Категорії
Дикорослі Лікарські рослини Природа

Підмаренник пахучий або маренка запашна

Хімічний склад маренки запашної,
Дія маренки запашної,
Способи застосування маренки запашної,
Види рослини,
Протипоказання.

Підмаренник пахучий або маренка запашна (Galium odoratum) – багаторічна трав’яниста рослина родини Rubiaceae (маренові). Аптечна назва трави підмаренника – Asperulae herba. Латинську назву «gala» (молоко) рослина отримала за властивість викликати згортання молока при поїданні її коровами.

Народні назви: маренка запашна, травневий цвіт, травнева трава, чайна трава, лісовий чай, смілка запашна, шерошниця запашна, підмаренок запашний, серцевий друг, печінкова трава, підмаренник запашний.

Підмаренник пахучий – рослина з тонким повзучим розгалуженим кореневищем, від якого відходять 2-3 чотиригранних голих стебла висотою 10 – 40 (іноді до 75) см, при основі з повзучими пагонами.

Нижнє листя з сірувато-оксамитовим опушенням, лопатчате, зібране в мутовках по 4 – 6 штук. Верхнє листя невелике, темно-зелене, довгасте або широколанцетне, загострене, в мутовках по 6-10 штук, з однією середньою жилкою по всій поверхні, по краях жорстке, на смак гіркувато-в’яжуче, з приємним ароматом. Стебла з листям відмирають на зиму і замінюються навесні.

Підмаренник пахучий або маренка запашна
Підмаренник пахучий, склад рослини

Квітки зібрані в верхівкові щитоподібні суцвіття, що складаються з декількох напівпарасольок, при основі яких знаходиться близько п’яти приквіткових листочків.

Квітки правильні, дрібні, запашні, білі або блідо-рожеві, з чотирьох зрощених пелюсток, воронкоподібні, до 6 мм в діаметрі, зібрані в густі пірамідальні волоті.

Чашечка представлена чотирма ледь помітними зубчиками. Віночок білий, лійчастий, діаметром 3-7 мм, з короткою трубочкою і чотирма продовгуватими лопатями. Тичинок – 4, їх пильовики виставляються із зіву віночка.

Маточка з нижньою 2-гніздовою зав’яззю і 2 стовпчиками, що закінчуються головчастими рильцями. Цвіте маренка запашна з травня і до кінця серпня. Плоди дозрівають в липні – серпні. Плоди – сухі, покриті гачкоподібними щетинками круглі двосім’янки (до 3 мм в діаметрі), які згодом розпадаються на два горішка.

Вся рослина має приємний аромат, характерний для рослин, що містять кумарин.

Підмаренник пахучий – хороший медонос.

Підмаренник пахучий або маренка запашна
Підмаренник запашний

У дикому вигляді підмаренник пахучий поширений по всій європейській частині материка. Зустрічається в Західній і Малій Азії, Північній Америці, Північній Африці. Культивують його в Англії, Австрії та Угорщині. Зростає в листяних (частіше в дубових і букових) і хвойно-широколистяних тінистих лісах на вологих ґрунтах.

Для лікування використовують квітки, траву і кореневища рослини. Квітки і траву зрізують під час цвітіння ножицями досить близько до землі, відкидають почорніле і пошкоджене листя, зв’язують у невеликі пучки і одразу підвішують для сушіння в тінистому місці.

Коріння заготовляють з кінця цвітіння і до пізньої осені. Викопують лопатами, обтрушують від землі, обрізають надземні та пошкоджені частини, промивають холодною водою, пров’ялюють 1-2 дні, потім сушать під навісами, на горищах під залізним дахом, розклавши тонким шаром (2-3 см) на папері або тканині, періодично перемішують, або в сушарках при температурі 40-50 ° C.

Підмаренник пахучий або маренка запашна
Підмаренник пахучий або маренка запашна, плоди рослини

Найбільш поширені види рослини:

Підмаренник північний – багаторічна рослина висотою від 15 до 85 см. Ланцетне листя невелике, з трьома жилками, розташоване в мутовках по кілька штук. Росте по лісових луках і у сирих заплавних місцях, на кам’янистих розсипах, околицях боліт, скелях і вздовж доріг.

