Категорії
Міста, країни, люди

Острів Сокотра, Ємен

Острови архіпелагу Сокотра розташовані між Східною Африкою і Південною Аравією, мають чіткі межі, які захищають їх культурну самобутність.

Ґрунт Сокотри в більшій мірі представлений ​​червоноземами. Рельєф острова – це здебільшого плоскогір’я, пагорби, що обдуваються мусонними вітрами, тріщинуваті граніти, карстові печери.

Острів Сокотра, Ємен
Ландшафти Сокотри

З 825 видів місцевих рослин 37% не зустрічаються більше ніде. На Сокотрі ростуть драцени, акації, агави, запашні бурзерові дерева, що дають ладан різних сортів, миррове дерево, дикий апельсин, гібіскус.

Зате ендемічних ссавців тут майже немає, сокотрійські ендеміки це – птахи, плазуни, комахи. Серед них шкідливі павуки, укус яких, як розповідають сокотрійці, вбиває верблюда, гігантські сколопендри і отруйні скорпіони, особливі оводи, яких панічно бояться пастухи і різноманітні молюски. Людська діяльність – головна загроза крихкій рівновазі острівного світу.

Острів Сокотра, Ємен
Квіти Сокотри

Ендемізм на Сокотрі характерний не тільки для острівної фауни і флори, але і для традиційного укладу остров’ян, особливо тому, що розглянутий етнос всупереч потужному впливу арабської мови не втратив рідної мови.

Острів Сокотра, Ємен
Огіркове дерево

Можна припустити три ймовірних фактора формування антропологічного типу сучасних сокотрійців:
1) наявність стародавнього субстрату невідомого поки що походження, можливо пов’язаного з Південною Аравією, в найбільшій мірі проявляється в гірських районах острова;
2) проникнення нових мігрантів, які осідають в основному на узбережжі, і змішання їх з місцевим населенням;
3) вплив ізоляції і ендогамії, що створювала передумови для вироблення рис своєрідності типу.

Острів Сокотра, Ємен
Драконове дерево Сокотри

Якщо первісні люди з’явилися на острові в епоху Олдован, не пізніше 1.4 млн. років тому, то предки сучасних сокотрійців, носії прапівденноаравійської мови, прибули сюди з Південної Аравії тільки спочатку 1-го тис. до н.е.

Цікаво, що давнє переселення з материка відбилося в уявленнях сокотрійських горців на культурному минулому. Племінні старійшини розповідають легенду про те, що їхні далекі предки були вигнані на цей острів з земного раю, який містився десь на півночі.

Острів Сокотра, Ємен
Баклани острова Сокотра

Про гігантизм в матеріальній культурі острова свідчать залишки мегалітичних споруд і поховання під великими кам’яними саркофагами, які чекають своїх дослідників. Пізніше, на думку вчених, головним центром острова могло бути городище Хажря.

Острів Сокотра, Ємен
Троянда пустелі
Острів Сокотра, Ємен
Пляжі Сокотри

У 2010 р. в городищі Кош (крайній захід Сокотри) була виявлена ​​кераміка, типологічно схожа з керамікою порту Кани на узбережжі Аравії. Ймовірно, це поселення було пов’язано з міжнародною торгівлею II-V ст.

Якийсь час Сокотра перебувала в підпорядкуванні Хадрамаута (окрема до IV ст. н.е. держава в Аравії), але вплив південноаравійської цивілізації на Сокотру, так само як на Махру і Дофар, був номінальним.

Острів Сокотра, Ємен
Сокотрійський гриф

Про широкі міжнародні зв’язки Сокотри, яка торгувала алое, пахощами, камедью драконова дерева і панцирами гігантських черепах, свідчить епіграфічний матеріал, виявлений бельгійськими спелеологами в карстовій печері Хок в 2001-2002 рр. Там між I ст. до н.е. і VI ст. н.е. чужоземні моряки залишили сотні написів південноаравійською, ефіопською, грецькою, пальмірською і бактрійською мовами і давньоіндійським складовим письмом брахмі. Корпус приблизно з 250 текстів і малюнків став одним з головних джерел в торгівлі в басейні Індійського океану в перших століттях нової ери.

Сокотра здавна сприймалася мандрівниками як острів духів і легенд: легендарна жар-птиця Фенікс, білі черепахи, чаклуни і чаклунки, яким підкорювалися вітри і бурі. Збережені місцеві вірування доповнювалися релігійними уявленнями колоністів, знайомили сокотрійців з пантеонами своїх богів, а пізніше з єдинобожжям авраамічеських релігій – іудаїзму, християнства (ймовірно, несторіанського толку), а також ісламу.

Острів Сокотра, Ємен
Селище Халіф-ба-Аббуд

В епоху Великих географічних відкриттів острів на шляху до Індії використовували португальські мореплавці. В 1886 р. Великобританія підписала з махрійським вождем Алі ібн Абдаллахом Бін Афріром, який мав титул султана Сокотри і Кішні, договір про дружбу.

Про перипетії судноплавства поблизу Сокотри читачі газет дізнавалися після гучних корабельних аварій – в 1887 р. німецького пароплава «Одер», через десять років британського судна «Аден», але, незважаючи на ненадійність комунікацій, британська влада все ж таки намагалася налагодити експорт сокотрійського алое і камеді драконова дерева, а також організувати місцеве бджільництво.

Острів Сокотра, Ємен
Дороги Сокотри

У британських архівах збереглися свідчення про те, що в 1943 р. уряд Великобританії таємно обговорював можливості використовувати цей «великий і слабозаселений острів» для еміграції європейських євреїв, але державний секретар у справах колоній вважав, що «такий крок матиме жахливі наслідки для відносин не тільки з султаном і його народом, але і з тубільними правителями і народами всього Аренського протекторату» і «більш ніж столітня праця по налагодженню добрих відносин з народами Південної Аравії, особливо з тими, хто проживає по сусідству з Аденом, піде прахом» (Social and economic affairs, 1993, p. 737-738). Зауважимо, що ще в 1939 р. за кілька місяців до початку Другої світової війни, султан ал-Касири з Хадрамаута підписав звернення, яке спростовує чутки про те, що в якості місця для єврейської еміграції англійці обрали Хадрамаут (Rodionov, 2006, p. 133-134).

Острів Сокотра, Ємен
Троянда пустелі. Сокотра

Острів Сокотра, Ємен

Острів Сокотра, Ємен

Острів Сокотра, Ємен

Острів Сокотра, Ємен

Острів Сокотра, Ємен

Острів Сокотра, Ємен

Острів Сокотра, Ємен

Острів Сокотра, Ємен

Острів Сокотра, Ємен

Острів Сокотра, Ємен

Острів Сокотра, Ємен

Острів Сокотра, Ємен

Острів Сокотра, Ємен

Острів Сокотра, Ємен

Острів Сокотра, Ємен

Острів Сокотра, Ємен

Острів Сокотра, Ємен

Острів Сокотра, Ємен

Острів Сокотра, Ємен

Залишити відповідь