Новоолександрівський курган

Новоолександрівський курган
Брили кромлеху Новоолександрівського кургану, розкопки 23 травня 2021 р.

Однією з цікавих знахідок сезону квітень-травень 2021 є Новоолександрівський курган (Новоолександрівка – це найближчі околиці сучасного міста Дніпра).

Цей курган доби бронзи (найдавніший етап доби курганів), яку ще іноді називають початком будівництва курганів.

Новоолександрівський курган
Новоолександрівський курган в червні 2021-го. Загальний вигляд наприкінці розкопок

Над основним похованням, яке виявили першим у цьому кургані, знайшли надзвичайно цікаву конструкцію з кам’яних брил – так званий кромлех – обмежена колом територія, де поховали достойника часів енеоліту.

Новоолександрівський курган
На розкопках Новоолександрівського кургану, екскурсія

Курган – кількаповерховий цвинтар, налічує понад два десятки різночасових могил. Первинному похованню (конструкція насипу ідеально збережена) в цьому кургані близько 5-5,5 тисяч років. Центральне поховання найстаріше – мідного віку. Є сарматське поховання, десь ІІ століття. З поховань ХХ століття, що теж є абсолютно нормальним, тому що ця ділянка виокремлюється на місцевості, трапляються могили часів Другої світової війни. Також на тому ж місці в Новоолександрівці поховали якогось голову сільради, чомусь він вирішив, що має бути похованим саме там, але потім його перепоховали.

Новоолександрівський курган
Кромлех доби енеоліту (діаметр – 18 м)

Перші кургани з’явилися тут ще за доби енеоліту. Далі використовували наявні насипи і робили впускні поховання: у тілі кургану викопували нову могилу і ховали небіжчика. Зазвичай це супроводжувалося спорудженням досипок, чим потрошки підвищували курган. Тому він такий великий.

Повертаючись до питання, що становило собою це поховання? Це могила молодої людини, якій не було ще 20 років. В плані внутрішнього інвентарю – доволі скромне поховання. Чому відзначили зі здивуванням? Курган за обсягом виконаних робіт доволі великий. Каміння не лише велике, але й, щоб спорудити цей кромлех, транспортовано з доволі значної відстані – з-понад 100 кілометрів. Тобто це шалені трудовитрати і велика шана померлому.

Вважають, що саме тоді почали з’являтися перші вози. Але ці брили навряд чи возили возами. Найімовірніше, як припускають науковці, будівельні блоки могли перевозити водою, тобто на плотах, або, можливо, взимку на санчатах чи по льоду замерзлої річки.

Вчені вважають, що цей первинний комплекс виконував конструктивну функцію – будівельні брили слугували насамперед для того, щоб утримувати земляну частину, обмежувати і не давати розповзатися земляному насипу, який теж має доволі складну конструкцію.

Новоолександрівський курган
Новоалександрівський курган, весна 2021-го

Залишити коментар