Категорії
Кухня країн світу Молдовська кухня

Пелтя молдовська

Пелтя малинова або ожинова,
Пелтя яблучна,
Пелтя айвово-яблучна.

Пелтя (молдовською Peltea) – особливий вид молдовського варення або желе, виготовлений з соків або відварів фруктів і ягід. Поширена в Молдові і Румунії.

Зазвичай з ягід костистих (малини і ожини) використовують сік, а з фруктів, що містять велику кількість пектину (наприклад, яблука чи айва) варять концентрований відвар.

Варять пелтю на слабкому вогні, щоб вона не переварилася, інакше не загусне. Пелтя при охолодженні густішає і стає прозорою, як желе. Зберігають пелтю в банках, в які переливають страву ще в гарячому стані.

Пелтя молдовська
Пелтя з червоних порічок

Пелтя малинова або ожинова

Складові для пелті ягідної:
– 1 л ягідного соку,
– 1 кг цукру.

Приготування пелті ягідної. Сік з ягід малини або ожини віджати невеликими порціями крізь подвійну марлю або бязь, дати йому відстоятися і потім в ньому розпустити цукор із розрахунку 1:1. Варять ягідну пелтю на повільному вогні, як варення, знімаючи піну.

Пелтя молдовська
Пелтя айвова

Пелтя яблучна

Для пелті на основі відвару застосовують фрукти, що містять велику кількість пектину (наприклад, айву або яблука). Такі фрукти варять у воді під кришкою на слабкому вогні.

Складові для пелті яблучної:
– 2 кг очищених яблук,
– 1,75 л води,
– 1-1,75 кг цукру (1 кг цукру на 1 л концентрованого яблучного відвару).

Приготування пелті яблучної. Для яблучної пелті відбирають тверді солодкі яблука. Фрукти вимити, розрізати на четвертинки і кожну четвертинку – поперек навпіл. Від насіння і шкірки яблука не очищають. Щоб розрізані яблука не темніли під час чищення, їх одразу кладуть в холодну воду. Варять яблучну пелтю під кришкою на слабкому вогні. При цьому яблука не можна мішати, інакше вони розваряться.

Через 15 хвилин яблучний відвар злити через сито в інший посуд, накрити його цим ситом, в яке висипати яблука, щоб стекли самі густі фракції відвару. Через півгодини відстояний відвар знову процідити крізь чисту марлю. На 1 л очищеного відвару взяти 1 кг цукру, поступово розпустити його в підготовленім відварі і варити пелтю, причому вогонь зробити слабким, поки цукор зовсім не розпуститься.

Пелтя молдовська
Пелтя айвово-яблучна

Пелтя айвово-яблучна

Складові для пелті айвово-яблучної:
– фрукти (айва і яблука з червоною шкіркою, взяті в рівній кількості, наприклад по 1 кг),
– на 1 літр фруктового відвару, в якому варилася айва та яблука, взяти 1 кг цукру,
– ванільна паличка вагою 2-3 см або 3 мішечки ванільного цукру,
– 100 мл лимонного соку.

Приготування пелті айвово-яблучної. Вимиті плоди (яблука і айву) розрізати на шматки, айву можна почистити від шкірки. У горщик помістити підготовлені розрізані плоди, відрізані шкірки і додати холодної води (рівень води повинен перевищувати рівень нарізаних фруктів на 3-4 см). Відвар варіть доки вода добре не всмокчеться.

На приготовлене ситечко покладіть подвійний шар марлі і відіжміть через неї отриманий фруктовий відвар.

На кожен літр фруктового відвару додають 1 кг цукру, 100 мл лимонного соку і ванільний цукор за рецептом.

Варять пелтю до шербетного стану.

Тест на готовність: 2-3 краплі сиропу капнути в холодну воду, якщо з них одразу утворюються м’які цукерки, то пелтя готова.

Після цього гаряче желе помістіть в банки, дайте йому охолонути і закрийте кришками.

Залишити відповідь