Підготовка «морських котиків»

Підготовка «морських котиків»
Морський котик

SEALs (від абревіатури слів Sea, Air and Land – «море-повітря-земля», більш відома назва – «морські котики») – військовий підрозділ спеціального призначення ВМС США, який використовують для ведення розвідки, проведення спеціальних і диверсійних заходів, пошуково-рятувальних операцій, прикриття основних сил, наведення артилерійського вогню, розмінування і мінування, забезпечення комунікацій в районах, де ведуться бойові дії, боротьби з морським тероризмом і незаконним перетинанням морських державних кордонів країни та виконання інших завдань, що стоять перед силами спеціального призначення.

Задачі перед SEALs ставлять доволі суттєві, тому фізичній підготовці морських котиків США приділяється першочергове значення. Основні методики підготовки морських котиків були запозичені у бойових плавців – підрозділів UDT (Underwater Demolition Teams). До 1983 року, коли UDT був розформований, основний кістяк SEALs формувався саме з NAV-бійців цього загону, в ньому ж проходили навчання ті, хто планував стати «морським котиком». І лише 10% новобранців проходять всі стадії жорсткого тренувального відбору і отримують омріяну емблему SEAL, яку на сленгу прийнято називати «будвайзером» (орел з якорем в пазурах, тризуб і кремінний пістолет).

Програма фізичної підготовки «морських котиків» розділена на кілька багатотижневих циклів, які засновані на принципі наростання навантажень. Отже, якщо в перший тиждень 9-тижневого курсу новобранці віджимаються 3 підходи по 15 разів і бігають 2 милі (1 миля = 1,6 км), то на дев’ятому тижні вже повинні пробігти по 6 миль і віджатися 6 підходів по 30 разів. На 18 тижні (другий 9-тижневий цикл) бійці вже віджимаються 20 підходів по 20 разів.

Також програма фізпідготовки «морських котиків» включає в себе велику кількість спеціальних тренінгів, марш-кидків в умовах, наближених до бойових. Для того, щоб прищепити «морським котикам» розуміння того, що водне середовище не є ворожим, особлива увага приділяється тренуванням у воді. Бійці цього спецпідрозділу постійно вдосконалюють свої навички в плаванні: вчаться плавати в екстремальних умовах з довгими затримками дихання, з вантажем і зі зв’язаними руками та ногами.

Велике значення приділяється також психологічній підготовці «морських котиків», в ході якої навчають зберігати спокій в самих неординарних ситуаціях, свідомо завищуючи рівень стресу. Фахівці-психологи, що працюють з військовими, визначають 4 основні чинники, які повинні враховувати бійці в критичних ситуаціях:
– чітко і правильно ставити цілі і візуалізувати етапи досягнення цих цілей;
– вміти зберігати позитивний настрій;
– проводити внутрішній діалог;
– вміти тримати стрес під контролем.

Спеціальне випробування для «морських котиків»: бійцю зв’язують за спиною руки, зв’язують щиколотки і кидають в басейн глибиною 3 метри.

Завдання – вижити протягом п’яти хвилин.

Як це часто буває на тренуваннях, переважна більшість новобранців зазнають невдачі. Дехто одразу впадає в паніку і починає кричати, щоб його витягли. Деякі намагаються плисти, але йдуть під воду, і їх також доводиться виловлювати і відкачувати. За роки тренувань неодноразово бували навіть смертельні випадки.

Більш підготовленим вдається впоратися із завданням, і допомагає їм у цьому знання двох досить суперечливих правил:

1-е правило-парадокс – чим більше намагаєтеся утримати свою голову над водою, тим більша ймовірність, що потонете. Зі зв’язаними руками і ногами утримати себе на поверхні води протягом п’яти хвилин неможливо. До того ж, безладні смикання лише прискорюють потоплення. Правильна методика виконання полягає в тому, щоб дозволити собі опуститися на саме дно басейну, після чого з силою відштовхнутися ногами від дна і, коли вже викине на поверхню води, швидко вдихнути і знову почати весь процес спочатку.

Подібна техніка занурення не вимагає надлюдських сил і особливої ​​витривалості. Навіть не обов’язково вміти плавати. Не слід опиратися законам фізики, слід їх використовувати, щоб врятувати своє життя.

2-е правило більш очевидне, але не менш парадоксальне: чим більше панікуєте у воді, тим більше потрібно кисню і тим більше існує ймовірність втратити свідомість і потонути. Ця вправа не на фізичну силу і силу волі. Більш спрямована на вміння володіти собою в критичній ситуації. Тобто уміння володіти собою є набагато важливішим, ніж уміння плавати, ніж фізична сила, витривалість або амбіції. Важливіше, ніж розум, освіта і те, як добре виглядає людина в розкішному італійському костюмі.

