Новий зносостійкий матеріал

Довговічність різних виробів в першу чергу залежить від зносостійкості матеріалів, з яких вони були виготовлені. Група вчених з Sandia (національна лабораторія Міністерства енергетики США) створили, за їхніми словами, «найзносостійкіший матеріал в світі».

Це металевий сплав з унікальними властивостями. По стійкості він майже в 100 разів перевершує найпоширенішу на даний момент надміцну сталь. Цього вдалося досягти завдяки новій гіпотезі про міцність сплавів. Якщо раніше вважалося, що зносостійкість заснована на твердості зразка, то експерти Sandia припустили, що знос може бути пов’язаний з тим, як метал реагує на вплив тепла.

«Ми з’ясували, що невеликі, але фундаментальні зміни, внесені до деяких сплавів дадуть величезне збільшення запасу міцності. Поліпшення термомеханічної стабільності нанокристалічних сплавів може пом’якшити деструкцію мікроструктури з напругою при підвищених навантаженнях і в кінцевому підсумку знос зменшиться».

В ході досліджень вдалося з’ясувати, що додаткову зносостійкість сплаву надає напилення шару платини і золота. Не дивлячись на те, що ці метали відносяться до дорогоцінних, їх потрібно зовсім небагато, але при цьому міцність зросте в рази.

«Нові зносостійкі матеріали потенційно можуть забезпечити перевагу в плані надійності для цілого ряду пристроїв і дадуть можливість заощадити близько 100 мільярдів доларів на рік. Звичайно, сфера застосування досить обмежена і в основному підійде для пристроїв важкої промисловості, але економія в цій сфері буде досить відчутна. Крім того, новий сплав стане інструментом для подолання бар’єрів на ринку, пов’язаних з надійністю металевих конструкцій».

Залишити відповідь