Категорії
Дикорослі Лікарські рослини Природа

Про дерево Нім

Хімічний склад дерева Нім,
Дія дерева Нім,
Способи застосування дерева Нім.

Нім (Neem) – швидкозростаюче вічнозелене дерево родини Meliaceae (мелієві). Інші назви: ніїм, маргоза, веппу, вемпу, мелія персидська, азадірахта індійська (Azadirachta indica). Ще один використовуваний вид – Azadirachta excelsa. В Індії дерево нім називають «сільською аптекою», «божественним деревом» і «панацеєю від усіх хвороб».

Легенда свідчить, що колись птахолюдина Гаруда пролітала над деревом Нім і кілька крапель еліксиру безсмертя зронила на нього.

Нім – рослина тропічних і субтропічних районів Пакистану, Бангладеш, Індії, Шрі-Ланки, М’янми. Росте у листопадних лісах на глибокому піщаному ґрунті.

Про дерево Нім
Листя дерева Нім

Дерево Нім середнього розміру, в висоту може досягати 12–20 метрів (іноді до 35–40 метрів), з розлогою досить щільною до 10 м в діаметрі округлою кроною, покрите простим опушенням. Листя складне, перисте, завдовжки 20-40 см, складається із серпоподібно вигнутих темно-зелених листочків довжиною 3–8 сантиметрів (молоде листя червонуватого забарвлення), черешки короткі. В умовах сильної посухи дерево може скинути більшість або майже все своє листя. Гілки дерева широкі, розгалужені. Кора помірно товста, ззовні сіра і червоняста всередині. Сік дерева прозорий, смердючий. Коренева система складається з потужного стрижневого кореня і численних розгалужених бічних коренів.

Про дерево Нім
Дерево Нім, квітки рослини

Рослина однодомна. Квітки п’ятипелюсткові, білі або кремові, ароматні, розташовані в більш-менш опущених пахвових мітелках довжиною до 25 сантиметрів. Суцвіття, що розгалужуються до третього ступеня, іноді мають по 250 – 300 квітів. Індивідуальна квітка довжиною 5–6 міліметрів і шириною 8–11 мм. Квітки дерева Нім переважно обох статей, є також тільки тичинкові. Пелюстки роздільні, накладаються один на один. Зав’язь з трьома гніздами, в кожній по два сім’язачатка. Тичинки в кількості 8-10 штук, зрощені в циліндричну тичинкову трубку. Пильовики гладкі. Квіти дерева використовують на індійських фестивалях.

Про дерево Нім
Дерево Нім, незрілі плоди рослини

Плід – гладка еліпсоїдної форми кістянка (нагадує маслину), містить одне насіння (рідше два або три), при дозріванні розміром – 1,4-2,8 см на 1,0-1,5 см. Шкіра плода (екзокарпій) тонка, м’якоть (мезокарпій) гірко-солодка, жовтувато-біла і дуже волокниста. Мезокарпій товщиною 0,3–0,5 см. Внутрішня оболонка (ендокарпій) плоду біла, тверда. Насіння (ядра) яйцеподібне, загострене, коричневого кольору, видовжене.

Дерево нім починає цвісти на 4-5 році життя, проте насіння, що годиться для продажу, може продукувати лише на 10-12 році. Запилюється Нім різноманітними комахами, у тому числі і медоносними бджолами. Самотнє дерево не приносить плодів, що свідчить про неможливість запилення своїм власним пилком. Час цвітіння варіюється – наприклад, у Таїланді азадірахта цвіте і плодоносить цілий рік, тоді як у Східній Африці це відбувається по сезонах. Китиці маленьких білих квітів з’являються одночасно з листям і за 12 тижнів перетворюються на жовті яйцеподібні плоди з маслянистим насінням. Плоди споживають кажани та птахи, що розносять насіння. Тривалість життя рослини Нім – до 200 років.

Про дерево Нім
Квіти дерева Нім
Про дерево Нім
Пилок дерева Azadirachta indica

Нім переносить дуже високі температури, але не переносить температуру нижче 4° C. Може рости на різному ґрунті, але більш полюбляє глибоко дреновані і піщані ґрунти, тому Нім можна зустріти в сухому південному прибережному районі Індії та Пакистану.