Це вміння – здатність не піддаватися інстинктам, коли найбільше хочеться саме цього. Це одна з тих найважливіших навичок, які будь-яка людина може розвинути в собі. І не тільки для служби в армії.

Більшість людей вважає, що зусилля, які витрачаються, і винагорода за них знаходяться в прямій залежності. Ми вважаємо, якщо працювати в два рази більше, то й результат має бути в два рази кращий. І якщо ми вдвічі більше надаємо уваги своїм коханим, то і нас мають любити в два рази сильніше. А якщо ми будемо кричати в два рази голосніше, то наші слова стануть в два рази більш переконливими.

Тобто мається на увазі, що більшість, що відбувається в нашому житті, описується лінійним графіком, і що на «одиницю» зусилля доводиться «одиниця» винагороди.

Але дозвольте повідомити, що велика частина того, що діється в світі, відбувається не за лінійними законами. Лінійна залежність дотримується тільки в найпримітивніших, найодноманітніших і найнудніших діях – при водінні автомобіля, заповненні документів, набиранні ванни і т.п. У всіх цих випадках, якщо ви робите щось протягом двох годин, то отримуєте в два рази більше, ніж якщо б ви робили це протягом однієї години.

В більшості випадків лінійна залежність не зберігається саме тому, що одноманітні механічні дії становлять меншу частину нашого життя. Більша ж частина нашої діяльності складна, і вона вимагає розумових і емоційних зусиль.
Отже, більшість видів діяльності відбувається по кривій спадної прибутковості.

Закон спадної прибутковості свідчить, що з якогось моменту збільшення вкладень не приносить еквівалентної віддачі. Класичний приклад – гроші. Різниця між заробітком в 20000 і 40000 доларів величезна, вона повністю змінює життя. Різниця ж між заробітком в 120000 і 140000 доларів означає лише те, що в вашому автомобілі будуть більш приємні обігрівачі для сидінь. Різниця між заробітком в розмірі 127020000 і 127040000 доларів США взагалі знаходиться в межах статистичної похибки.

Концепція зменшення віддачі застосована до більшості всіх подій, які є складними або новими. Чим частіше ви приймаєте душ, чим більше з’їдаєте за обідом курячих крилець, чим довше ви дотримуєтеся ритуалу щорічних поїздок до матері – тим менш значущою є кожна наступна з цих подій.

Інший приклад: дослідження продуктивності праці показують, що ми працюємо по-справжньому ефективно тільки в перші чотири-п’ять годин свого робочого дня. Після цього слідує різке зниження продуктивності, і вже різниці між роботою 12-годинним робочим днем і 16-годинним майже не відчувається (якщо не брати до уваги позбавлення сну).

Це ж правило діє і відносно дружби. Єдиний друг завжди життєво важливий. Мати двох друзів завжди краще, ніж мати одного. Але якщо до 9 друзів додасться 10-й, то це мало що змінить у вашому житті, а вже 21-й друг замість 20 приносить лише проблеми із запам’ятовуванням імен.

Концепція зменшення віддачі працює і стосовно сексу, їжі, сну, вживання алкоголю, тренувань в тренажерному залі, читання книг, відпусток, найму співробітників, споживання кофеїну, відкладання грошей, планування ділових зустрічей, навчання, відеоігор – приклади безмежні. Чим більше ви щось робите, тим меншу винагороду отримуєте за кожну наступну дію. Згідно із законом зменшення віддачі працює майже все.

Але існує і ще одна крива, яку ви, напевно, ніколи не бачили і про яку не чули раніше – це зворотна (інвертована) крива прибутковості.

Зворотна крива прибутковості демонструє ті випадки, коли зусилля і винагорода за них мають негативну кореляцію, тобто чим більше зусиль докладається, тим менше досягнень. І саме цей закон діє в прикладі з «морськими котиками». Чим більше зусиль докладається, щоб утриматися на поверхні, тим більша ймовірність, що дія закінчиться невдачею. Так само, чим сильніше є бажання дихати, тим більш імовірно наковтатися води.

Можливо, тепер ви подумали – і навіщо нам це знати? Дійсно, в житті мало подій відбувається за законом інверсної кривої. Але ті деякі, які існують, бувають надзвичайно важливими.

Зусилля і винагорода знаходяться в прямій залежності при виконанні примітивних завдань. Зусилля і винагорода працюють за законом зменшення віддачі, коли дія є складною і багатовимірною.

Але коли мова йде про нашу психіку, тобто про те, що відбувається виключно в нашій власній свідомості, зв’язок між зусиллям і винагородою є зворотною. А погоня за удачею веде від неї ще далі, пошуки емоційного спокою ще більше хвилюють, бажання більшої свободи часто змушує ще сильніше відчути несвободу, потреба бути коханим заважає любити себе самого.

