, і, щоб не закінчити своє існування на підошві чийогось чобота, на перших порах свого життя вони прикидаються непримітними білявими поганками. Через деякий час ці хитруни починають розквітати. Процес перетворення в жахливого монстра проходить всього за пару місяців: в цей період капелюшок гриба розділяється на 4-5 частин, утворюючи своєрідні пелюстки. Сморід є не тільки захисним механізмом від гурманів, охочих покуштувати нових смакових відчуттів, але і приманкою для мух, які є основними переносниками спор цих грибів.
Інші назви морського анемону: Aseroe rubra, гриб морська зірка (Starfish fungus).

Неочікувані властивості рослин
Рослина диявольський кіготь

«Диявольський кіготь» (Devil’s Claw). «Диявольський кіготь» – це щось на зразок колючок нашого реп’яха, які не раз заплутувалися волоссі. Головна відмінність між цими двома причепами полягає в зовнішньому вигляді: якщо колючки реп’яха – маленькі симпатичні грудочки, які так і просяться в руки, то диявольський кіготь більше схожий на злісного павука-людожера, який тільки і чекає, щоб вчепитися.

Колись давно ці демонічні штуковини «водилися» тільки в Аризоні, де корінні американці (індіанці) плели з них страхітливого вигляду кошики і викладали ними цілі «мінні поля», які вороги вважали за краще обходити стороною.
Інші назви рослини: клешня диявола, кіготь диявола.

Неочікувані властивості рослин
Китайський мишеквіт

Китайський мишеквіт (Chinese Black Batflowers). Квітка китайського мишеквіту схожа на висячих униз головою кажанів, які чекають, коли спуститься темрява і почнеться полювання.

Все-таки Бетмен невипадково вибрав символом залякування кримінального населення Готему кажана. Бо ці тваринки у темряві жахливі: маленькі блискучі очиці, тонкі лапки з величезними гачкуватими кігтями, гострі зубки, пухке тільце, нерівномірно покрите волоссям, і величезні крила – чим не опис монстра з чергового страшного фільму жахів? І, якщо ви один з тих, хто вважає їх милими звірятками, що харчуються фруктами, то напевно зміните свою думку, коли одна з них в пориві істерики вчепиться вам в обличчя і висмокче кров.

Звичайно ж, все вищесказане – це жарт, і в світі існує всього кілька видів кажанів, які харчуються кров’ю і нападають вони виключно тільки на тварин. Але погодьтеся, що дивитися без здригання на кажанів, які зненацька з’являється в нічному небі, неможливо.

Можливо тому рослину китайський мишеквіт сама матінка-природа, щоб захистити, наділила ознаками кажана, додавши для вірності пучок джгутоподібних щупалець. Квітка мишеквіту вирощується як декоративна рослина виключно відважними садівниками, які в прямому сенсі слова культивують нічні кошмари темної ночі, удобрені людським страхом і відчаєм.

Неочікувані властивості рослин
Рослина рука Будди

«Рука Будди» (Buddha’s Hand). Не знаю, хто вирішив, що цей плід схожий на руку Будди. Як на мене, він більше нагадує щупальця. Як з’ясувалося, ці жовті щупальці їстівні і навіть ароматні. По суті, рука Будди – це дивної форми лимони, в яких іноді крім шкірки нічого і немає. Фрукт привертає східні народи своїми ароматичними властивостями: в Японії з нього заварюють чай, а в Китаї зберігають удома в якості талісмана, який приносить в будинок удачу, щастя, відганяє всяку нечисть і дарує довголіття. Ще з цих лимонних щупалець роблять варення, мармелад і парфуми.

Східні народи знають, що Будда вміє хитро загортати, згортати і перевертати свої пальці під час молитви. Можливо тому ці щупальця-лимончики нагадують їм руки Будди.
Інші назви: цитрон, цедрат, корсиканський лимон, кисть Будди.

Неочікувані властивості рослин
Венерина мухоловка

Венерина мухоловка (Dionaea muscipula). Венерина мухоловка – вид хижих рослин (родина росянкові). Можна припустити, що якихось пару мільйонів років тому такі чудовиська могли пожирали динозаврів. Але еволюція – ворог максималізму, і всі гіганти, для того щоб вижити, придбали менш виражені розміри. Сьогодні мухоловка – це невелика рослина. Харчується виключно комахами, гусеницями, слимаками та жабами. В середині пащі рослини розташовано безліч дрібних чутливих волосків. Жертва, заповзає на лист і подразнює ці волоски, через які подається сигнал на скорочення клітин внутрішньої частини листя, і «паща» починає закриватися. Через деякий час внутрішня частина листа виділяє травну рідину, і знесилена від безуспішних спроб вибратися назовні жертва повільно перетравлюється (цей процес займає досить тривалий час – наприклад, щоб переварити слимака, венериній мухоловці потрібно біля тижня).

