Категорії
Природа Рослини

Павловнія

Павловнія тайванська,
Павловнія Фортуна,
Павловнія Elongata.

Павловнія (латинською Paulownia) – рослина роду Scrophulariaceae (норичникові) родини Paulowniaceae (павловнієві). Німецький медик Філіп Зібольд і німецький ботанік Йозеф Цуккаріні дали рослині назву по батькові дочки імператора Павла I Ганни Павлівни (1795-1865). Народні назви: адамове дерево, сапфірове дерево, сапфірове драконове дерево (Sapphire Dragon Tree), дерево імператриці.

Павловнія
Павловнія, квітка рослини

Павловнія – листопадне дерево. Стовбур прямий, крона розлога. Листя супротивне, на довгих черешках. Листова пластинка велика з глибокими зубцями або трилопатева. Край листя цілісний. Прилистків немає. Квітки павловнії великі, фіолетово-бузкові, іноді майже білі, на кінцях пагонів зібрані в волотисті суцвіття. Чашечка квітки дзвонова. Плід – коробочка. Насіння дрібне, крилате.

Павловнія
Павловнія, плоди рослини
Павловнія
Павловнія, насіння рослини

Павловнія відрізняється надзвичайно швидким зростанням. На 8-9 році її деревина досягає повної зрілості. Деревина павловнії володіє безліччю цінних якостей:
– м’якістю і легкістю;
– низьким вмістом смолистих речовин;
– високим вмістом танінів, що служить захистом від пошкодження комахами;
– низькою вологість, що не перевищує 10 – 12%;
– відмінними ізоляційними і акустичними показниками.

Павловнія
Павловнія (дошка)

В Китаї і Японії деревину павловнії використовують для виготовлення дерев’яних будівельних конструкцій, фанери, сувенірів, іграшок, спортивного інвентарю, музичних інструментів, пресованих матеріалів, стелажів, фанери, меблів, дрібних виробів, обробних дощок. Деревина павловнії користується підвищеним попитом у виробництві гірських лиж, сноубордів, ракеток для настільного тенісу, авіа- і суднобудуванні. В Японії вірять, що павловнію потрібно садити біля будинку, тоді птах Фенікс принесе в дім удачу і буде охороняти сім’ю.

Ще одна цінна якість павловнії – завдяки стрімкому зростанню і активному розвитку кореневої системи, насадження цієї культури здатні зупиняти ерозійні явища в родючих ґрунтових горизонтах, в найкоротші терміни відновити постраждалі від пожеж, зсувів, селів та інших природних руйнувань ділянки землі. Листя павловнії, які здатні поглинати в 10 разів більше вуглекислого газу, ніж листя інших дерев, унікальні за своїм хімічним складом, містять до 20% протеїнів (білків), за смаковими характеристиками нагадують зелень люцерни, конюшини, тому є цінним кормом в тваринництві. Використовуються для салатів. Значна кількість біомаси, що потрапляє в ґрунт після листопаду, збагачує ґрунт корисними органічними речовинами.

Широко застосовують павловнію в якості садово-паркових насаджень для озеленення міських пейзажів і зон відпочинку. Її велике, опушене з обох сторін листя створює чудову тінь і дарує прохолоду в літній спекотний день. До того ж, завдяки значній площі листової пластини, павловнія успішно очищає повітря навіть в найбільш забруднених і загазованих районах, а її коренева система очищає ґрунт від солей важких металів.

Павловнія
Павловнія, крилате насіння рослини

Батьківщиною павловнії є Китай, де відома вона під назвою драконове дерево. В Китаї павловнія широко застосовується в народній медицині і у фармацевтиці. Екстракти на основі її листя покращують роботу печінки, жовчного міхура, нирок, усувають проблеми з легенями. Насіння павловнії служить джерелом виробництва технічної олії, а в давні часи його використовували для безпечного транспортування дорогоцінних порцелянових виробів. В Японії зображення павловнії (листя і квіти) можна побачити на монетах і в геральдиці. Цю рослину (павловнію повстяну) здавна шанують і культивують як імператорське дерево. Про це дерево складають легенди, з ним пов’язані японські народні звичаї і традиції.

