Особливості вирощування тюльпанів

Особливості вирощування тюльпанів
Цвітіння тюльпанів

Тюльпан (лат. Tulipa) – рід цибулинних багаторічних рослин сімейства Лілійні, один з найпопулярніших представників весняних садових квітів, які вирощують в приватних садах і в промислових масштабах. Батьківщиною тюльпанів є Середня Азія, а назву рослина отримала від перського слова «тюрбан», форму якого нагадує квітка рослини.

Зростає тюльпан в висоту від 10 см до метра. Коренева система складається з додаткових коренів, що ростуть з донця цибулини і щорічно відмирають.

Молоді цибулини утворюють порожнисті столони – бічні пагони, що ростуть в сторону або вертикально вниз. На дні столонів утворюється дочірня цибулина. Стебло у тюльпана циліндричне, пряме, листя подовжено-ланцетне, сизувато-зелене через легкий восковий наліт, розташовується по стеблу почергово. Найбільше листя – нижнє, найменше (прапор-листя) – верхнє. Квітка у тюльпана зазвичай одна, хоча є види і сорти багатоквіткові, з 3-5 квітками і більше. Квітки правильні, оцвітина з шести листочків, шість тичинок з подовженими пильовиками.

Найчастіше квітка тюльпана червона, рідше – жовта, ще рідше – біла. Забарвлення сортових тюльпанів набагато різноманітніше: червоне, пурпурове, чисто біле, жовте, фіолетове і майже чорне. Є сорти, що поєднують кілька кольорів в найнеймовірніших варіаціях.

Форма квітів тюльпанів теж різноманітна: чашоподібна, бокалоподібна, лілієподібна, овальна, піоноподібна, зірчаста, бахромчата…

Розміри квітки залежать від сорту – іноді висота бутонів буває 12 см, а діаметр від 3 до 10 см (в повному розкритті до 20 см).

Плід тюльпанів – тригранна коробочка, насіння трикутне, плоске, жовто-коричневе.

Загальні правила посадки тюльпанів:

– Тюльпани висаджують восени (загалом в кінці вересня або на початку жовтня), коли температура ґрунту на глибині 10 см становить 8-10 ° C. Треба враховувати, що для вкорінення тюльпанам знадобиться 3-4 тижні. Пізно посаджені тюльпани навесні будуть відставати в рості і дадуть дрібні цибулини, та й цвітіння буде не таким декоративним. Занадто рання посадка може змусити квіти прорости вже восени, і перші заморозки можуть їх знищити.

– Досвідчені квітникарі стверджують, що тюльпани можна садити навесні (в крайньому випадку в квітні). Перед висадкою цибулини потрібно потримати ніч в холодильнику, а потім протравити в слабкому розчині марганцівки протягом півгодини. Як тільки зійде сніг, підготуйте грядку: перекопайте вилами і зробіть борозенки на відстані 25-30 см для великих цибулин і 10-15 см для діток, і просто перед самою посадкою ретельно пролити борозенки гарячим розчином марганцівки.

– Для тюльпанів годяться практично будь-які ґрунти, проте найкращими вважаються легкі піщані або суглинні зі слаболужною або нейтральною реакцією (pH 6,5-7,5). Неприпустимим для цієї рослини є застій ґрунтових і паводкових вод, що негативно може позначитися на кореневій системі. Але полив, особливо під час закладки бутонів і цвітіння, має бути регулярним і рясним, в середньому на полив одного квадратного метра витрачають від 10 до 40 літрів води.

– Тюльпани віддають перевагу сонячним, але захищеним від вітрів ділянкам. Можуть рости і при легкому затіненні.

– За місяць до посадки тюльпанів в ґрунт на глибину 35-40 см закладають перепрілий гній або компост з розрахунку 10-15 кг на квадратний метр. Відстань між цибулинами – 5-10 см, між рядами – 20-25 см. Глибина посадки великих цибулин 10-12 см, дрібних 5-8 см. В регіонах, де можливим є промерзання ґрунту, бажано мульчувати тюльпани торфом.

