Категорії
Дикорослі Лікарські рослини Природа

Перстач прямостоячий або калган

Хімічний склад перстачу прямостоячого,
Дія перстачу прямостоячого,
Способи застосування перстачу прямостоячого.

Перстач прямостоячий або калган (Potentilla rersta (L.) Raeusch., Potentilla tormentilla Neck., народні назви: дубровка, узик) – багаторічна трав’яниста рослина родини Rosaceae (Розові) з коротким нерівно потовщеним горизонтальним дерев’янистим червонувато-бурим прямим або зігнутим кореневищем довжиною 2-7 см, з численними тонкими придатковими коренями.

Перстач прямостоячий або калган
Перстач прямостоячий, склад рослини

Стебла прямостоячі, вгорі гіллясті, коротковолосисті, висотою 15-50 м. Стеблове листя калгану трійчасте, сидяче, листочки клиновидно-довгасті, угорі надрізано-пильчасті з притиснутими волосками, з 2 великими прилистками.

Квітки перстачу прямостоячого дрібні, поодинокі, сидять на тонких довгих квітконіжках на верху або в пазухах верхніх листків. Віночок 4-лопатевий, золотисто-жовтий.

Плоди – горіхоподібні сім’янки, темно-оливкові. Цвіте в травні – серпні, плоди дозрівають в серпні – вересні.

Росте перстач на узліссі, галявинах, в розріджених хвойних лісах, між чагарниками, на суходільних, вологих болотистих луках, на околицях торф’яних боліт. Поширена в європейській частині та в Азії (на півдні Західного Сибіру і Уралі).

Для лікування використовують кореневища перстачу прямостоячого. Заготовляють кореневища пізньої осені чи ранньої весни до відростання листя.

Викопані кореневища перстачу прямостоячого миють холодною водою, чистять від стебел і коренів, сушать в печах, сушарках при температурі 50-60 °С або на свіжому повітрі і в добре провітрюваних приміщеннях, розклавши тонким шаром (2-3 см). Вихід сухої сировини 28-32%.

Готову сировину пакують у мішки по 30 кг і зберігають у сухих добре провітрюваних приміщеннях на стелажах. Термін зберігання до 6 років.

Хімічний склад перстачу прямостоячого. Кореневища містять до 20-35% дубильних речовин, глікозид торментіллин, кристалічний ефір торментол, крохмаль, хінну, яблучну, еллагонову кислоти, віск, смолисті і мінеральні речовини, камедь, цукри, флавоноїди, ефірну олію.

Дія перстачу прямостоячого. Володіє терпкою, кровоспинною, бактерицидною, ранозагоювальною, знеболювальною, протизапальною, жовчогінною, відхаркувальною властивостями.

В медицині препарати перстачу використовують при різних запальних захворюваннях шлунково-кишкового тракту – ентеритах, ентероколітах, диспепсії, дизентерії, виразковому коліті, як кровоспинний засіб при шлункових, кишкових, маткових кровотечах.

Зовнішньо відвар і мазі з перстачу застосовують у вигляді полоскань і примочок при ангіні, хворобах ясен, при запальних процесах в порожнині рота, для лікування кровоточивих ран, при опіках, екземах і багатьох інших шкірних захворюваннях.

У Болгарії відвар і настоянку кореневищ перстачу вважають ефективним засобом при дизентерії, гастритах, ахілії, виразці шлунка, а також при захворюваннях печінки, жовтяниці, подагрі, ревматизмі.

Зовнішньо у вигляді відвару перстач використовують для лікування ран, геморою, екземи, у вигляді спринцювань для лікування трихомонадного кольпіту.

У народній медицині відвар кореневищ перстачу застосовують при хронічних проносах, дизентерії, виразці шлунка і кишечника, при жовтяниці, хворобах печінки, при внутрішніх кровотечах, рясних менструаціях, при подагрі і ревматизмі.

Зовнішньо відвар перстачу прямостоячого використовують для обмивань, примочок, компресів при кровоточивих ранах, ударах, виразках, опіках, різних висипах, екземах і для полоскань при запальних процесах порожнини рота (стоматитах, гінгівітах і при ангінах).

Тріщини на шкірі рук, ніг і на губах лікують маззю з коренів перстачу.

Перстач прямостоячий або калган
Перстач прямостоячий, квітка рослини

Способи застосування перстачу прямостоячого:
– при запальних захворюваннях шлунково-кишкового тракту відвар (1 столову ложку кореневищ, відварити в 1 склянці води протягом 10-15 хвилин, настоювати 2 години, процідити) приймати по 1 столовій ложці 3-4 рази на день до їди;

– для обмивань, примочок, полоскань і вологих пов’язок при зазначених захворюваннях вживати відвар (3 столові ложки кореневищ перстачу прямостоячого відварити в 0,5 л води, настоювати 4 години, процідити);

– при дизентерії, гастритах приймати настоянку (1 частина подрібнених кореневищ перстачу прямостоячого залити 5 частинами 70% -го спирту, настоювати 10 днів);

– змащувати тріщини на ногах, руках, губах маззю: 5 г подрібнених кореневищ перстачу прямостоячого варити 5 хвилин у склянці коров’ячого масла;

– для змазування ясен при гінгівітах, стоматитах застосовують настоянку перстачу прямостоячого Tormentillae (10 мл) з гліцерином (5 мл);

– як кровоспинний засіб і при проносі вживають відвар перстачу прямостоячого: 25 г коренів Tormentillae, 200 мл води, застосовувати по 1 столовій ложці відвару на 100 мл води 4-5 разів на день.

Залишити відповідь