Незрозумілі явища в Космосі

Незрозумілі явища в Космосі
Незрозумілі явища в Космосі

Вчені знайшли загадкову матерію у Всесвіті,
Вчені знайшли на Марсі можливі сліди життя,
Сонячній системі загрожує блукаюча зірка,
Пульсар J1906 несподівано зник з поля зору вчених,
Супер-землі можуть володіти величезними древніми океанами,
NASA показало приголомшливе фото першого спалаху на Сонці в цьому році,
На Марсі виявлено загублений 12 років тому зонд Beagle 2,
Космічний апарат NASA вперше пролетить над Плутоном,
Вчені знайшли червоточину у центрі Чумацького Шляху,
Кротова нора.

Вчені знайшли загадкову матерію у Всесвіті. Співробітники Національного інституту космічних досліджень Бразилії заявили про дивний тип матерії всередині нейтронних зірок. Якщо цей факт вдасться довести, це допоможе вченим довести існування мерехтіння в просторово-часовом континіумі, відоме як гравітаційні хвилі.

За словами дослідників, джерело незвичайної субстанції знаходиться в нейтронних зірках, які є одними з найбільш щільних об’єктів у Всесвіті. Ложка речовини, з якої вони складаються, матиме масу, що перевищує масу Місяця. Всередині цих незвичайних зірок, розміри яких не перевищують середню площу міста, відбувається таємничий процес.

Остання теорія була запропонована доктором Педро Мораеш і доктором Освальдо Міранда з Національного інституту космічних досліджень Бразилії. Вчені встановили, що всередині таких зірок тиск настільки великий, що матерія перетворюється в «загадкову субстанцію» і може нести в собі розгадку деяких таємниць Всесвіту.

Баріони, які можуть бути, як протонами, так і нейтронами, складаються з більш фундаментальних частинок, відомих як кварки. Залежно від того, як ці кварки комбінуються, відбувається формування різних баріонів.

Кварки бувають шести типів: верхній, нижній, дивний, зачарований, красивий і істинний. Наприклад, два верхніх кварки і один нижній формують протон, а два нижніх і один верхній – нейтрон.

Ця теорія говорить, що у Всесвіті може існувати набагато більше типів матерій, ніж ми можемо собі уявити. Єдиним способом довести наявність цієї загадкової матерії вчені називають тільки аналіз самої нейтронної зірки, так як створити умови, подібні тим що є в її надрах на Землі просто неможливо.

Незрозумілі явища в Космосі
Карта рухів темної енергії, яка розширює Всесвіт

Вчені знайшли на Марсі можливі сліди життя. Співробітники Університету Старого Домініону (США) виявили на знімках, зроблених марсоходом Curiosity, об’єкти, схожі на мінеральні утворення, що створюють ціанобактерії на Землі.

Ця знахідка – ще один аргумент на користь того, що в далекому минулому на Марсі могло існувати життя. Дослідження проводила біолог Нора Ноффке (Nora Noffke), яка ось уже 20 років займається вивченням геологічних структур. Вона ретельно порівняла фотографії, на яких відображені породи в марсіанському районі Гіллеспі Лейк – місці, де ймовірно колись існувало озеро, із зображеннями земних скам’янілостей біологічного походження віком 3,5 млрд. років, зробленими на півночі Австралії, а також із зображеннями стародавніх колоній мікроорганізмів, зробленими на території Тунісу.

Проаналізувавши знімки, Ноффке знайшла разючу подібність між об’єктами на Землі і Марсі. Це може свідчити про активність мікроорганізмів у марсіанських водоймах в давнину. Втім, вчена не виключає, що об’єкти, закарбовані Curiosity, мають не біологічне походження. Наприклад, вони могли з’явитися в результаті ерозії після впливу солі, води і вітру.

Щоб напевно довести існування життя на Марсі, потрібні або більш досконалі марсоходи, або повернення зразка марсіанських порід на Землю. Результати дослідження Нори Ноффке надруковані в авторитетному журналі, що рецензується Astrobiology. За словами фахівців, її робота є найякіснішим дослідженням серед подібних досліджень.

Відзначимо, що раніше в атмосфері Марса було виявлено метан, а в зразках, зібраних в ході буріння скельних порід, знайдено органічні молекули. Крім того, Curiosity виявив сліди існування стародавніх озер.

Незважаючи на ці вражаючі відкриття, прямих доказів існування стародавніх мікроорганізмів на Марсі поки що немає.

Незрозумілі явища в Космосі
Вчені знайшли на Марсі можливі сліди життя

Сонячній системі загрожує блукаюча зірка.
HIP85605 – один з компонентів подвійної зірки, розташований в сузір’ї Геркулеса. Він знаходиться на відстані шістнадцяти світлових років від Землі.

Досить серйозні проблеми можуть виникнути під час проходження HIP 85605 через хмару Оорта, яка містить в собі крижані утворення з інших небесних тіл, які оточують Сонячну систему. Якщо почнеться проходження блукаючої зірки, тоді утворення будуть відкинуті в космос, але більша їх частина попрямує до Землі, що і спричинить катастрофу. Зірка HIP 85605, повинна пройти в межах одного парсека від Сонця.