Як садово-паркова культура павловнія поширена в регіонах з теплим і вологим кліматом в Північній Америці, Європі, Азії (Китай, Корея, Тайвань, Лаос, В’єтнам). Росте на Кавказі і на заході і півдні України.

У Китаї (Аньхой, Фуцзянь, Гуандун, Хубей, Цзянсі, Сичуань, Юньнань) в різних кліматичних зонах зустрічається більше 12 різних видів.

В садах і парках Європи та Північної Америки культивують павловнію повстяну (або імператорську – Paulownia tomentosa) – дерево висотою 15-20 м з широкою кроною і великим (довжиною до 30 см і шириною до 25 см) з суцільним краєм листям на довгих черешках. Квітки блідо-фіолетові, в прямостоячих пірамідальних суцвіттях; цвітіння – до появи листя. Плоди-коробочки зберігаються на дереві іноді до наступного літа.

Павловнія
Суцвіття павловнії

Неймовірно красиве дерево павловнія в період цвітіння, яке відбувається в кінці весни ще до повного розпускання листя. Грона блакитно-бузкових (іноді блідо-блакитних або білих) суцвіть, які складаються з великих (до 6 см діаметром) дзвонових квітів, що виділяють ванільний, з легкою мигдальною ноткою аромат, приваблюють медоносних комах. Мед павловнії по консистенції і кольору нагадує акацієвий і має дуже цінні лікувальні властивості. В деяких європейських ресторанах квіти павловнії наповнюють десертом для додання страві особливого аромату, вишуканості і неповторності. Цінується павловнія і як ароматична сировина в парфумерії та косметології при виготовленні парфумів і кремів.

Хоча павловнія належить до культур теплої кліматичної зони, вона витримує нетривалі морози до -17° C. З віком морозостійкість павловнії підвищується. За сприятливих умов річний приріст павловнії становить до 1,5 і більше метрів. До того ж, в середніх широтах листя цих дерев іноді досягають 75 см в діаметрі. Єдиний недолік – в холодному кліматі павловнія не встигає пройти фазу цвітіння.

Дерево чудово відновлюється прикореневими пагонами. Розмножується культура насінням та вегетативно. Павловнія невибаглива в догляді. Любить добре дреновані нейтральні ґрунти. Може рости на сонці і в півтіні. Не любить сильних вітрів (особливо в перші роки свого розвитку). Головні труднощі – не допустити повного сильного перезволоження ґрунту або його пересихання. Можна вирощувати культуру в садах, оранжереях, в діжках і навіть горщиках як кімнатну рослину.

Восени дозріле насіння павловнії висипається з коробочок і розноситься вітром. Тому збирають його до настання цього моменту. Для пророщування насіння висипають зверху на добре зволожену поживну суміш, обприскують його з пульверизатора і накривають склом або плівкою на 10 – 14 днів. З появою сходів скло (плівку) щодня знімають для провітрювання спочатку на короткий час, а потім цей період поступово збільшують. Коли сіянці трохи виростуть (зазвичай через 10 днів), їх розсаджують в окремі контейнери, намагаючись не пошкодити кореневу систему.

Вегетативний спосіб вирощування павловнії (живцями або прикореневою порослю) – найбільш простий. Для його здійснення досить відокремити від рослини-донора пагін (в кінці літа або восени) і вкоренити в живильному субстраті. Навесні рослину садять на постійне місце проживання, дотримуючись необхідних умов: верхній зріз живця не повинен бути вище рівня землі більше ніж на 2 – 3 см. Коли пагони на живці виростуть до 10 см, для подальшого розвитку залишають лише один, найсильніший, а інші видаляють.

Павловнія
Павловнія, проросле насіння

Унікальність павловнії полягає не тільки в швидкості її зростання, але і в цілому комплексі корисних якостей: цінна деревина, поживні якості листя, ароматичні властивості квітів, промислове використання насіння і вегетативної частини (як сировина в біоенергетиці). До того ж, вирощування павловнії не представляє особливої ​​складності навіть для початківців садівників, а краса цього квітучого дерева не залишить нікого байдужим.

Павловнія
Павловнія тайванська

Павловнія тайванська (наукова назва Paulownia Kawakamii або Paulownia tomentosa, Phyllostachys pubescens, Mouton Wood, Wutong, White Back) – дерево, яке продається на ринку як «дерево, що швидко дає тінь». Може використовуватися в ландшафтному дизайні без поливу.

