Очанка лікарська

Хімічний склад очанки лікарської,
Дія очанки лікарської,
Способи застосування очанки лікарської.

Очанка лікарська (Euphrasia officinalis L.) – дрібна однорічна трав’яниста рослина родини Scrophulariaceae (ранникові). Народні назви: очна трава, світло очей, кашка, свічка, світлик.

Очанка лікарська – напівпаразит висотою 10-20 см, з ніжним злегка розгалуженим і слабо опушеним стеблом.

Листки очанки супротивні, сидячі, яйцеподібні, з великими зубчиками. Верхні листки поступово переходять в приквітки, в пазухах яких сидять поодинокі квітки, що утворюють верхівкові колосоподібні китиці.

Квітки очанки дрібні, білі або синюваті, червонувато-фіолетові або рожеві. Віночок двогубий, з відверненими краями і 3-лопатевої нижньою губою з фіолетовими волосками і жовтою плямою. Тичинок – 4. Зав’язь верхня, 2-гніздова.

Плід очанки – 2-профільна коробочка з продовгуватим борознистим насінням.

Очанка лікарська, склад рослини
Очанка лікарська, склад рослини

Цвіте рослина в липні-вересні.

Поширена очанка майже повсюдно. Зростає в лісах, на луках, по схилах і чагарниках, по узбіччях доріг, на вигонах.

Очанка лікарська
Очанка лікарська, зарості рослини

Для лікування використовують всю надземну частину рослини (траву) очанки. Заготовляють її в період цвітіння, зрізують ножицями, сушать в тіні на свіжому повітрі і зберігають звичайним способом.

Хімічний склад очанки лікарської. Очанка містить серцеві глікозиди, смоли, гіркі і дубильні речовини, ефірну олію, фарбувальні речовини.

Дія очанки лікарської. Очанка володіє терпкою, болезаспокійливою, протисудомною, протизапальною, антисептичною властивостями.

В гомеопатії очанка лікарська широко застосовується для лікування хвороб очей: при катарі слизової оболонки і золотушному запаленні очей, опуханні слизової оболонки і при злипанні очей, гнійному зараженні очей, при світлобоязні, постійній сльозотечі, при колючих болях в очному яблуці і в куточках очей, а також при кашлі після грипу і судомах в ногах.

У гомеопатії зі свіжих квітучих рослин різних видів очанки виготовляють есенцію з лікарським вмістом 1/3. Наступні розведення виробляються зі спиртом. Для внутрішнього вживання призначається в розведеннях (× 3) і (× 6), а для зовнішнього вживання – у вигляді розчину (20 крапель есенції очанки на 100 мл води).

В народній медицині ще в стародавні часи вся квітуча рослина очанки лікарської вважалася дуже корисною при хворобах очей, ангінах, стенокардії, жовтяниці, слабкості шлунка і кишечника.

Настій рослини використовують для промивання очей при різних захворюваннях, а всередину – при катарі шлунка і кишечника, при ангінах і стенокардії.

Способи застосування очанки лікарської:

– настій (20 г трави очанки залити 2 склянками окропу, настоювати 2-3 години, процідити) приймати: по ½ склянки 4 рази на день при стенокардії, захворюваннях очей; зовнішньо цей настій очанки використовують для промивань, примочок, миття голови;

– при катарі шлунка, кишечника, хворобах очей 5-6 разів на день приймають настоянку очанки по 1-2 краплі чистої настоянки або по 2-3 краплі першого розведення на 1 ложку води;

– для обмивань і примочок очей застосовують 10-15 крапель настоянки очанки, розведених 2-3 столовими ложками теплої кип’яченої води;

– для обмивань очей: 20 крапель есенції Euphrasia на ½ склянки кип’яченої води;

– для внутрішнього застосування при зазначених захворюваннях приймають Euphrasia x3 по 8 крапель або пігулок 3-4 рази на день.

Залишити відповідь