Доктор Корін Бейлер-Джонс з Інституту астрономії Макса Планка в Гейдельберзі (Німеччина) розповіла, що подібна подія вже відбувалася 3,8 мільйона років тому, але на цей раз терміни такої події ніхто не береться прогнозувати. Вчена лише припустила, що така подія може статися в найближчі тисячі або сотні тисяч років.

Незрозумілі явища в Космосі
Сонячній системі загрожує блукаюча зірка

Пульсар J1906 несподівано зник з поля зору вчених. Подвійний пульсар J1906, за якими вчені спостерігали протягом 10 років, несподівано зник з поля зору астрономів. Про це повідомили астрофізики Нідерландського інституту радіоастрономії і Амстердамського університету.

Можливо причиною раптового зникнення пульсара стала деформація простору-часу. Зараз його неможливо побачити навіть за допомогою найпотужніших телескопів. Згідно з розрахунками астрофізиків, пульсар знову може з’явитися в полі зору вчених лише у 2175 році.

Пульсар J1906 виявлено в 2004 році дослідниками обсерваторії Аресібо в Пуерто-Ріко. Ця крихітна, але дуже щільна нейтронна зірка виникла близько 100 тисяч років тому в результаті вибуху. Космічний об’єкт знаходиться на відстані 25 000 світлових років від Землі в скупченні зірок Терзян 5. Маса пульсарів приблизно така ж, як у Сонця, при діаметрі 10-20 кілометрів.

У пульсара J1906 був виявлений супутник-зірка. Цікаво, що об’єкти навколо одна одної роблять оборот всього за 4 години. За допомогою спостережень ученим-астрофізикам вдалося виміряти масу пульсара J1906 і гравітаційну взаємодію між 2-ма цими компактними зірками.

Незрозумілі явища в Космосі
Пульсар J1906 несподівано зник з поля зору вчених

Суперземлі можуть володіти величезними древніми океанами. Суперземлею називають планету поза Сонячною системою, маса якої більша за земну, але менша маси газових гігантів, таких як Нептун або Уран.

На суперземлях можуть бути величезні океани, вік яких складає мільярди років, повідомляє «Хаффінгтон пост» з посиланням на дослідження вчених Гарвард-Смітсонівського центру астрофізики (США).

Мантія Землі містить величезні запаси води, які повертаються на поверхню в ході вулканічної діяльності. Так як цей відновлювальний процес є основним для збереження океанів планети, дослідники з Гарвард-Смітсонівського центру астрофізики зацікавилися, чи може подібний процес мати місце на суперземлях.

Дослідники створили комп’ютерні симуляції різних планет, щоб з’ясувати, за який час на них утворюються океани, і як довго ці океани зможуть зберігатися на поверхні. Виявилося, що суперземлі, які в 2-4 рази важчі за нашу планету, краще ніж Земля створюють і підтримують океани.

Дослідники припускають, що вода на подібних планетах може існувати щонайменше 10 мільярдів років. Ці вишукування підказали астрономам ще один фактор, який можна брати до уваги, вибираючи, які з екзопланет можуть підтримувати позаземне життя. Тепер, крім таких факторів як відстань від зірки і температура поверхні, вчені будуть враховувати масу екзопланети.

Незрозумілі явища в Космосі
Суперземлі можуть володіти величезними древніми океанами

NASA показало приголомшливе фото першого в цьому році спалаху на Сонці. У новому 2015 році було помічено перший спалах на Сонці.

Як повідомили в NASA, зафіксований спалах свідчить про потужний викид на поверхню зірки радіації. Це був спалах середнього рівня випромінювання, максимум якого було зафіксовано в обсерваторії NASA Solar Dynamics о 4:24 ранку 14 січня.

При цьому наголошується, що вибух на Сонці не представляє для Землі небезпеки. Слід додати, що потужні спалахи на Сонці негативно впливають на фізичний стан людей, а також на техніку і комунікаційні сигнали.

Незрозумілі явища в Космосі
Перші в цьому році спалахи на Сонці. NASA

На Марсі виявлено загублений 12 років тому зонд Beagle 2. Запущений у 2003 році британський зонд Beagle 2 було виявлено на Марсі через 12 років, протягом яких його вважали загубленим. Марсохід знайшла камера HiRISE – місце виявлення зонда знаходиться всього в шести кілометрах від передбачуваного місця посадки марсохода на Марсі.

Завдяки знімкам вчені з’ясували, що в апарата не розкрилися сонячні панелі і не висунулася антена зв’язку. 12 років тому, коли Beagle 2 не вийшов на зв’язок в обумовлений час, було припущено, що марсохід розбився через не розкриття парашутів. З тих пір він вважався загубленим.