Підмаренник пахучий або маренка запашна
Підмаренник північний

Підмаренник справжній може досягати до 60-70 см, квітки світло-жовті, зібрані в густу волоть, мають медовий аромат. Рослина віддає перевагу поживним ґрунтам, де розростається величезними плантаціями.

Підмаренник пахучий або маренка запашна
Підмаренник справжній

Підмаренник чіпкий – стебла трав’янистої рослини усіяні маленькими зубчиками, листя вузьке. Має сечогінну і протизапальну властивості. Свіжий сік трави підмаренника чіпкого показаний при хворобах зоба, печінки, використовується проти раку і водянки. Застосовують при всіляких шкірних ушкодженнях і захворюваннях епідермісу.

Підмаренник пахучий або маренка запашна
Підмаренник чіпкий, склад рослини

Підмаренник звичайний – рослина до 85 см, стебло малогіллясте грановане, листя лінійного типу, кільчасте. Зверху листя підмаренник звичайного має слабке опушення, знизу опушення значніше. Ніжно-золотисті квітки розташовані на кінцях пагонів. Цвіте підмаренник звичайний з кінця червня по вересень. Ареал проживання – лісові галявини, схили, сухі луки і невеликі пагорби. Підмаренник звичайний багатий ефірними оліями, кремнієвою кислотою, дубильними речовинами, а також флавоноїдами і органічними кислотами.

Підмаренник пахучий або маренка запашна
Підмаренник звичайний

Підмаренник м’який – це трав’яниста рослина з гладким чотиригранним стеблом. Стебла лежачі або висхідні, покриті лінійно-довгастим листям, на кінцях яких є невеликі колючки. Листя зібрані в невеликих колотівках. Квітки білі, дрібні, зібрані на кінцях стебел в витончені волоті. Цвіте рослина в кінці червня – на початку липня. Зростає на трав’янистих схилах, луках, зустрічається уздовж доріг. Широко використовується в гомеопатії.

Підмаренник пахучий або маренка запашна
Підмаренник м’який

Підмаренник пахучий або маренка запашна – лікарська, медоносна, кормова, фарбувальна і декоративна рослина.

Лікувальну силу кореневища підмаренника здавна використовували для лікування пневмонії, ендометриту, захворювань нирок. Це відмінний жарознижувальний засіб, який входить до складу багатьох трав’яних зборів, які показані при інфекційних захворюваннях, проблемах серцево-судинної системи. Цілющий відвар з такої рослини значно підсилює потенцію, відновлює менструальний цикл.

Зовнішньо різні відвари і настої підмаренника призначаються при ударах, гнійних ранах і порізах, а також для лікування великих опіків. Відвар з надземної частини нерідко призначають в гінекології для спринцювань при раку матки і ерозії шийки матки. При інфільтраті молочної залози рекомендують накладати на область грудей розтерту кашку з трави рослини. При дизентерії показаний прийом порошку трави всередину. Цілющий сік маренки запашної призначають також при цукровому діабеті. При наявності виразок рекомендують засипати рани порошком рослини. Мазь із соку трави ефективно знімає запалення при наривах.

У народній медицині пунш з маренки запашної «Майське вино» застосовують при весняному курсовому лікуванні «втомленого серця». Маренку вважають надійним заспокійливим засобом, ліками від мігрені, порушення жіночого циклу, застійної печінки, меланхолії, водянки.

До складу маренки запашної входить багато кумарину, що додає рослині своєрідного аромату. Трава маренка запашна традиційно використовується як ароматизатор для придання специфічного запаху деяким сортам вина, безалкогольним напоям, чаю, сиру. Порошок з сухого розтертого листя іноді домішують до тютюну для його ароматизації. У кулінарії багатьох країн свіжим і сухим листям маренки запашної приправляють овочеві страви, компоти, пудинги, готують майтранк (напій на основі білого вина). Плоди маренки використовують як сурогат кави.

