Категорії
Культивовані Лікарські рослини Природа

Ортосифон

Хімічний склад ортосифона,
Дія ортосифона,
Способи застосування ортосифона.

Ортосифон (Orthosiphon stamineus Benth.) – багаторічний вічнозелений напівчагарник родини Lamiaceae (Labiatae) – губоцвіті. Народні назви: індійський чай, котячі вуса, нирковий чай, яванський чай.

Гіллясті стебла рослини заввишки 50-80 см. Листя ортосифона дрібне, супротивне, овальне, зубчасте, з подовженою верхівкою і клиновидною основою.

Квітки дрібні, двогубі, блідо-лілові, з довгими тичинками, зібрані в густі суцвіття. Плід ортосифона складається з 2-4 неправильно яйцеподібних горішків. Цвіте в червні – липні.

Культивується ортосифон на плантаціях лікарських рослин. Поширений в Криму, на Чорноморському узбережжі Кавказу.

Для лікування використовують листя і молоді пагони напівчагарника. Заготовляють їх у червні – липні, сушать в тіні.

Ортосифон
Ортосифон, квітка рослини

Хімічний склад ортосифона. Листя ортосифона містять гіркий глікозид ортосіфонин, тритерпенові сапоніни, алкалоїди, винну, лимонну і інші кислоти, багато калійних солей, дубильних речовин, ефірну олію, до 2,7% жирної олії.

Дія ортосифона. Листя ортосифона мають сильну сечогінну дію, виводять з організму сечовину, сечову кислоту, хлориди, збільшують секрецію шлунка, підвищують кількість вільної соляної кислоти.

У медицині нирковий чай вживають для лікування хворих з вираженими явищами атеросклерозу мозку і гіпертонії, що супроводжується порушенням функції нирок і печінки. Спільно з серцевими глікозидами нирковий чай використовують при серцево-судинній недостатності I і II ступеня.

У народній медицині настій листя і настій верхівок молодих стебел з листям ортосифона приймають всередину при гострих і хронічних захворюваннях нирок, що супроводжуються набряками, при сечокам’яній хворобі і хворобі сечового міхура, при недостатній кислотності шлунка.

Настій можна вживати тривалий час, так як він не має ніякої токсичної дії.

Спосіб застосування ортосифона:

– настій: 1 чайну ложку листя залити 1 склянкою окропу, настоювати від 30 хвилин до 1 години, процідити. Приймати по ½ – 1 склянці в теплому вигляді до їжі. Курс лікування кілька місяців.

Залишити відповідь