Пекан звичайний

Хімічний склад пекана звичайного,
Дія пекана звичайного.

Пекан (Carya illinoinensis) – листопадне дерево родини Juglandaceae (горіхові). Синоніми: карія іллінойська, гікорі пекан, карія пекан, пекан гроздан.

Пекан звичайний
Ядра пекана

Дерево пекан досягає у висоту 25-40 метрів, діаметр стовбура – 2-2,5 м. Тривалість життя рослини – до 300 років (зафіксований максимальний вік – 500 років), протягом яких горіх весь час плодоносить. Дорослі дерева дають по 200-250 кг горіхів щорічно.

Пекан звичайний
Горіх пекана поєднав в собі найкращі якості горіхоплідних: ядра пекана допомагають знизити рівень холестерину в крові, очищають артерії, славляться вираженою протираковою властивістю, корисні при недокрів’ї, авітамінозах, покращують функціонування статевої і гормональної системи, знімають втому і стимулюють апетит.

Показаннями до вживання горіхів дерева пекана є порушення обміну речовин, надлишок вільних радикалів, втрата енергії, психоемоційний дискомфорт, пригнічення імунітету, порушення роботи внутрішніх органів і систем, тобто дисгармонія в організмі.

Протипоказані продукти пекана лише у разі алергійних реакцій на продукт.

Батьківщиною рослини є південна і центральна частини Північної Америки (в основному Джорджія і Флорида), де пекан культивується з давніх часів і по ряду своїх якостей значно перевершує всі інші відомі культури горіхоплідних. Ще індіанці, для яких горіхи були цінною міновою одиницею, визначили високу живильну якість, ніжний смак плодів пекана, ядро яких надійно захищене в шкаралупі. Для індіанців плоди пекана були основним стратегічним продовольчим запасом під час стихійного лиха, тривалих переходів або в разі неврожаю.

Переселенці в США використовували деревину пекана для виготовлення коліс до своїх возів, саме з цього дерева братами Райт був побудований перший в світі літак.

І в наш час США залишаються лідером з постачання плодів пекана – це становить близько 80% світового обсягу продукту. Промислове вирощування цієї культури здійснюється на територіях площею понад 150 тисяч гектарів. Збір горіхів ведеться з дерев, що природно виростають в субтропічних лісах східних регіонів США.

Завдяки безлічі унікальних властивостей тепер пекан можна зустріти в багатьох інших країнах світу (Мексика, Бразилія, Перу, Австралія, Гаваї, Китай, Ізраїль), де переважає вологий і теплий клімат, в Південній Африці і Середній Азії. Невеликі насадження горіха пекана сьогодні зустрічаються в Європі (Італія, Іспанія, Греція, Франція, Болгарія), на Чорноморському узбережжі та в Туреччині.

Пекан – дерево-символ штату Техас, де з 1996 року 14 квітня відзначається День пекана – офіційне свято. В Північній Америці горіхи цієї рослини є майже обов’язковими в буденних і в святкових меню. У Мексиці з пеканів готують енергетично цінне горіхове молоко (розтерті і перемішані з водою ядра), такою ніжною горіховою масою годують дітей і літніх людей.

Стовбур дерева прямий, крона шатроподібна. Кора товста, сіра або сіро-коричнева, глибоко тріщинувата (тріщини іноді до 2 см глибиною, злегка звивисті, поздовжні), розщеплена на пластинки. Молода кора з жовто-коричневими чечевичками, пагони густо опушені. Деревина міцна і еластична, з оригінальним малюнком, придатна для виготовлення гнутих виробів, меблів, фанери та ін.

Пекан звичайний
Цвітіння пекана

Кінцеві бруньки загострено-яйцеподібні, бічні яйцеподібні, довжиною 6-7 мм, опушені, залізисті з супротивними лусками.

Листя пекана 30-50 см завдовжки, складається з 11-17 листочків (сидячих або на черешку 3-6 мм довжиною, подовжено-ланцетних, з округлою або широко-клиноподібною з трохи нерівнобічною основою і гострою вершиною, 10-12 см завдовжки і 2,5-7 см завширшки), пильчасте або двоякопильчасте, молоде залозисто-повстяне, потім голе або в більшій чи меншій мірі менш опушене.

Культура належить до однодомних рослин: чоловічі (тичинкові) сережки, довжиною до 18 см, і жіночі квітки, утворюються на верхівках молодих пагонів. Тичинкові сережки зібрані по 3, тичинок 4-6 з жовтими пильовиками. Маточкові квітки зібрані по 3-11. Запилення відбувається за допомогою вітру. Для забезпечення високих врожаїв зазвичай висаджують відразу кілька дерев, що сприяє їх кращому запиленню. Вегетаційний період пекана становить близько 220 днів, а від моменту цвітіння до дозрівання горіхів проходить десь 5 – 6 місяців.