Сухі квіти маренки можна застосовувати в якості інсектицидного засобу для захисту тканини від молі. Кореневища і коріння маренки запашної раніше використовували в якості червоного барвника.

Основна діюча речовина маренки запашної – кумарин, який не можна вживати у великих кількостях, оскільки передозування може викликати головний біль, запаморочення, блювоту, у важких випадках – параліч і навіть зупинку дихання.

Рослина слабо отруйна.

Хімічний склад маренки запашної. Найбільш дієвими складовими маренки запашної є дубильні речовини, глікозиди кумарину, антраглікозид, гіркоти, вищі аліфатичні вуглеводні та інші речовини, що містяться в меншій кількості.

Трава маренки запашної містить кумарин і його похідні, рутин, алкалоїди, глікозиди (асперулозид і дезацетиласперулозид), лимонну, рубіхлорову, аспертаннову кислоти, фенолкарбонові кислоти та їхні похідні (хлорогенову, ізохлорогенову), дубильні речовини групи пірокатехина, флавоноїди, гіркі й смолисті речовини, аскорбінову кислоту, ефірну олію.

Кореневища маренки запашної містять кумарини, антрахінони (2-метоксиантрахінон, алізарин, ксантопурпурин, рубіадин, луцідин, пурпурин, псевдопурпурин).

Дія маренки запашної. У лікувальних цілях використовують всі частини (траву, квітки, листя і кореневище) маренки запашної.

Маренка запашна має антисептичну, протизапальну, жовчогінну, знеболювальну, потогінну, легку проносну, загальнозміцнювальну, естрогенну, седативну, кровоспинну і ранозагоювальну дії.

Вживають її як болезаспокійливий засіб при хворобах нирок, при шлункових болях, проносах, жовтяниці, різних кровотечах, для лікування шкірних висипок, ран і наривів, а також при істерії та епілепсії. До того ж доведено ефективність маренки запашної при лікуванні раку шкіри, хворобах печінки і жовчовивідних шляхів.

Маренка запашна досить широко застосовується в народній медицині багатьох країн. Рослина покращує обмін речовин (особливо при шкірних захворюваннях), діє заспокійливо, допомагає при безсонні, зменшує нервові болі, регулює роботу серця, усуває тахікардію, полегшує болісні менструації, надає потогінну, сечогінну і жовчогінну дію, запобігає або уповільнює утворенню піску і каменів в сечовому міхурі і сечових шляхах. Маренка запашна володіє легкою проносною, антисептичною та ранозагоювальною властивостями. Коріння мають в’яжучу і обволікальну властивості.

В народній медицині настій трави як седативний засіб застосовують при неврозі, неврастенії, істерії і навіть при звичайній депресії. Кореневища і листя мають антибактеріальну властивість. Також рослина маренка запашна популярна в багатьох країнах своїми болезаспокійливими, протисвербіжними і протиалергійними властивостями.

У німецькій народній медицині настій трави вживають всередину при м’язових і нервових болях, безсонні, що сформувалось внаслідок фізичної або розумової перевтоми, істеричних припадках, серцебитті, вікових порушеннях сну (старечому безсонні), лікуванні синдрому «втомленого серця», водянці, хворобах печінки (в тому числі – при гепатиті), при схильності до утворення піску і каменів у сечових шляхах. Зовнішньо маренку застосовують для обмивань, примочок і компресів при шкірних хворобах, виразках, ранах і різних висипках (використовуються напари і свіжа кашка). Повідомлялося про застосування коренів маренки запашної при бруцельозі.

Встановлено, що препарати з маренки підвищують тонус і перистальтику кишечника, зменшують сльозовиділення, позитивно діють як протипухлинний засіб.

Маренку запашну вважають хорошим кровоспинним засобом при маткових і гемороїдальних кровотечах.

У народній медицині Болгарії відвар трави маренки запашної вживають як зовнішній засіб при носових кровотечах і для загоєння ран.

У тибетській медицині кореневища маренки запашної використовують при захворюваннях нирок, пов’язаних з ударами.