Шанується Нім в Індії, Непалі, Шрі-Ланці. Це одне з найвідоміших лікарських рослин в Аюрведі. Давні тексти вихваляють видатні властивості цього дерева, називаючи його «благословенним деревом», «природною аптекою». Це розлоге дерево можна побачити в центрі будь-якого індійського села. Вважається, що тінь Німа дає особливу свіжість і прохолоду. Сучасна західна медицина нарешті «відкрила» дерево Нім. Сьогодні Нім вже має звання «Дерева XXI століття» і оголошено «найперспективнішою рослиною для вивчення і використання».

Про дерево Нім
Насіння дерева Нім

Азадірахту індійську застосовують в індійській народній медицині. Лікарські препарати на основі даної рослини очищають кров, печінку, виводять з організму чужорідні білки, надлишковий холестерин, токсини і шлаки, нормалізують обмін речовин, допомагають при головних і ревматичних болях, аутоімунних захворюваннях. Показані при порушеннях вуглеводного та ліпідного обміну, при зайвій повноті. Нім-препарати омолоджують і очищують шкіру, лікують шкірні хвороби, сприяють розсмоктуванню синців і загоєнню ран, покращують згортання крові, перешкоджають виникненню тромбів. Є відомості, що Нім знищує ракові клітини в умовах лабораторії (інформацію опублікував Фонд дослідження цілющого дерева).

Ця деревина – гарний будівельний матеріал. Молоді пагони дерева Нім придатні для вживання в їжу. Прути дерева Нім в Індії, Бангладеш та Пакистані використовуються для чищення зубів. Олія з насіння – є компонентом, що використовується для приготування косметики. Пасока багата білком і вживається як поживний напій.

Нім – це екологічно чистий пестицид. Насіння рослини містить азадірахтин і маррангін, що є ефективним інсектицидом майже від 250-ти видів шкідників.

Про дерево Нім
Дерево Нім, листя рослини

Дія дерева Нім. Нім – стародавній аюрведичний засіб, наділений протизапальною, жарознижувальною, протибактеріальною, противиразковою, протиартритною, протималярійною, антибактеріальною, протипухлинною, глистогінною, протигрибковою, противірусною, антидіабетичною, сперміцидною, діуретичною, імуномодулюючою і заспокійливою дією.

Це природний антибіотик, антисептик, слугує для детоксикації та очищення крові. Препарати Німа усувають токсини, що накопичуються в організмі при запальних захворюваннях шкіри і виразках слизової оболонки, грибкових захворюваннях. Це дієвий засіб для лікування нейродерміту, псоріазу, фурункульозу, екземи, кропив’янки. Маски з листя Німа і куркуми застосовують для омолодження шкіри. Олію з екстрактом Німа і Нім-пасту використовують зовнішньо для лікування шкірних захворювань, загоєння ран, опіків і як протиотруту при укусах комах.

Нім рекомендують при хворобах серця і судин, гіпертонії і в комплексній терапії для очищення організму і нормалізації ваги. Нім знижує рівень холестерину в крові, що запобігає розвитку атеросклерозу.

Про дерево Нім
Кора дерева Нім

Кора Німа має виражену антисептичну, загальнозміцнювальну, протималярійну дію. Гірку пасту з листя Німа і олії маргози використовують для схуднення. Настоянкою лікують розлад кишечника, виганяють з її допомогою паразитів.

В аюрведичній медицині ліки, приготовані на основі продуктів дерева Нім, розглядаються як головний компонент в лікуванні хвороб шкіри. Як повідомляється, багато препаратів екстрактів Німа ефективні проти різних шкірних захворювань, септичних виразок та інфікованих опіків. Листя у вигляді припарок або відварів застосовуються при фурункулах, виразках, дерматитах і екземі. Листя рослини прикладають прямо на рани, синці і нариви, що сприяє більш швидкому загоєнню.

Олія, яку отримують з насіння, використовується при шкірних захворюваннях, таких як скрофула (туберкульоз лімфатичних вузлів), незручні виразки і стригучий лишай. Олія маргози містить пальмітинову і стеаринову кислоти. Комбінація цих складних органічних сполук забезпечує омолоджуючий ефект.

Пудра Нім зміцнює волосяні цибулини, насичує їх корисними речовинами і мікроелементами. Волосся стає більш гладким і блискучим по всій довжині. Допомагає позбутися лупи, зайвої сухості шкіри голови, корисною буде при себореї.