Неочікувані властивості рослин
Кедрово-яблучний гниючий гриб

Кедрово-яблучний гниючий гриб (Cedar-Apple Rust Fungus). Що перетворює соковите здорове яблуко в грудку гниючого мерзенного жаху, який дає притулок цілому виводку хробаків? Якщо ваша відповідь – кедрово-яблучний гниючих гриб, то ви, скоріше за все, проявили кмітливість і прочитали це переплетення букв, що прикрашає початок цієї розповіді.

Кедрово-яблучний гниючий гриб – це грибкова інфекція, що перетворює яблучні і кедрові плоди до невпізнання. Інфіковані плоди всього за кілька тижнів починають нагадувати огидних чудовиськ. Як це відбувається: з крихітної спори грибка розвивається значних розмірів кулясте тіло (від 3,5 до 5 см в діаметрі), при намоканні ця куля розшаровується і утворюються мерзотні вусики, які нагадують кубло черв’яків. В результаті, кедрові горішки або яблучка перетворюються в маленького міфічного Ктулху.

Неочікувані властивості рослин
Раффлезія

Раффлезія (Rafflesia). Раффлезія – паразитична рослина родини Euphorbiacea (молочайні) з найбільшими в світі квітками. Деякі представники цього виду досягають в діаметрі більше одного метра і масою понад одинадцять кілограмів. Більшу частину свого життя паразит проводить в тканинах рослини-господаря, в ролі якого зазвичай виступають ліани, які ростуть у вологих тропічних лісах Індонезії і Філіппін.

У цієї незвичайної рослини не має свого стебла і коріння. Ця гігантська квітка з п’ятьма м’ясистими пелюстками була відкрита в 1818 році, під час експедиції Томаса Раффлза на острів Суматра. Знайдений тоді екземпляр важив 6 кілограмів і був в діаметрі 1 метр. Мандрівників більше вразила не сама квітка, а її неймовірні розміри і жахливий трупний сморід, що виходив з неї.

Через цей запах раффлезію запилюють звичайні мухи. Ведучи паразитичний спосіб життя на «тілі» ліан, раффлезія повністю втратила будь-які ознаки рослини (коріння, стебло, здатність до фотосинтезу). Всі поживні речовини паразит отримує з «тіла» господаря.

Проросток раффлезії поступово проникає в корені рослини-господаря за допомогою гаусторій (присосок). Ті частини проростка, які з якоїсь причини виявилися поза «тілом» господаря, відмирають. Можливо, насіння раффлезії пробуджується для проростання під впливом виділень потенційних рослин-господарів. Ці ж речовини і орієнтують напрямок росту проростків.

Неочікувані властивості рослин
Китайська рунічна квітка, лікувальний корінь рослини

Китайська рунічна квітка (англ. Chinese Fleeceflower, лат. Fallopia Multiflora). Плоди рунічної квітки своїми формами нагадують маленьких картопляних людей. Китайці викорчовують цих крихітних підземних жителів з землі, щоб використовувати їх голі беззахисні тіла як панацею від усіх хвороб, в числі яких імпотенція, рак, СНІД, недоумство і т.п.

Але перш ніж перетворитися на цілющий порошок, підземні «чоловічки» піддаються всіляким тортурам, в числі яких кип’ятіння, білування, замочування в самогоні і розчленування.

Насправді, у природі не існує коренів або плодів подібної форми. Антропоморфний вигляд надається штучно, шляхом вирощування їх в спеціальних формах. Цей корінь – далеко не єдине, з чим експериментують підприємливі китайці. Набирають популярність і груші у вигляді Будди, і кубічні кавуни, і багато іншого.

Неочікувані властивості рослин
Поркупінський томат

Поркупінський томат (Porcupine Tomato). Росте на Мадагаскарі півтораметровий поркупінський томат, листя його покриті страхітливим колючками оранжевого кольору. У цього шипастого неймовірної краси фіолетові квіти, зібрані в грона, якими він приманює до себе своїх жертв. Якщо ви занадто нахилитеся, щоб зірвати одну з них, опинитеся насадженим на шипи. Крім того, що поркупінський томат колючий, він ще й отруйний, його практично неможливо вбити: більшість хімікатів йому байдужі, він може пережити люті холоди і навіть сильну посуху. Це творіння природи належить до паразитарних бур’янів, який ставить собі за мету захопити якомога більше присадибної ділянки. За короткий час одна рослина може наплодити цілу армію поркупінських томатиків, які за кілька тижнів перетворяться в 1,5-метрових гігантів.

Залишити відповідь