Одного разу Олдос Хакслі (англійський письменник, філософ) записав: «Чим частіше ми змушуємо себе щось зробити проти власної волі, тим рідше ми досягаємо успіху. Знання та результати приходять тільки до тих, хто вивчив парадоксальне мистецтво робити не роблячи, поєднувати релаксацію з діяльністю».

Фундаментальні складові нашої психіки парадоксальні. Це пов’язано з тим, що коли ми свідомо намагаємося викликати у себе певний настрій, мозок автоматично починає опиратися цьому.

Це закон від зворотного: очікування позитивного результату саме по собі є негативним фактором, але готовність до негативного результату – є позитивним фактором, що поширюється на більшість (якщо не на всі) аспектів нашого психічного здоров’я і відносин:

1) контроль – чим більше прагнемо керувати своїми власними почуттями і поривами, тим більше переживаємо з приводу своєї нестриманості, наші емоції часто є некерованими, бажання взяти все під контроль ще більше підсилює їх. І навпаки, чим спокійніше ставимося до власних відчуттів та імпульсів, тим більше у нас можливостей направити їх в потрібне русло;

2) свобода – за іронією долі, постійне прагнення до більшої свободи розставляє перед нами все більше бар’єрів, а готовність прийняти свободу в певних межах дозволяє самостійно визначити ці межі;

3) щастя – прагнення бути щасливим робить нас менш щасливими, і щасливими нас робить примирення з невдачами;

4) безпека – бажання відчути себе в безпеці породжує в нас невпевненість, але примирення з невизначеністю дозволяє відчувати себе в безпеці;

5) кохання – чим більше ми намагаємося змусити інших полюбити нас, тим менше вони будуть до цього схильні, і, що ще більш важливо, тим менше ми будемо любити самі себе;

6) повага – чим більше ми вимагаємо поваги до себе, тим менше нас поважають, але чим більше ми поважаємо інших, тим більше поваги отримуємо до себе;

7) довіра – чим більше ми вмовляємо людей довіряти нам, тим рідше вони це роблять, і чим більше ми довіряємо іншим, тим більше отримуємо зворотної довіри;

8) впевненість – чим більше намагаємося бути впевненими в собі, тим більше хвилюємося і непокоїмося, але готовність визнати свої недоліки дозволяє комфортніше почуватися у власній шкурі;

9) самовдосконалення – чим більше прагнемо до досконалості, тим гостріше відчуваємо недостатність її, але готовність прийняти себе такими, якими є, дозволяє одразу зрости і розвиватися, тому що в цьому випадку ми дуже зайняті тим, щоб звертати увагу на другорядні речі;

10) значущість – чим більш значним і глибоким ми вважаємо своє власне життя, тим більш поверхневим воно є, але чим більше значення ми надаємо життю інших людей, тим важливішими для них будемо.

Всі ці внутрішні психологічні переживання працюють за законом інверсної кривої, тому що утворюються в одній і тій же точці – в нашій свідомості. Коли ви бажаєте щастя, ваш мозок одночасно є і джерелом цього бажання і тим об’єктом, який повинен його відчути. Тобто коли справа доходить до цих високих, абстрактних, екзистенціальних міркувань, мозок нагадує ту собаку, який любить ганятися за своїм власним хвостом. Собаці ця гонитва здається цілком логічною і, якщо в результаті погоні він отримує необхідне, то чому б цього разу має бути інакше? Але собака ніколи не зможе зловити свій власний хвіст. Чим швидше він наздоганяє його, тим швидше собачий хвіст тікає.

Наше завдання полягає в тому, щоб відучити свій мозок ганятися за власним хвостом. Відмовитися від погоні за змістом, свободою і щастям, тому що це можна відчути тільки тоді, коли перестанете ганятися за ними. Навчитися досягати мрії шляхом відмови від переслідування мети. Показати самим собі, що єдиний спосіб досягти поверхні – дозволити собі спуститися.

Як це зробити? Відмовитися. Здатися. Капітулювати. Не через слабкість, а через розуміння того, що світ ширше, ніж наша свідомість. Визнати свою крихкість і обмеженість, свою кінцівку в нескінченному потоці часу. Ця відмова від спроб контролю говорить не про слабкість, а про силу, тому що ви вирішуєте відмовитися від тих речей, які поза вашою владою. Змиріться з тим, що не завжди і не всі вас будуть любити, що в житті бувають невдачі, і що не завжди ви знайдете підказку, що слід робити далі.

Відмовтеся від боротьби з власними страхами і невпевненістю, і, коли подумаєте, що скоро потонете, ви досягнете дна і зможете відштовхнутися від нього, в цьому і буде порятунок.