Способи застосування маренки запашної:

– рецепт трав’яного чаю з підмаренника запашного: 1 чайну ложку з верхом трави залити 250 мл окропу і настоювати 5 хвилин. Після проціджування підсолодити медом (діабетикам можна підсолодити стевією). Як снодійне чай потрібно пити безпосередньо перед тим, як лягти в ліжко. Для лікування інших захворювань чай п’ють несолодким. Дозування: 2 – 3 чашки щодня;

– настій трави (2 ст. ложки подрібненої трави маренки запашної залити 250 мл окропу, через годину процідити) приймати по одній третині склянки 4 рази на день;

– настій трави (1 десертну ложку подрібненої трави маренки запашної залити склянкою окропу, через 3-4 години процідити) приймати по 1/2 склянки 3-4 рази на день до їжі;

– як снодійний засіб холодний настій трави (2 чайні ложки подрібненої трави маренки запашної залити склянкою холодної кип’яченої води, настояти 3-4 години, процідити) приймати по півсклянки 2 рази на день до їжі або 1 склянку ввечері перед сном;

– як снодійний засіб при вікових порушеннях сну п’ють чай з підмаренника або розмелений порошок підмаренника змішують з медом або мусом і приймають по 0,5 чайної ложки суміші за півгодини до сну;

– в якості заспокійливого засобу настій (столову ложку подрібненої трави підмаренника запашного залити склянкою окропу, настоювати півгодини, після чого процідити) приймати рекомендується не більше 2 столових ложок 3 рази на день;

– при безсонні і неспокійному сні вживають відвар (чайну ложку кореневища підмаренника запашного залити склянкою води і кип’ятити протягом 4-х хвилин, настоювати 2 години, процідити) приймати не більше третини склянки 3 рази на день;

– для лікувальних ванн і примочок при різних ранах, виразках та інших шкірних ушкодженнях застосовують настій (4 столових ложки трави маренки запашної настоювати в 400 мл окропу протягом 4-5 годин, після чого процідити);

– при імпотенції призначають курс прийому свіжого соку маренки запашної по 2 столових ложки 3 рази на день;

– для лікування стенокардії рекомендують вживати настій підмаренника із розрахунку 20 грамів кореневищ на 500 мл окропу;

– кореневища підмаренника здатні стимулювати статеву активність (1 десертну ложку коренів підмаренника варити в 200 мл води на слабкому вогні 5 хвилин, іноді воду замінюють виноградним вином), відвар коренів приймають по 50 мл до їжі. При цьому в дієту слід щодня включати варену і свіжу терту моркву;

– при епілепсії добре давати хворому 5 днів поспіль вранці по 8 столових ложок соку з квіток і трави підмаренника, зібраних на світанку;

– настій трави, що заспокійливо діє на нервову систему, припиняє істеричні припадки, виліковує безсоння і полегшує болісні менструації: 2 чайні ложки сухої трави настоювати в 1 склянці холодної кип’яченої води в закритому посуді протягом 4 годин, процідити. Приймати по 1/2 склянки 2 рази на день до їжі або 1 склянку ввечері перед сном;

– порошком сухих квіток підмаренника присипають рани;

– при нефриті вживають свіжий сік підмаренника по 1 столовій ложці З рази на день;

– при пієліті і пієлонефриті по 1-2 столові ложки відвару (1 чайну ложку висушеної трави підмаренника (в деяких випадках дозу збільшують до 1 столової ложки) залити 1 склянкою окропу, витримати на водяній бані 15 хвилин, зняти з вогню, через 1 годину процідити) приймають невеликими ковтками протягом дня до їжі.

Протипоказання – вагітність, лейкоцитоз. Оскільки підмаренник має виражену сечогінну дію, його з обережністю призначають людям, хворим на діабет. Курси лікування такою рослиною повинні передбачати тижневі перерви через її в’яжучий ефект. Маленьким дітям і майбутнім мамам вживати підмаренник не рекомендується.

Рослина отруйна. Прийом в великих кількостях маренки запашної може викликати отруєння, що супроводжується блювотою, головним болем, запамороченням. Іноді виникає алергічна реакція.

Залишити відповідь