Підгодівлю тюльпанів краще проводити розчинами, але якщо з якоїсь причини вам довелося віддати перевагу сухій підгодівлі, то враховуйте, що розкидати сухе добриво не можна на вологе листя тюльпанів, що призведе до опіків рослини. До того ж після сухої підгодівлі ділянку з тюльпанами потрібно рясно полити, щоб добрива разом з вологою проникали в ґрунт і підживлювали коріння.

Перша підгодівля тюльпанів мінеральними добривами здійснюється ранньою весною, коли з’являються перші паростки рослини: суху підгодівлю (азот, фосфор, калій в співвідношенні 2: 2: 1) можна розкидати по ділянці з розрахунку 50 грамів на квадратний метр з подальшим поливанням. Другий раз тюльпани підгодовують, коли починають з’являтися бутони, в цей раз краще використовувати розчин, в якому доза азоту зменшується, а вміст калію і фосфору збільшується (1: 2: 2). Третій раз тюльпани підгодовують відразу після цвітіння, але тільки калієм і фосфором в пропорції 1: 1 з розрахунку 30-35 грамів на метр квадратний. Якщо хочете підсилити розвиток дочірніх цибулин, можна додати в розчин трохи бору і цинку.

Догляд за тюльпанами. Навесні, відразу після появи сходів, землю навколо квітів рихлять, щоб відкрити доступ повітря до коріння рослин і істотно зменшити випаровування вологи. Це також роблять після кожного поливу, підгодівлі або рясного дощу, завдяки чому можна уникнути проблем з розвитком рослини. За вегетаційний період тюльпани три-чотири рази підгодовують мінеральними добривами (ранньою весною, після появи сходів, в період бутонізації і одразу після цвітіння). Неприпустимим є застосування добрив з високим вмістом хлору, який може пошкодити коріння тюльпанів. Якщо ґрунт вже містить оптимальну кількість органічних добрив, то кількість мінеральних добрив можна істотно скоротити, а висаджені тюльпани потребують регулярного і рясного поливу.

Розмноження і зберігання тюльпанів. Розмножуються тюльпани насінням і вегетативно, за допомогою дочірніх цибулин.

Насіннєве розмноження використовується тільки селекціонерами, оскільки дочірні рослини не зберігають сортові відмінності своїх батьків. Насіння сіють прямо у відкритий ґрунт або в парники і ростять їх два-три роки на одному місці, захищаючи сіянці від зимових холодів. Потім дозрілі цибулини викопують, зберігають до осені і висаджують, як зазвичай. Цвітуть такі тюльпани тільки через п’ять-шість років, але квітки їх будуть непоказними, і тільки на восьмий-дванадцятий рік у тюльпанів, вирощених насіннєвим способом, настає пік декоративності.

При вегетативному розмноженні цибулини бажано викопувати щорічно (спочатку викопують ранні сорти, потім середні і останніми – пізні).

Деякі квітникарі-початківці іноді роблять помилку, залишаючи цибулини тюльпанів на все літо в землі. Насправді, так можна чинити тільки з сортами червоного кольору тюльпанів, та й то не з усіма. У залишених в землі тюльпанів квітки дрібнішають, а стебла тоншають і коротшають. Відбувається це тому, що материнська цибулина, виштовхуючи діток ближче до поверхні, заглиблюється і на наступний рік не дає квітки.

Збирання починають, коли листя пожовтіє і покривна луска замісної цибулини стане коричневою. Викопані цибулини сушать протягом 7-10 днів при температурі 20-25 ° C, потім їх відділяють і розбирають за розмірами. Землю, відмерле коріння і стару луску видаляють. Хворі і сильно пошкоджені цибулини знищують. Посадковий матеріал зберігають у відкритих ящиках, укладеними в один шар, в добре провітрюваному приміщенні до кінця серпня при температурі 20-23 °C, потім до посадки в ґрунт температуру зберігання цибулин знижують до 15-17 °C.

Під час зберігання хоча б раз на тиждень цибулини потрібно оглядати, щоб виявити ураження шкідниками чи хворобами. Безжально викидайте м’які цибулини або цибулини з білими чи жовтуватими плямами, оскільки це може бути симптомом гнильної інфекції. Щоб уникнути неприємних сюрпризів навесні, перед осінньою посадкою знову обробіть цибулини тюльпанів розчином марганцівки.