Про дерево Нім
Дерево Нім, недозрілі плоди рослини

Отже, Нім володіє п’яти основними діями:
– кровоочисною – виводить токсини, чужорідні білки, надлишковий холестерин і глюкозу, імунні комплекси, кетонові тіла і вільні радикали. Застосовують екстракт німба для очищення організму, профілактики та лікування аутоімунних захворювань (ревматизму, поліартриту, цукрового діабету, розсіяного склерозу, нейродерміту та ін.), при порушеннях ліпідного і вуглеводного обміну;
– жарознижувальною при гарячкових станах;
– нормалізує буферні властивості крові, усуває метаболічний ацидоз, перешкоджаючи відкладенню токсинів в тканинах організму;
– володіє вираженою протипаразитарною дією відносно цілого ряду найпростіших і гельмінтів;
– усуває запальні, обмінні та алергічні захворювання шкіри. Використовується для усунення вугрової висипки, для профілактики і лікування нейродерміту, псоріазу, екземи, кропив’янки, фурункульозів.

Про дерево Нім
Дерево Нім, бананова ферма в Індії

Хімічний склад дерева Нім досить добре вивчений. Нім має понад 140 біологічно активних речовин, що діють проти майже всіх основних проблем зі здоров’ям. Більшість компонентів отримані в процесі різноманітних досліджень, серед яких до складу гірких плодів дерева Нім входять лимоноїди (азадірахтин, 3-діацетил-3-цінамойлазадірахтин, 1-тиглоїл-3-ацетил-2-метоксиазадірахтин, 22,23-дігідро-23В-метоксиазадірахтин, німбанал, 3-тіглойлазадірахтол, 3-ацетил-саланнол, німбідіол, маргоціїн, маргоцінин, маргоцілин та інші), а також деякі терпеноїди (ізоазадіролід, німбоцінолід, гедунін, маргозінон, німбонон, нібонолон, метилгревілат, маргосинон та інші). Порівняно недавно дослідники виявили ряд тетранор-тритерпеноїдів. У числі інших складових флавоноїди (кемпферол, кверцетин, рутин, мірицетин), кислоти (пальмітинова, стеариноваа), а також сітостерол, танін і ряд полісахаридів.

Нім збільшує продукцію глутатіон-S-трансферази, таким чином підвищується здатність печінки в детоксикації організму.

В Індії карбамід (сечовина або діамід вугільної кислоти), яким вкрито дерево Нім, використовується як альтернатива до звичайного добрива з сечовиною. Він знижує забруднення, покращує ефективність добрив і здоров’я ґрунтів.

Складові елементи, отримані з частин дерева:

В олії насіння Нім:
– німбін (спермицидна дія – блокує активність сперми),
– німбідин (протизапальна, антиартритна, жарознижувальна, гіпоглікемічна, противиразкова, сперміцидна, протигрибкова, антибактеріальна, сечогінна дія),
– азадірахтин (протималярійна дія),
– мімбідат натрію (протизапальна дія),
– мімболід (антибактеріальна і протималярійна дія),
– медунін (протигрибкова і протималярійна дія),
– махмудин (антибактеріальна).

В корі рослини Нім:
– галова кислота, епікатеха, катехін (протизапальна і імуномодулююча дія),
– марголин, марголонона і ізомаргалонон (антибактеріальна дія),
– полісахариди GIA, GIB (протизапальна дія),
– полісахариди GIIA, GIIIA (протизапальна дія),
– NB-II пептидоглюкан (імуномодулююча дія).

В листях дерева Нім:
– циклічний трисульфід і циклічний тетрасульфід (протигрибкова дія),
– полісахариди (протизапальна дія).

Про дерево Нім
Молоді дерева Нім

Способи застосування дерева Нім

Нім-страви. Ніжні пагони і квіти дерева Нім в Індії їдять як овоч. В Тамілнаду (штат на півдні Індії) з квіток дерева Нім готують суп під назвою Veppampoo Charu. У Бенгалії молоде листя Німа смажать в олії з дрібними шматочками баклажанів. Так готують бхаджа – закуска, яку вживають першою під час прийому бенгальської їжі. Їдять її з рисом.

