Категорії
Лікарські рослини Овочеві і зернові Природа

Огірок посівний

Хімічний склад огірка посівного,
Дія огірка посівного,
Способи застосування огірка посівного.

Огірок посівний
Огірок посівний, склад рослини

Огірок посівний (Cucumis sativus L.) – однорічна однодомна трав’яниста рослина родини Cucurbitaceae (гарбузові).
Тонке шорстке стебло огірка повзуче і розгалужене, довжиною 1-2 м. Чисельність і довжина пагонів залежать від сорту рослини і умов його вирощування. Корінь розгалужений, стрижневий.

Коренева система огірка стрижнева, з дуже довгим головним коренем, який іноді може досягати 1,5 м в довжину. Неглибокі коріння утворюють першорядну мережу, легко рвуться і пошкоджуються, а зниження температури до 13 градусів пригнічує розвиток рослини.

Рослина огірок має тонке шорстке стебло довжиною 1-2 м. Огіркове листя серцеподібне, п’ятикутне-лопатеве, з гострими і нерівнозубчатими лопатями. Квітки жовті, одностатеві, із зрослопелюстковим віночком. Плоди – м’ясисті соковиті огірки. Цвіте в травні – серпні, плоди дозрівають в червні-вересні.

Культивується огірок посівний на овочевих плантаціях, в городах, в дикому вигляді не відомий. Рослина поширена майже повсюдно. Батьківщина – Північно-Східна Індія.

Для лікування використовують свіжі огірки і їх сік. Заготовляють при досягненні ними їстівних розмірів і вживають в їжу у свіжому вигляді, солять, консервують, готують з них соки і салати.

Огірок посівний
Огірок посівний, квітка рослини

Хімічний склад огірка посівного. Огірки містять до 95% води, вуглеводи, білки, клітковину, азотисті і безазотистих речовини, вітаміни А, B1, C (до 9 мг / 100 г), зольні речовини.

Дія огірка посівного. Огірки і огірковий сік володіють жарознижувальним, протизапальним, пом’якшувальним, знеболювальним ефектом, вони заспокоюють нервову систему, зменшують і припиняють кашель, збільшують відділення сечі і жовчі, мають ніжну проносну функцію.

У народній медицині свіжі огірки і їх сік вживають з давніх часів як цілющий засіб при кашлі і різних хворобах органів дихання, при туберкульозі легень і як ніжне проносне при стійких запорах, сечогінний при водянці, знеболювальний при сильних болях в шлунку і кишечнику. Напій з огірковим насінням застосовують при лихоманці, болючому сечовипусканні, ниркових кольках і захворюваннях органів дихання. Відвар старих огірків допомагає при жовтяниці і хворобах печінки. Огірковий сік і настій зеленої шкірки огірків використовують для обмивання і примочок при ластовинні, вуграх, родимих плямах і для попередження надмірного загару. Порошок сухих огірків без насіння застосовують для присипки опіків, ран і як косметичну огіркову пудру. Подрібнені свіжі огірки накладають зовнішньо при запаленнях шкіри, висипах і пухлинах.

Див. також: Секрети огірка

Способи застосування огірка посівного:

– при водянці, запорах, кашлі, болях у шлунку і кишечнику вживати по 1-2 шт. 3 рази на день свіжі огірки;

– свіжий сік з огірків, змішаний з медом, приймати по 2-3 столових ложки 3 рази на день для схуднення;

– для обмивань, примочок і як косметичний засіб застосовувати огірковий настій: 4 столові ложки подрібнених свіжих огірків з шкіркою залити 2 склянками окропу, настоювати 4 години, процідити;

– огірковий порошок: свіжий огірковий сік змішати з товченим огірковими насінням і рисовим борошном, підсушити на сонці, подрібнити. Застосовувати для присипки опіків, ран, виразок.

Залишити відповідь