Новоолександрівський курган

Новоолександрівський курган
Кургани будували як і піраміди, але не з каменю, а з дернових блоків - деякі блоки у Новоолександрівці вагою понад тонну.

Однією з цікавинок сезону квітень-травень 2021 є Новоолександрівський курган. Цей курган доби бронзи (найдавніший етап доби курганів), яку іноді називають початком будівництва курганів.

Новоолександрівський курган
Загальний вигляд наприкінці розкопок Новоолександрівського кургану (червень 2021-го)

Над основним похованням, яке виявили першим у цьому кургані, знайшли надзвичайно цікаву конструкцію з кам’яних брил – так званий кромлех – обмежена колом територія, де поховали достойника часів енеоліту.

Первинному похованню – конструкція насипу ідеально збережена – в цьому кургані близько 5-5,5 тисяч років. Новоолександрівка – це найближчі околиці сучасного міста Дніпра.

Курган – кількаповерховий цвинтар. Має понад два десятки різночасових поховань. Центральне поховання найстаріше – мідного віку. Є сарматське поховання, десь ІІ століття. З поховань ХХ століття, що теж є абсолютно нормальним, тому що ця ділянка виокремлюється на місцевості, трапляються могили часів Другої світової війни. На тому ж місці в Новоолександрівці поховали якогось голову сільради, чомусь він вирішив, що має бути похованим саме там – його перепоховали.

Новоолександрівський курган
На розкопках Новоолександрівського кургану, екскурсія

Перші кургани з’явилися за доби енеоліту, а всі наступні використовували вже наявні насипи і робили впускні поховання: у тілі кургану викопували нову могилу і ховали небіжчика. Зазвичай, це супроводжувалося спорудженням досипок, чим трошки підвищували курган. Тому він такий великий.

Новоолександрівський курган
Кромлех доби енеоліту (діаметр – 18 метрів)

Вертаючись до питання, що воно собою становило, то, як не дивно, поховання достатньо скромне в плані внутрішнього інвентарю. І ще відзначили колеги, що це доволі молода людина, фактично старший підліток, якому не було ще 20 років. Чому відзначили зі здивуванням? Тому що великий об’єм кургану, обсяг виконаних робіт, а тут ще й ці камені – не лише великі, а їх на доволі значну відстань транспортували. Поблизу виходів граніту немає, з понад 100 кілометрів ці камені перевозили, щоб спорудити цей кромлех. Тобто це шалені трудовитрати і велика шана померлому, яка в такий спосіб втілена.

Щоб спорудити цей кромлех, камені перевозили з відстані понад 100 кілометрів. Тоді тільки почали з’являтися перші вози. Але ці брили навряд чи возили возами. Найімовірніше, як припускають науковці, будівельні блоки перевозили водою, тобто на плотах, або, можливо, взимку на санчатах чи по льjду замерзлої річки, але це припущення.

Вчені довели, що цей первинний комплекс виконував конструктивну функцію – будівельні брили слугували насамперед для того, щоб утримувати земляну частину, обмежувати і не давати розповзатися земляному насипу, який теж має доволі складну конструкцію.

Новоолександрівський курган
Новоалександрійський курган, весна 2021 року

Джерело

Залишити коментар