Нім використовується в частинах материкової Південно-Східної Азії, зокрема в Камбоджі, Лаосі (де він називається kadao), Таїланді (де він відомий як sadao або sdao), М’янмі (tamar), у В’єтнамі для приготування салату gỏi sầu đâu. Навіть якщо страва з компонентом Нім є з досить гірким присмаком, вважається, що це добре для здоров’я. Нім – багате джерело білка. У М’янмі молоде листя і бруньки дерева Нім варять з тамариндами (фрукт і пряність одночасно), щоб пом’якшити їх гіркоту, і вживають в їжу. Також у М’янмі листя Німа маринують і вживають в їжу з соусом з помідорів і рибною пастою.

Нім для приготування страв. Нім в Андхра-Прадеш, Таміл Наду і Карнатака використовують для приготування страви Угаді-пачхаді – це суміш з шести смаків (солодкий, кислий, гіркий і т. д.), яку вживають в день святкування Нового року, що символізує суміш різних настроїв (печалі, радості, гніву, страху, відрази, здивування), які протягом року необхідно спокійно приймати. Також суміш квітів дерева Німа і джеггері (нерафінований коричневий цукор), що символізує солодкі і гіркі події в Новому році, готується і пропонується друзям і родичам під час святкування. Страва Bevina hoovina gojju (тип каррі, приготований з квітами дерева Нім) поширена у Карнатаці (штат на південному заході Індії) протягом усього року. Висушені суцвіття використовуються, коли немає свіжих квітів. Кулінарна спеціальність расам (veppam poo rasam) в Таміл Наду спеціалізована виключно на приготуванні страв з квіток дерева Нім.

Традиційне лікарське використання. Лікувальні продукти, виготовлені з дерева Нім, через їх активні лікувальні властивості застосовуються в Індії вже більше двох тисячоліть. Як відмічає Сіддха-медицина і згідно з аюрведичними практиками, продукти Нім наділені антигельмінтною, протигрибковою (Нім виявився ефективним від Aspergillus flavus), протидіабетичною, антибактеріальною, противірусною, протизаплідненою і заспокійливою дією. Нім-продукти в Сіддха-медицині, Аюрведі і Унані-медицини застосовують для лікування шкірних захворювань (екземи, псоріазу та ін.) і вважають це основним компонентом. Також олію Нім рекомендують для поліпшення функцій печінки, детоксикації крові, балансу рівня цукру в крові і для оздоровлення волосся.

Проте недостатньо проведено досліджень для оцінки передозування препаратами дерева Нім. У дорослих короткочасне використання продуктів дерева Нім безпечно, в той час як тривале застосування може пошкодити нирки і печінку. При споживанні у великих кількостях олія Нім може викликати деякі форми токсичної енцефалопатії і офтальмопатії. Для маленьких дітей олія дерева Нім токсична і може призвести до смерті. Продукти Нім також можуть стимулювати викидні, викликати безпліддя і низький рівень цукру в крові.

Про дерево Нім
Листя і порошок дерева Нім

Нім-пудра – порошок з листя дерева Нім, пісочного кольору, на смак терпкий, гіркий, має антисептичну дію. Застосовують при висипах, вугрях і прищах (особливо підшкірних).

Косметична дія пудри Нім: Цілющий порошок в складі масок омолоджує, допомагає боротися з висипом вугрів, прищами, фурункулами та іншими шкірними проблемами. Усуває жирний блиск, звужує пори. Шкіра стає більш однорідного кольору, набуває матового відтінку, епідерміс більш еластичним і гладким, з підшкірних шарів виводяться токсини, зміцнюється оболонка будівельних ліпідів, зв’язуються вільні радикали, що перешкоджає старінню шкіри. Завдяки прискоренню процесів обмінну на міжклітинному рівні, шкіра омолоджується, стає більш еластичною та свіжою.

Нім-пудру використовують для виготовлення: кремів, масок для шкіри, знеболювальних кремів, олій для масажу, засобів для прийняття ванн, скрабів, шампунів, бальзамів і масок для волосся.

Використання цілющих коктейлів на основі порошку Нім – строго за рецептом лікаря. Не можна приймати всередину дітям віком до 6 років, вагітним, матерям, що годують грудьми, при переохолодженні та загальному ослабленні організму.

Нім – рослина медонос, тому в регіонах Індії дерева Нім висаджують для розвитку бджільництва.
Окрім використання в традиційній індійській медицині, дерево Нім має велике значення як чудовий поглинач вуглекислого газу.

Корм для тварин. Листям Німа годують жуйних тварин та кроликів.

Лікування тварин. Рослина Нім використовується для лікування солодкого свербіння та бурової лихоманки у коней.

