Окулюдентавіс

Останки Окулюдентавіса (Oculudentavis khaungraae), найменшого з відомих науці динозаврів, яким вже понад 99 млн років, знайшли в бурштині на півночі М’янми.

У звіті, оприлюдненому в журналі Nature, вчені припускають, що динозавр окулюдентавіс за розмірами схожий на колібрі (найменший вид птахів, розмір яких не перевищує 5 сантиметрів).

Окулюдентавіс
Реконструкція польоту окулюдентавіса

Давня тварина має невеликий, подібний до пташиного череп. Науковці вважають, що дивовижна знахідка допоможе дізнатися, як невеличкі пташки еволюціонували з динозаврів, що за розмірами були набагато більшими. Наприклад, найменший вид колібрі важить лише 2 грами, а вага одного з найменших динозаврів – птахоподібного мікрораптора – становила близько сотні грамів.

«У дуже маленьких тварин є свої дуже специфічні проблеми. Приміром, як розмістити усі органи чуття в своєму невеликому черепі або як підтримувати постійну температуру тіла», – зауважує професор Цзінмай О’Коннор з Академії наук Китаю.

Дослідники, які назвали нову особину окулюдентавісом, припускають, що їй доводилося досить серйозно боротися за своє виживання. Увагу вчених привернула будова ока давньої тварини, де зазвичай у птахів по колу розташована кісткова структура, так зване склеротичне кільце, що допомагає пернатим підтримувати око. У більшості сучасних птахів окремі кістки цієї структури мають просту будову і більш-менш прямокутну форму.

Окулюдентавіс
Окулюдентавіс – найменший динозавр

Проте у окулюдентавісів вони більше нагадують ложку, як і у деяких сучасних ящірок, а очна ямка має форму конуса – як, наприклад, у сови, що дозволяє припустити, що у цих міні-динозаврів був дуже хороший зір. Але на відміну від сов, очі окулюдентавісів дивилися в різні боки, а очна ямка була доволі невеликою, що обмежувало доступ денного світла – це аргумент на користь того, що пернатий ящір вів, ймовірно, денний спосіб життя.

До того ж очі у цих динозаврів випирали занадто за межі орбіт, що зовсім є нехарактерним для всіх відомих науці тварин. Тому вченим поки що важко відповісти, як саме його органи зору працювали.

«Це найбільш чудернацька знахідка з усіх, що мені доводилося вивчати, – каже професор О’Коннор. – Мені подобається, як у процесі природного відбору в результаті виходять такі форми. Нам дуже пощастило, що ці останки збереглися і дійшли до нас майже через 100 мільйонів років».

Оскільки знайдено лише череп окулюдентавіса, не дуже зрозуміло, як він співвідноситься з птахами. Деякі характеристики цього черепа схожі на ті, що зустрічаються в динозаврів, тоді як інші за будовою нагадують скелет птахів.

Окулюдентавіс
У окулюдентавісів було дуже багато зубів (реконструкція)

За словами вчених, дивовижні характеристики цих динозаврів могли розвинутися через їхній крихітний розмір, або в результаті пристосованості до певного способу життя. Приміром, у знайденому дзьобі тварини досить багато зубів. Це змушує думати, що попри свій невеликий розмір, окулюдентавіси були хижаками і харчувалися комахами.

Збереглися також фрагменти язика і деякі м’які тканини черепа, що може відповісти на питання, який саме спосіб життя вела ця істота. До того ж знахідка розкриває потенціал бурштину, який здатний зберігати останки такий тривалий час.