Категорії
Різне

Особливості обертання астероїда Бенну

В кінці 2018 року космічний зонд OSIRIS-Rex вийшов на орбіту астероїда Бенну і розкрив цікаві особливості його структури. Здавалося б, при такій близькості апарату, нові відкриття повинні робитися тільки за допомогою його бортового обладнання, але ні. Дослідники NASA виявили, що швидкість обертання астероїда Бенну постійно наростає – ця особливість була зафіксовано не зондом, а наземними телескопами і обсерваторією «Хаббл». Після такого відкриття у дослідників виникли нові питання і припущення.

Особливості обертання астероїда Бенну
Обертання астероїда Бенну

Астероїд Бенну рухається зі швидкістю 101 000 км / год. При цьому кожні 4,3 години Бенну робить повний оборот навколо своєї осі. Проаналізувавши дані за 1999, 2005 і 2012 роки, дослідники NASA дійшли висновку, що швидкість обертання об’єкта поступово зростає. За розрахунками, кожне сторіччя швидкість обертання підвищується на одну секунду.

Вік Бенну оцінюється в 4,5 млрд років, тому ця особливість може дещо розповісти про історію існування астероїда. Наприклад, що прискорення могло стати причиною виникнення численних нерівностей, а в далекому майбутньому Бенну може зовсім розлетітися на частини.

У дослідників є кілька теорій щодо причини прискорення обертання об’єкта. Одна з них свідчить, що швидкість підвищується за рахунок зменшення діаметра астероїда через втрату кам’яних валунів – приблизно те ж саме відбувається, коли ковзаняр інтенсивно розправляє руки, щоб розігнатися. Також прискорення можна пояснити виникненням YORP-ефекту, коли на частоту обертання впливає сонячне світло.

NASA має намір і далі вивчати цю особливість астероїда. Для отримання більш точних відомостей, дослідники будуть використовувати обладнання OSIRIS-REx. При цьому, головним завданням апарату залишається збір зразків ґрунту – щоб не пошкодити апаратуру, NASA має намір почати збір в найбільш безпечному місці, для чого попросила інтернет-спільноту допомогти зі складанням карти поверхні, де враховано кожен камінчик.

Залишити відповідь