Контроль за шкідниками та хворобами. В Індії висушене листя дерева Нім кладуть в шафу для запобігання псування одягу комахами, а також в банки, де зберігається рис. Нім є ключовим інгредієнтом в непестицидному управлінні, що забезпечує природну альтернативу синтетичним пестицидам. Насіння Німа розмелюють у порошок, який протягом ночі просочують у воді і потім розпорошують на культуру. Для більш стійкого ефекту, настій порошку слід застосовувати повторно, принаймні кожні десять днів. Нім безпосередньо не вбиває комах, а тільки відлякує, чим захищає врожай від пошкоджень. Комахи голодують і протягом декількох днів гинуть.

Нім також пригнічує інкубацію комах-шкідників (комарів, мух, триатомінів, тарганів, бліх, вошей та ін.) з їхніх яєць. Добрива на основі Нім-продуктів – ефективний засіб проти шкоди, яку наносить армія хробаків, нематод, але, що найважливіше, у шкідників не розвивається стійкості до азадірахтину (C35H44O16).

Нім-олія – екологічно чистий і економічний компонент, показаний в боротьбі з нападом термітів.

Нім-олія для полімерних смол. Синтез алкідних смол з Нім-олією відбувається з використанням моногліцеридів і виробляється для виготовлення поліуретанових покриттів. Ці алкіди утворюються в результаті реакції звичайних двовалентних кислотних матеріалів (фталевого і малеїнового ангідридів) з моногліцеридами олії дерева Нім.

Будівництво. За словами Самарангана Сутрадхара (санскритський трактат індуїстської науки про мистецтво і будівництво), сік рослини Нім є потужним інгредієнтом для штукатурки.

Гребінець для волосся. Дерево Нім використовується для виготовлення гребінців для волосся. Вважають, що регулярне використання таких гребінців може контролювати випадіння волосся, наявність лупи та інші проблеми шкіри голови.

Про дерево Нім
Гілочки дерева Нім на продаж

Зубна щітка. Традиційний датун (стрункі тонкі гілки Німа) спершу жують – так чистять зуби, а потім вже розщепленими волокнами чистять язик. Таку практику використовували в Індії, Африці і на Близькому Сході протягом багатьох століть. І сьогодні гілки дерева Нім все ще збирають і продають на сільських ринках для цього використання. Було встановлено, що такого типу зубні щітки є досить ефективними в зниженні зубного нальоту і при запаленні ясен.

Пташиний репелент: варене у воді листя дерева Нім – рентабельний репелент (пахуча речовина, що відлякує птахів, гризунів, комах), особливо для горобців.

Мастило: рослинна олія Нім у сільській Індії використовується також в якості мастила для змащення коліс.

Добриво. Екстракт Німа додають до добрив (сечовини) як інгібітор нітрифікації. А у штаті Карнатака дерево Нім вирощують головним чином через його зелене листя і гілочки, які кладуть в затоплені рисові поля, перш ніж пересадити туди сіянці рису.

Смола. Поранивши кору дерева Нім можна зібрати зі стовбура ексудат. Цей високобілковий матеріал не є замінником полісахаридної камеді, такий як гуміарабік (тверда прозора маса, яка виділяється видами акацій Vachellia seyal), але широко використовується в Південній Азії як Нім-клей.

Кора дерева Нім містить до 14% таніну і має міцне грубе волокно, з якого в селах Індії плетуть канати.

Про дерево Нім
Стовбур дерева Нім

Туалетно-косметичні засоби. Олію дерева Нім використовують для приготування косметичних засобів, таких як мило, шампунь, бальзами, креми, а також зубна паста. Порошок з листя дерева Нім є основним компонентом принаймні одного широко використовуваного крему для обличчя, лаку для нігтів та інших косметичних засобів. Нім-продукти також застосовують для лікувальних ванн.

Мило Нім. В сучасній Індії 80% поставок олії Нім використовується дрібномасштабними виробниками мила. Великі виробники виробництва мила використовують холоднопресовану олію Нім через її більш дешеву собівартість. Мило Нім може містити до 40% таких олій, наділене антибактеріальними, протигрибковими, заспокійливими і зволожувальними властивостями. Зазвичай сира олія використовується для виробництва мила для грубого прання.

Про дерево Нім
Сушіння плодів дерева Нім для видобутку олії

Залишити відповідь