Пекан звичайний
Горіхи пекана допоможуть позбутися від токсинів і шкідливого холестерину, нормалізувати роботу серцево-судинної системи, підвищити щільність кісткової тканини, що сприяє зростанню і нормалізації стану кісток і хрящів. Але найбільш важлива властивість продукту – це здатність захищати клітини від окислення і знищувати злоякісні утворення.

Плід пекана (в китиці по 3-10 штук) – несправжня яйцеподібної, еліпсної або майже циліндричної форми довгаста кістянка, 2,5-8 см завдовжки і 1,5-3 см діаметром. Зовнішній перикарпій – зелена, а потім темно-коричнева з коричневими волосками оболонка, чотиригранна, при дозріванні розтріскується і часто після випадання горіхів залишається на дереві до зими. Дерев’яниста шкаралупа горіхів гладка, коричнева, з неправильними темно-коричневими штрихами або плямами, без м’яких розділових швів, близько 1 мм завтовшки, іноді з вістрям на вершині. Ядро за формою віддалено схоже на ядро волоського горіха, в червонувато-коричневій тонкій оболонці, внутрішні перегородки майже паперові або зовсім відсутні.

Горіх легко витягається. Ядра горіхів мають приємний солодко-маслянистий смак, без терпких ноток і гіркоти, характерних для волоських горіхів (нагадує фісташки). Є неодмінним компонентом цукеркової начинки праліне, входить до складу кавових напоїв, використовується при випічці солодких кондитерських виробів, для приготування десертів, у виробництві лікарських засобів. Пекан додають в морозиво, фруктові салати, служить доповненням до м’ясних, рибних, курячих страв, придає їм вишуканого горіхового смаку і характерного аромату.

Деревина пекана є сировиною для отримання високоякісних пиломатеріалів. Застосовують її в будівництві, меблевому і фанерному виробництві, відрізняється високою твердістю, пружністю і оригінальною текстурою. Тирса і тріски пекана використовують для копчення м’ясних і рибних страв.

Пекан звичайний
Деревина пекана

Рослина пекан за всіма показниками перевершує волоський горіх, перспективна в агролісоводстві, для вирощування на присадибних ділянках і в комерційних садах. Це лідер серед всіх горіхів по вмісту рослинних олій, вітаміну E, дубильним речовинам, антиоксидантним властивостям.

Цвітіння відбувається в середині травня – на початку червня, коли мине загроза пізніх заморозків. Дозрівання плодів завершується в жовтні-листопаді. Саме з цієї причини в умовах помірного клімату урожай не завжди встигає дозріти. Тому на цей момент вже виведено кілька скоростиглих сортів пекана (природний гібрид Burton, Yoder, північний сорт Carlson 3, скоростиглий Mullahy та інші), пристосованих до умов низьких температур (до -30 °C), посухи і збіднених ґрунтів, які пройшли випробування більш суворим кліматом і тепер успішно культивуються в Канаді.

Дерево пекан – теплолюбна культура, стійка до високих рівнів ґрунтових вод, досягає великих розмірів за короткий термін (тільки в перші 2-3 роки зростання рослини уповільнене і досягає у висоту лише 40-50 см, закрита коренева система однорічних саджанців трохи більше 25 см). В місцях походження пекан росте на берегах річок. З урахуванням короткого періоду дозрівання горіхів в нашому кліматі, ділянку для саджанців по можливості обирають найбільш сонячну. Перспективні райони для вирощування – південь, захід і південний захід країни. На сьогодні для багатьох областей України пекан вже не є новинкою – в Одеській і Херсонській областях цю рослину вирощують понад 60 років, на Житомирщині закладений перший промисловий сад. Перспективним є також висаджування пекана спільно з фундуком, де в міжряддях можна вирощувати гарбузи і часник, і поєднати все це з організацією пасіки.

Пекани схильні до інфікування бактеріями та грибками, такими як парша, особливо в вологих умовах. Наразі парша в даний час є найбільш руйнівним захворюванням дерев пекан, які не оброблені фунгіцидами. Різні комахи харчуються стеблами і листям дерева, сюди відносяться жуки-амброзії, кільцевий гілочник Twig Girdler, міль Acrobasis nuxvorella, міль шипучого черв’яка Cydia caryana, виноградна філоксера, довгоносики куркуліо та кілька видів попелиць.

За більш ніж віковий період культура пекана в США представлена майже 150 сортами, які розрізняються за формою, розміром та якістю плодів, врожайністю, морозо- і посухостійкістю, а також стійкістю до шкідників і хвороб. В Херсонській області нормально прижилися найкращі з північних сортів пекана – це Кадді, Мелроуз, Теджас; найбільш великоплідні і скоростиглі для більш південних і західних регіонів України – це КейпФеар, Гразона, Колумбіан, Вічіта.