Павловнія тайванська – листопадне дерево, висотою 9-12 метрів, діаметр крони – 4,7-6 метрів. Квіти фіолетові або лавандові випромінюють запашний аромат. Цвіте всередині весни. Зони морозостійкості: USDA Zone 6a (-20,6° C) – 10b (4,4° C). Корінь розгалужений, стрижневий, досягає глибини 4,5 – 6 метрів. Крона у вигляді невеликої парасольки заввишки 6-12 метрів, стовбур дерева короткий і не придатний для лісорозведення, гілки буро-сірі і мають явні чечевички (утворення для газообміну в стеблах з вторинною покривною тканиною, помітною на поверхні молодих гілок).

Листова пластинка серцеподібна, довжиною до 48 см, з загостреною верхівкою, ціла або 3-5-лопатева, або рогата, поверхня з обох сторін з в’язкими залозистими волосками, на старому листі – одинарні густі залозисті волоски.

Оскільки листя є липким, то воно не піддається впливу комах. Бічні гілки суцвіть злегка рівні і коротші центральних головних гілок, тому суцвіття на них ширококонічні, довжиною до 1 метра, дрібні, без загальних квітконіжок або нижніх черешків. Віночок квітки майже дзвоноподібний, від світло-пурпурного до синьо-фіолетового кольору, довжиною 3-5 см, залозисті волоски на зовнішній стороні, основа трубки звужена, збільшена вгору, промежина двогуба, діаметр 3-4 см; тичинка довжиною 10-15 мм, яєчник має залозу. Капсула плоду яйцеподібна, довжиною 2,54 см, шкіра тонка, товщиною менше 1 мм, насіння довгасте, довжиною 3-4 мм. Термін цвітіння з квітня по травень, період плодоношення з серпня по вересень.

В дикому вигляді павловнія тайванська поширена на схилах пагорбів в рідких лісах і на пустирях на висоті 200-1500 метрів в Хубей, Хунань, Цзянсі, Чжецзян, Фуцзянь, Гуандун, Гуансі, Гуйчжоу і Тайвані.

Цвітіння відбувається навесні, цвіте протягом 6 тижнів. Колір квітки сапфірово-блакитний з жовтою серединкою.

Павловнія
Павловнія kawakamii, листя рослини

Взимку павловнія тайванська скидає листя, температурний діапазон – від -17 до + 48 градусів за Цельсієм. Може рости на глинястому ґрунті з хорошим дренажем, найкраще добриво для рослини – курячий послід. Ph ґрунту: 5,5 – 8,5 (оптимальний рівень ph – 6,5). Погано почуває себе павловнія в занадто вологому ґрунті, не любить солоне повітря. Полюбляє відкрите сонце. Протягом перших двох років життя деревця павловнії тайванської слід регулярно (1-2 рази на тиждень) і рясно поливати. У кореневої системи зрілого дерева потреби в воді мінімальні.

Садять павловнію тайванську на відкритій сонячній ділянці. Допустима часткова тінь, але відкрита сонячна ділянка краще для дерева.

Павловнія
Павловнія, саджанець рослини

Для посадки зробіть яму 50 см x 50 см x 60 см і засипте туди суміш (50:50) ґрунту і торф’яного моху або горшкового ґрунту. В центрі підготовленого поглиблення помістіть саджанець павлонії. Яму полийте водою і зачекайте, поки вона вбереться в землю та акуратно засипте ґрунтовою сумішшю. Влітку саджанці поливайте рясно і глибоко 2-3 рази на тиждень.

Протягом першого року після посадки деревця його слід удобрювати азотними добривами, які слід додавати в воду раз на тиждень під час поливу. Підживлення не є обов’язковою умовою, але бажане.

Якщо в саду спринклерна система зрошує ґрунт тільки поверхнево, в такому випадку коренева система павловнії буде розвиватися у поверхні і в майбутньому дрібні зрілі коріння павловнії можуть викликати проблеми. Якщо поливати вглиб, коріння дерева також будуть проростати вглиб і сад буде чистим. При поверхневому поливі утворюється поверхневе коріння.

Примітка: Всі види павловнії дуже чутливі до отрути і, якщо дерево після обробки інсектицидами виживе, то буде сильно пошкодженим.