Хвороби і шкідники. Найпоширенішими шкідниками тюльпанів є: лілуваті совки, кореневі цибульні кліщі, капустянки, равлики, слимаки, мишоподібні гризуни і кроти.

Проти цибулевого кліща використовують термічну обробку цибулин, опустивши їх на п’ять хвилин в гарячу (35-40 °C) воду. При зараженні під час вегетації тюльпани обприскують двовідсотковим розчином Кельтана або Рогора. Якщо лікування не дає швидких результатів, хворі екземпляри потрібно викопати і знищити. Після викопування заражених цибулин тюльпанів на цій ділянці потрібно висадити томати, редис або тагетес – ці рослини стійкі до кліща.

Від капустянок, равликів і слимаків допоможуть на ділянці пастки: ганчірки, шматки фанери або шиферу, під які вони люблять заповзати (кожен день збирайте шкідників і знищуйте). Щоб зловити капустянок, можна вкопати в ґрунт скляні банки і заповнити їх водою не до самого верху: комахи падають в воду і не можуть вибратися. Що стосується гризунів, то доведеться розставляти мишоловки або обробити цибулини тюльпанів перед посадкою залізним суриком (пудрою).

Серед найпоширеніших хвороб тюльпанів в наших регіонах зустрічаються: сіра, біла, коренева, мокра і м’яка гнилі, віруси строкатопелюстності і некрозу тютюну (серпнева хвороба).

Грибкова хвороба проявляється у вигляді викривлення стебла і потворної смугастості квітки, а також темними плямами на цибулині. Хворі рослини потрібно негайно видаляти, лунку пролити міцним гарячим розчином марганцівки і борної кислоти (з розрахунку 10 грамів перманганату калію і 3 грами борної кислоти на 1 літр води). Можна засипати лунку золою. Решту рослини потрібно обприскати двовідсотковим розчином фундазолу. Якщо весна виявилася занадто дощовою, тюльпани можуть захворіти на грибкові захворювання (сіра, коренева, біла, м’яка, мокра або ботритіозна гниль). Причини можуть бути різними, але превентивні заходи одні і ті ж самі:
– забезпечити хороший дренаж ґрунту;
– виконати всі агротехнічні вимоги по вирощуванню тюльпанів;
– після річного викопування цибулин тюльпанів до осінньої посадки в ґрунт посійте на ділянці рослини, які виділяють фітонциди (чорнобривці, календулу, гірчицю, настурцію). Також з метою профілактики грибкового інфікування використовують фунгіциди, поливаючи ділянку протигрибковим розчином в розрахунку 20 грамів хімічної речовини на 10 літрів води.

Щоб вирощування тюльпанів і догляд за ними були більш продуктивними, необхідно знати кілька основних агротехнічних правил:

– за період вегетації тюльпани підгодовують не менше трьох разів;

– за зовнішнім виглядом тюльпанів можна визначити, якого добрива вони потребують: якщо листя стали вузькими і не зберігають вертикального положення, тюльпану не вистачає азоту, а якщо по краях листя з’являється синява – у тюльпанів недолік фосфору і калію;

– навесні необхідно провести видалення хворих рослин разом з цибулиною, корінням і грудкою землі, а ямку для дезінфекції залити киплячим розчином марганцівки;

– обробку землі навколо рослин потрібно проводити дуже обережно, щоб не пошкодити коріння і листя квітів і не позбавити цибулину харчування;

– якщо ви хочете, щоб тюльпани цвіли великими квітками, а цибулина не розпадалася на маленькі цибулинки, видаляйте зів’ялу квітку до утворення насіннєвої коробочки;

– цибулини тюльпанів не просушують на відкритому сонці, а в тіні;

– не вносьте в якості добрива свіжий гній, це сприяє загниванню цибулини і стимулює розвиток грибкових захворювань;

– в малосніжні і холодні зими тюльпани потребують мульчування перегноєм, торфом, соломою або тирсою;

– при зрізуванні тюльпанів на букети два-три листя на рослині потрібно залишити, щоб цибулина могла нормально розвиватися;

– повторне висадження тюльпанів на ділянці можливе тільки після трирічного відпочинку ґрунту від цієї рослини.

Залишити коментар