Перші випробування концепції космічного ліфта

Команда японських вчених з Університету Сідзуокі, а також інших організацій збирається провести перший експеримент, пов’язаний з ідеєю розробки «космічного ліфта» – пристрою, здатного в теорії з’єднати Землю і космічну станцію спеціальним кабелем, що в перспективі дозволить відкрити можливості доставки вантажів, а також людей на низьку навколоземну орбіту.

Подібний експеримент проводять вперше. Перед тим як вчені приступлять до створення повноцінного «космічного ліфта», їм доведеться вирішити безліч інженерних і наукових питань, пов’язаних з розробкою спеціальних, високоміцних кабелів, за допомогою яких космічний ліфт буде підніматися на орбіту.

Випробування концепції космічного ліфта відбудеться в найближчі дні. Вчені планують використати два ультракомпактних кубсати (малі штучні супутники Землі), розміром 10 × 10 см, які виведуть на орбіту за допомогою ракети-носія H-2B. Супутники будуть об’єднані між собою за допомогою 10-метрового сталевого кабелю, на якому буде встановлена ​​імпровізована болванка, яка виконує роль ліфта. За допомогою цього набору японці хочуть реалізувати теорію «космічного ліфта».

Суть експерименту полягає в тому, щоб протягнути такий ліфт по кабелю, довжиною в 10 м. Провід в цей час буде перебувати в підвішеному стані. Кубсати в свою чергу потрібні для того, щоб утримувати кабель натягнутим. «Космічний ліфт» почне свій шлях по дроту від контейнера, всередині якого ракета-носій доставить супутники на орбіту.

Стежити за переміщеннями «космічного ліфта» можна буде за допомогою камер, встановлених на супутниках. Але фахівці відзначають, що навіть в разі успіху японці ще не наблизяться до кінцевої точки реалізації проекту «космічного ліфта».

Запуск ракети-носія H-2B з двома супутниками на борту запланований на 11 вересня.

Першим ідею космічного ліфта запропонував Костянтин Ціолковський ще в XIX столітті. Потім, приблизно через сторіччя, цю тему в своєму творі знову «підняв» британський письменник-фантаст Артур Кларк. У поданні сучасних вчених подібний пристрій зможе доставляти людей і вантажі на орбіту зі швидкістю до 200 кілометрів за годину.

Згідно з попередніми розрахунками, загальна довжина кабелю повноцінного космічного ліфта становитиме близько 96 000 км. За оцінками японських вчених, проект будівництва космічного ліфта може обійтися в 10 трильйонів ієн, що приблизно аналогічно вартості проекту маглева (поїзд, утримуваний над полотном дороги, який рухається і керований силою електромагнітної підлоги), за допомогою якого планується з’єднати Токіо і Осаку. При цьому фахівці відзначають, що вартість доставки 1 кг ваги на орбіту за допомогою космічного ліфта оцінюється в кілька десятків тисяч ієн (або приблизно в 1/100 вартості доставки такого ж обсягу з допомогою космічного шаттла).

«В теорії космічний ліфт створити цілком реально. Завдяки такій установці в майбутньому космічні подорожі стануть доступними для більшого числа бажаючих», – прокоментував Йоджі Ісікава, один з членів команди майбутнього експерименту.

На думку вчених, найголовнішою складністю в реалізації ідеї космічного ліфта є розробка відповідного високоміцного кабелю, по якому цей ліфт буде пересуватися. Подібний кабель повинен бути захищений від високоенергетичних космічних променів. За словами дослідників, відмінним матеріалом на роль основи для подібного кабелю можуть служити вуглецеві нанотрубки.

Ще одним завданням, над якою належить подумати, є доставка електроенергії з Землі на орбіту. Крім того, доведеться якось вирішити проблеми космічного сміття і врахувати фактор можливого зіткнення з мікрометеоритами.

Залишити відповідь