Павловнія
Драконове дерево Фортуна (Fortunei Dragon Tree)

Павловнія Фортуна (Paulownia Fortunei) – листопадне дерево, зберігає свої життєві функції в температурному діапазоні від -9 до +48. Висота дорослого дерева до 22,5 м. Цвіте павловнія Фортуна навесні протягом 6 тижнів. Колір квітів перлинно-білий, серединка лавандова. Рослина має розгалужений стрижневий корінь, який досягає глибини 4,5 – 6 метрів. Віддає перевагу глинистим ґрунтам з хорошим дренажем, оптимальний ph – 6,5. Добрива – азотисті (курячий послід). Погано почуває себе в занадто вологому ґрунті, не любить солоне повітря.

Протягом перших двох років життя деревце слід регулярно (1-2 рази на тиждень) і рясно поливати. Коли коренева система павловнії Фортуни розвинеться до зрілого дерева, потреби в поливі мінімальні.

Садять павловнію Фортуну на сонячній ділянці (допустима часткова тінь). В підготовлену яму вносять суміш ґрунту і торф’яного моху або горшкового ґрунту в пропорції 50:50. В ямі в отриманій ґрунтовій суміші зробіть поглиблення і помістіть в центр саджанець павловнії Фортуни. Полийте поглиблення водою і зачекайте, поки вода вбереться в землю, після чого прикрийте корені цілком ґрунтовою сумішшю. У літню спеку (32 і більше градусів) павловнію Фортуну достатньо рясно і глибоко поливати 2-3 рази на тиждень. Ґрунт між поливами повинен повністю висихати. Протягом першого року після посадки деревце слід удобрювати азотними добривами, які зазвичай додають в воду під час поливання раз на тиждень.

В майбутньому при неглибокому поливі в саду можуть бути проблеми з дрібними поверхневими корінцями павловнії Фортуни. Але чим глибше буде потрапляти вода в землю, тим глибше буде рости коріння дерева і сад буде чистим.

Біля павловнії Фортуни бажано не використовувати ніякого виду інсектицидів або інших засобів по боротьбі з бур’янами. Всі види павловнії дуже чутливі до хімікатів, якщо дерево після такої обробки збережеться, то, найімовірніше за все, буде сильно пошкоджено.

Павловнія
Драконове дерево Elongata

Павловнія Elongata – листопадне дерево зі світло-лавандовими з жовтою серединкою квітами, цвіте навесні протягом 6 тижнів. Коренева система – розгалужений стрижневий корінь, досягає глибини від 4,5 до 6 метрів. Температурний діапазон рослини – від -10 до +48 градусів за Цельсієм. Протягом перших двох років життя деревце павловнії Elongata слід регулярно (1-2 рази на тиждень) і рясно поливати. Коли коренева система павловнії розвинеться до зрілого дерева, потреби деревця в воді мінімальні. Полюбляє глинистий ґрунт з хорошим дренажем і Ph від 5,5 до 8,5 (оптимальний рівень ph для павловнії Elongata – 6,5), найкраще добриво – курячий послід. Погано почувається в занадто вологому ґрунті, не любить солоне повітря.

Для павловнії Elongata виберіть відкриту сонячну ділянку. Деревце посадіть в підготовлену яму, в яку насипте суміш ґрунту і торф’яного моху або горшкового ґрунту в пропорції 50:50. В отриманій ґрунтовій суміші зробіть поглиблення і помістіть в центр саджанець. Полийте поглиблення водою і зачекайте, коли земля вбере воду, повністю засипте корінь деревця ґрунтом. Павловнію Elongata при кожному поливі, а це 2 – 3 рази на тиждень, поливайте рясно і глибоко. Якщо землю під рослиною поливати вглиб, коріння також буде проростати вглиб і сад буде чистим. Між поливами давайте ґрунту повністю висохнути. Протягом першого року після посадки деревця слід удобрювати азотними добривами, які слід додавати в воду при поливі. Підживлення деревця не є обов’язковою умовою, але для отримання кращого результату бажане.

Всі види павловнії дуже чутливі до отрути і, якщо дерево після такої обробки виживе, то буде сильно пошкодженим. Тому біля дерев павловнії не бажаним є використання інсектицидів та інших засобів по боротьбі з бур’янами.

Залишити відповідь