Неврологічні ускладнення від коронавірусу

Неврологічні ускладнення від коронавірусу
У більшості хворих на COVID-19 спостерігаються легкі або помірні симптоми, одужання відбувається без специфічного лікування.

Деякі перехворілі на COVID-19, скаржаться на проблеми зі здоров’ям, які спровокував коронавірус. В групі ризику знаходяться не тільки літні, але й молоді пацієнти.

Неврологи попереджають, що хворі на коронавірус можуть зіткнутися з неврологічними ускладненнями. В гострий період захворювання на 6% підвищується ризик інсульту. Можливі й хронічні судинні порушення, які часом проявляються у формі сонливості та апатії, тому що мозок не отримує достатньо кисню. Також можуть німіти кисті рук і стопи. В топі – серцево-судинні ускладнення, хвороби печінки, нирок, легень і скарги на різкі зміни артеріального тиску.

Але іноді можна обійтися і зовсім без будь-яких ускладнень, навіть перехворівши не в легкій формі. Кому як пощастить – кажуть лікарі.

Офіційно коронавірус в Україні перемогло понад 871 тис чоловік (в світі ця цифра становить 52,4 млн). На думку лікарів, через непередбачуваність перебігу хвороби ніхто не може остаточно спрогнозувати, які саме наслідки чекають пацієнтів під час реабілітації. Звичайно ж, можна взагалі обійтися без будь-яких ускладнень, навіть перехворівши складною формою, але і легка форма протікання хвороби може закінчитися серйозними проблемами.

Серед основних скарг – спотворення смаку, відсутність нюху, непереносимість певних продуктів харчування, пітливість, поганий фізичний стан, ураження легень (до 20%), кашель, безсоння, різкі зміни артеріального тиску і температури в межах від 35,5 до 37 градусів, депресії (навіть до суїцидальних настроїв). Всі ці ускладнення можуть турбувати пацієнтів до 3-4 тижнів або місяців після одужання.

Киянка Марія поділилася з OBOZREVATEL історією хвороби своїх рідних. 70-річні батьки перехворіли коронавірусом в грудні минулого року. У матері хвороба спровокувала спочатку мікроінсульт, а через кілька тижнів почалися проблеми з адекватністю.

«Вона начебто все розуміє, але може в суп замість солі цукру насипати. Мовляв, переплутала. Або ж розуміє, що треба лікарю зателефонувати, але не дзвонить. Питаю, чому? Знизує плечима. Дуже дивна поведінка», – розповіла Марія OBOZREVATEL.

Подібні стани провідний інфекціоніст України Ольга Голубовська пояснює постковідним синдромом. Що з цим робити і як привести себе в форму, поки що фахівці остаточно не знають.

«Це велика трагедія, з такими пацієнтами треба працювати. У мене був один досить міцний фізично, і він розповідав про постійне непереборне бажання взяти простирадло і задушити себе. Коронавірус – дуже важке і виснажливе захворювання, в якому люди перебувають по місяцю-два. Ті, хто цього не бачать, просто не розуміють», – розказала вона OBOZREVATEL кілька місяців тому.

На думку лікарів, через непередбачуваність перебігу коронавірусної хвороби, ніхто остаточно не може спрогнозувати, які саме наслідки чекають пацієнта. За словами сімейного лікаря Наталії, яка лікує пацієнтів від COVID-19 останні 9 місяців, в основному перехворілі відчувають довгу слабкість, пітливість під час ходьби, задишку, іноді запаморочення і шум у вухах. Але знову ж таки – кому як пощастить, каже лікар.

«Хтось переніс і забув, а хтось лікується і лікується. Найчастіше від фіброзу ураженої частини легень. Він не завжди відчутний, якщо людина не займається спортом. Відзначаємо порушення функції печінки, навіть якщо не було призначено багато антибіотиків. Рідше спостерігаються вірусний міокардит, аритмія і серцева недостатність. Ну, і депресії, тривоги, страхи», – уточнила Наталія в коментарі OBOZREVATEL.

На думку лікаря зі Львова Тараса Жиравецького, найчастіше коронавірус активізує у перехворілих «сплячі» хронічні хвороби.

«Може вразити нирки, у частини пацієнтів починаються проблеми з печінкою, може підніматися цукор, загострюються серцеві проблеми. «Легкий» гіпертонік може стати «сильним» гіпертоніком. Але якоїсь однієї логіки немає. У кожного все дуже індивідуально. Важкі ускладнення можуть спостерігатися навіть у молодих, у кого ураження легень було на рівні 10-15%», – підсумував лікар.

Що робити, щоб оговтатися від хвороби? Як не дивно, але чіткої відповіді на це питання теж немає. Головне правило – носити захисну маску і дотримуватися соціальної дистанції. Найчастіше лікарі радять побільше гуляти на свіжому повітрі для відновлення рівня сатурації в крові і роботи легень, більше відпочивати і не перенапружувати себе фізично. До спорту, наприклад, повертатися не раніше ніж через місяць після одужання. І то обережно, щоб не спровокувати серцево-судинні проблеми або неврологічні ускладнення.

«Чітких порад, як відновиться після хвороби, теж немає. Ми призначаємо вітаміни, препарати для відновлення печінки, відпочинок, судинні препарати. Легкі депресії лікуємо антидепресантами, які знімають страх і пригнічення, хоч і не одразу. З неврозами важче. Є кілька пацієнтів, що лікуються у психіатра. Де уже більш серйозні препарати», – уточнила сімейний лікар Наталія.

Тим часом фахівці із Всесвітньої організації охорони здоров’я попереджають, що за останню добу в світі виявили близько 532 тисяч нових хворих. Це тільки офіційні цифри, тобто статистика тих, хто звернувся за медичною допомогою.

Джерело