Parker зняв унікальне явище на Венері

В липні 2020 року сонячний зонд Parker зробив знімки Венери, на яких видно елементи її поверхні. На фото зафіксоване нічне світіння в атмосфері Венери (фото опубліковано на офіційному сайті NASA).

Зонд Parker (NASA) був запущений для вивчення зовнішньої корони Сонця у 2018 році. Протягом семи років своєї роботи космічний апарат повинен 7 разів пролетіти біля Венери, використовуючи гравітацію планети для коригування своєї траєкторії. Кожен такий маневр дозволить зонду підлітати все ближче і ближче до Сонця, щоб вивчати динаміку сонячного вітру.

До того ж місія Parker використовує ці наближення, щоб спостерігати за Венерою. Під час 3-го гравітаційного маневру 11 липня 2020 року бортовий ширококутний тепловізор WISPR (Wide-field Imager for Parker Solar Probe) зробив якісні унікальні знімки нічного боку Венери з відстані 12 380 км.

Тепловізор WISPR призначений для отримання зображень сонячної корони і внутрішньої геліосфери у видимому світлі, а також для вивчення структури сонячного вітру.

Під час польоту біля Венери прилад виявив яскраве світіння вночі – світло випромінюється високо в атмосфері атомами кисню, які на темній стороні Венери рекомбінуються в молекули.

Вчені очікували побачити на знімках хмари в атмосфері Венери, але на фото несподівано з’явилися деталі поверхні планети: добре видно височину Земля Афродіти – найбільший гірський регіон Венери, який за розмірами можна порівняти з Африкою. Елемент на знімку здається темним через різницю в температурі, яка майже на 30 °C нижча, ніж навколишнє середовище.

«WISPR адаптовано і протестовано для спостережень у видимому світлі. Ми очікували побачити хмари, але камера показала нам поверхню», – розповідає Ангелос Вурлідас, співробітник проекту WISPR з Лабораторії прикладної фізики Джонса Хопкінса (APL), який координує спостереження зонда Parker з японської місії «Акацукі», що знаходиться на орбіті Венери.

«Знімки WISPR дуже схожі на зображення, отримані космічним кораблем «Акацукі» в ближньому інфрачервоному діапазоні», – відзначає астрофізик Брайан Вуд з Лабораторії військово-морських досліджень США в Вашингтоні.

В останній раз сонячний зонд Parker наблизився до Венери 20 лютого 2021 року. Вчені з проекту WISPR розраховують обробити отримані дані до кінця квітня.

«Якщо WISPR знову відчує теплове випромінювання і побачить нічне світіння, це буде цінним внеском у дослідження Венери», – вважає планетолог Хав’єр Перальта, який першим запропонував об’єднати спостереження зонда Parker з даними орбітальної станції «Акацукі», яка з 2015 року знаходиться на орбіті Венери.

Джерело