Незрозумілі явища в Космосі
На Марсі виявлено загублений зонд Beagle 2

Космічний апарат NASA вперше пролетить над Плутоном. Після тривалого польоту космічний апарат NASA увійшов в першу стадію зближення з Плутоном. Очікується, що вже влітку 2015 року він здійснить перший в історії політ над однією з найбільш далеких і загадкових планет Сонячної системи.

За словами директора підрозділу планетарних наук в NASA Джима Гріна, раніше не вдавалося підібратися так близько до холодної та незвіданою планети.

«Команда New Horizons дуже старанно працювала над цим проектом, і вона виконала його бездоганно», – зазначив Грін. У січні 2006 року New Horizons вийшов у космос.

Космічний апарат NASA пройде поряд з Плутоном, між орбітами п’яти лун планети. New Horizons рухався через Сонячну систему майже дев’ять років. В даний час кращі знімки Плутона зображують просто сіру пляму.

Як тільки космічний апарат наблизиться до Плутона, а це відбудеться в липні, він покаже сліпучий світ з горами і долинами, вулканами і гейзерами, що вивергають воду. На даний момент вся інформація про Плутон і, якою володіють вчені, може вміститися лише на звороті поштової марки. На Плутоні космічний апарат New Horizons буде займатися дослідженням ґрунтових порід і атмосфери, і складе карту поверхні космічного тіла.

Крім наукового обладнання зонд перевозить частину праху відкривача Плутона Клайда Томбо, яка була упакована в контейнер і прикріплена до нижньої частини корабля. На контейнері напис: «Тут міститься прах американця Клайда В. Томбо, першовідкривача Плутона і «третьої зони» Сонячної системи, син Аделі і Мюрон, чоловік Патрісії, батько Аннет і Олдена, астроном, учитель, дотепник і друг: Клайд В. Томбо (1906 – 1997)».

Незрозумілі явища в Космосі
Космічний апарат NASA вперше пролетить над Плутоном

Вчені знайшли червоточину у центрі Чумацького Шляху. Фізики з США, Італії та Індії прийшли до висновку, що в центральній частині гало Чумацького шляху і більшості інших спіральних галактик може перебувати просторово-часовий тунель – червоточина (гало від грец. Ἅλως – коло, диск, аура, німб, ореол – оптичний феномен, що світиться кільцем навколо джерела світла).

Результати своїх досліджень автори опублікували в журналі Annals of Physics (коротко з ними можна ознайомитися на сайті Міжнародної школи передових досліджень Сіссе в Трієсті, Італія).

«Якщо ми об’єднаємо карту темної матерії в Чумацькому Шляху з самою останньою моделлю Великого Вибуху і припустимо існування просторово-часових тунелів, то побачимо, що наша галактика дійсно може містити один з таких тунелів», – прокоментував дослідження один з його авторів, астрофізик Паоло Салуччі з Сіссе.

Незрозумілі явища в Космосі
Вчені знайшли червоточину у центрі Чумацького Шляху

За словами Салуччі, він разом з колегами вирішив рівняння, над яким у фільмі режисера Крістофера Нолана Інтерстеллар билася героїня фільму Мерф. Крім того, отримане вченими рішення свідчить, що Кротова нора є прохідною, але, як відзначають вчені, їхні висновки носять тільки теоретичний характер.

До своїх висновків вчені дійшли, вирішуючи рівняння загальної теорії відносності з використанням карти розподілу темної матерії в Чумацькому Шляху, створеної ще в 2013 році, і порівнюючи отримані результати з кривою обертання галактики.

Така крива описує залежність орбітальної швидкості зірок в галактиці від відстані до її центру. З неї видно, що швидкість обертання зірок відрізняється від теоретично передбаченої в рамках динаміки Кеплера. Це означає, що крім спостережуваної матерії в Чумацькому Шляху та інших галактиках є й інша, зокрема темна матерія.

Раніше вчені показали можливість існування кротячих нір у зовнішніх областях галактичних гало, тепер аналогічні результати фахівці отримали і для центральних частин таких об’єктів. Дослідження вчених свідчать, що, ймовірно, для більшості спіральних галактик наявність «червоточин» є звичайним явищем.

Червоточина або Кротова нора являє собою тунель, що зв’язує дві віддалені області простору-часу. Їх поділяють на прохідні і непрохідні в залежності від можливості повернутися крізь «нору» назад. Непрохідні нори швидко закриваються і не дають можливості потенційному мандрівникові повернутися назад. Щоб через «червоточину» можна було повернутися назад, вона повинна бути заповнена матерією з негативною середньою щільністю маси, що перешкоджає закриттю тунелю.

Серед відомих науці елементарних частинок, що володіють такими властивостями, немає, проте вони можуть входити до складу темної матерії. Одним з перспективних кандидатів на роль такої частки є поки ще не виявлена частинка нейтраліно, що представляє собою комбінацію масових станів суперсиметричних партнерів Z-бозона, фотона і бозона Хіггса.

Незрозумілі явища в Космосі
Кротова нора

Залишити коментар