Хімічний склад пекана звичайного. В ядрі плоду пекана понад 70% рослинних олій, в тому числі п’ять з семи мононенасичених жирних кислот, необхідних для нормальної життєдіяльності організму, до 10% білків, 12-14% вуглеводів, клітковина, зола, близько 20 вітамінів (А, B1, B2, B3, PP, холін, B5, B6, B9, фолієва кислота, C, E, D, K тощо), мінерали (калій, натрій, кальцій, магній, фосфор, залізо, марганець, мідь, селен, цинк, фтор) та інші біологічно активні компоненти.

Дія пекана звичайного. Горіхи пекана і горіхи волоські, до складу яких входить велика кількість антиоксидантів, визнані лідерами і названі прекрасними помічниками клітин в боротьбі з раковими захворюваннями і оксидативним стресом (нездатність клітини подолати пошкодження в своїх структурах в результаті збільшення виділення активних форм кисню), нормалізують обмін речовин, надлишок вільних радикалів, втрату енергії, психоемоційний дискомфорт, пригнічення імунітету, знижують рівень поганого холестерину (тобто ліпопротеїдів з низькою щільністю, які здатні осідати в судинному руслі), є корисними в боротьбі з ожирінням.

Горіхи пекана – відмінний замінник тваринного білка. За дослідженнями англійських вчених, регулярне вживання горіхів в їжу позитивно впливає на здоров’я і тривалість життя, запобігає розвитку атеросклерозу, ішемічної хвороби серця, нормалізує цукор крові, знижує ризики раку, загальні показники смертності.

В медицині горіхи пекана рекомендують для поліпшення процесів травлення, нормалізації цукру в крові, виведення токсичних речовин і шлаків, збільшення кількості корисних бактерій в кишечнику, що сприяє підвищенню імунітету, захищає структуру ДНК, білки і жири від окислення, збереже артерії від запальних процесів, утворення холестеринових бляшок, варикозного розширення вен.

Споживання пеканів в помірних кількостях (не більше 80 грамів на день) сприятливо позначається на здоров’ї, позитивно впливає на структуру шкіри, омолоджує. Це чудовий енергетик – 2-3 горішка здатні зняти втому, підвищити працездатність і витривалість, поліпшити розумову діяльність. Корисні речовини, що знаходяться в горіхових ядрах, стабілізують обмінні процеси, підвищують імунітет, знижують ступінь шкідливого впливу навколишнього середовища, стимулюють регенеративну здатність організму і вироблення статевих гормонів, активізують репродуктивні функції, покращують настрій і знижують больові відчуття.

Горіх пекана в народній медицині активно використовують для лікування: авітамінозів, розладах шлунково-кишкового тракту, печінки, при цукровому діабеті, захворюваннях серця і судин, артриті, артрозах, хворобах органів зору (глаукоми, катаракти, блефариту). Позитивно впливає при психічних розладах і неврозах, онкологічних захворюваннях.

Пекан звичайний
Пеканова олія

Не менш корисною дією володіє олія з горіхів пекана, смак і аромат якої нагадує оливкову. Пеканову олію широко застосовують в медицині і косметології: для зволоження і живлення шкіри при масажі, прискорення регенерації при опіках, грибкових захворюваннях, укусах комах та інших пошкодженнях шкіри. Всередину пеканову олію вживають при інфекційних захворюваннях, застудах, для усунення головного болю і відчуття втоми. Пеканова олія дуже популярна в середземноморській кухні: нею заправляють салати, кукурудзяні та рисові страви, подають до твердих сирів і печериць.

Пекан звичайний
Пеканові булочки з дріжджового тіста: в 1/4 склянці теплої води розвести 1 ст. л. сухих дріжджів, додати 1/3 склянки цукру, 3/4 склянки молока, 50 г вершкового масла, одне куряче яйце, цедру одного апельсина, 1 ч.л. солі, 4 склянки борошна і замісити тісто; один курячий жовток (для змазування булочок). Тісто розкачати і змастити начинкою (для начинки перетерти 50 г вершкового масла, 1/2 склянки коричневого цукру, 1 ст.л. кориці) і звернути рулетом, з якого нарізати булочки, висотою 1-1,5 см. Коли булочки підійдуть, змастити жовтком і випікати в духовці.  Для підливи: 50 г вершкового масла, 1/2 склянки меду, 1 склянка пеканів (можна замінити волоськими).

З часом горіхи пекана можуть прогіркнути, тому їх краще зберігати в замороженому вигляді. Оскільки в ядрах пекана поліненасичених жирів більше, ніж в інших горіхах, плоди пекана потрібно вживати помірно, замість жирних продуктів, а не як додаток до них.

Пекан звичайний
Відкритий пекановий пиріг