Категорії

Плектрантус

Види домашньої м’яти,
Протипоказання по застосуванню плектрантуса ароматного,
Розмноження та догляд за рослиною,
Правила заготівлі плектрантуса,
Хімічний склад плектрантуса,
Користь і забобони.

Плектрантус (лат. Plectranthus) – однорічна або багаторічна вічнозелена напівсукулентна рослина родини Lamiaceae (ясноткові або губоцвіті). Чагарники, напівчагарники (іноді заввишки до 150 см) або трави, деякі кореневищні, з прямими або сланкими пагонами, з приємним і сильним ароматом (містять ефірні олії), розгалужені, густо опушені волосками. Народні назви: домашня м’ята, кімнатна м’ята, шпороцвітник, шведський плющ, колеус ароматний.

Плектрантус (лат. Plectranthus)

Коренева система мичкувата, розташовується неглибоко. Ребристе стебло плектрантуса чотиригранне, голе або опушене, яскраво-зелене або коричнево-червоне. М’ясисте листя супротивне, на стеблі розташоване хрестоподібно, черешкове, просте, цільне, без прилистків, голе або опушене, округлої або еліптичної форми, іноді широкояйцеподібне до трикутних форм, 3-7 см завдовжки, 2,5-6 см шириною, на верхівці закруглене, по краю листової пластинки хвилясто-городчате, з 7-15 парами зубчиків. На поверхні чітко проглядається рельєф жилок або строкатий малюнок. Верхня поверхня зазвичай густо покрита волосками (залозисте опушення ароматичне), нижня шерстиста. Черешки довжиною 0,4-1 см, більш волосисті, ніж гілки. Городчате листя пофарбовано в зелений колір з яскравими плямами або смужками по краю.

Фертильні квітки двостатеві, сидячі або майже сидячі на квітконіжці, зібрані в багатоквіткові суцвіття (несправжні мутовки) з приквітковим листям над кожним, складені з 2 супротивних цимозних суцвіть (напівпарасольок), розташованих на квітконосі, термінальному або на тому, що росте з листових пазух у верхній частині рослини. Оцвітина 5-членна. Чашечка квітки – дзвіночок або трубка з 5 нерівних чашолистків, овальної або ланцетної форми, довжиною 2,5-3 мм. Віночок зигоморфний, зі зрощених пелюстків, двогубий (верхня губа коротка, відігнута, 4-лопатева, нижня довга, 1-лопатева, вузька, човникоподібна); трубка в середній частині злегка зігнута, на лопатях є залози. Тичинок – 4, прикріплені до стінки трубки віночка, в парах різної довжини, пильовики розкриваються, зав’язь 2- або 4-гніздова, стовпчик – 1, рильця – 1- 2-лопатеві. Характерною рисою роду є наявність здуття в нижній частині трубки віночка.

Цвіте навесні бузковим, ліловим або білим кольором. Запліднення відбувається за допомогою запилення (ентомофілія і орнітофілія). Плід – ценобій, занурений в чашечку, що залишається після відцвітання, розпадається на 4 горішка.

Рід плектрантуса в природі поширений в тропіках і субтропіках, здебільшого це прилеглі до Сахари області Африки, а також на Мадагаскарі, в Індонезії, Австралії і на кількох островах Тихого океану. Деякі вчені стверджують, що батьківщиною рослини плектрантус є дельта річки Лімпопо.

Соковиті пагони домашньої м’яти з красивими ніжними листочками і гнучкими пагонами вирощують в медичних цілях. Завдяки ароматичним залозам листочки плектрантуса виділяють приємний м’ятний або пряний аромат. Вид Plectranthus amboinicus вживають в кулінарії як ароматичну пряність, плектрантусом ароматизують одяг, білизну. Листя деяких видів служать їжею для личинок лускокрилих, в тому числі для Ectropis crepuscularia. З ефірної олії Plectranthus graveolens виготовляють парфуми пачулі.

Лікувальні ванни з настоєм плектрантуса ароматного при енурезі: 1 склянку свіжого або сухого подрібненого листя рослини залити 500 мл кип’яченої води, настояти протягом 45 хвилин, процідити. Отриманий настій вилити в ванну з водою. Приймати ванну в цьому настої близько півгодини ввечері перед сном. Термін придатності настою менше доби. Під час процедури температура у ванні не повинна перевищувати 30° C.

Протипоказання по застосуванню плектрантуса ароматного. Алергія та індивідуальна непереносимість є головним протипоказанням. При гіпотонії плектрантус ароматний може знизити тиск до критичних показників. Небажано вживання препаратів плектрантуса людям з варикозною хворобою вен. Не рекомендується приймати його вагітним і жінкам, що годують грудьми, а також дітям до 12 років. Також ненормоване вживання плектрантуса може спровокувати печію, якщо ним зловживати.

Види домашньої м’яти. Шпороцвітник або плектрантус – великий рід рослин, що об’єднує за різними даними від 250 до 325 видів, які, часом, зовсім не схожі між собою. Латинська назва рослини плектрантус походить від грецьких слів plectron (шпора півня) і anthos (квітка).

Плектрантус колеусовидний

Плектрантус колеусовидний – чагарник з прямими чотиригранними пагонами висотою до 1 м, покритий яйцеподібним блискучим листям. Стебла і м’які черешки опушені.

Плектрантус Ертендаля

Плектрантус Ертендаля – трав’янистий багаторічник зі сланкими пагонами довжиною до 40 см, використовується як ампельна рослина, тобто які вирощують в підвісних кашпо, горщиках, вазонах або кошиках. Черешкове супротивне листя цього виду довжиною близько 6 см, має яйцеподібну або округлу форму і забарвлене ​​в темно-зелений колір. На поверхні присутній сріблястий вигадливий візерунок уздовж жилок. Знизу листочки покриті червоними короткими ворсинками. Влітку на верхівках пагонів розпускаються суцвіття довжиною до 30 см. Кожен окремий дзвіночок світло-лілового або білого забарвлення виростає в довжину до 1,5 см.

Плектрантус Мона Лавендер

Плектрантус Мона Лавендер – гібридний сорт, користується популярністю. Чагарник з буро-коричневими стеблами, покритий великим яйцеподібним зубчастим листям темно-зеленого забарвлення, поверхня листя глянцева, зі зворотного боку з фіолетовим ворсом. На початку вересня виростає довге густе суцвіття з великими трубчастими квітами фіолетово-блакитного відтінку з синім крапом.

Плектрантус дуболистий

Плектрантус дуболистий – рослина з м’ясистими прямими стеблами з пильчастим, шкірястим листям, яке за формою нагадує листя дуба. Листя темно-зеленого кольору, вкрите коротким сріблястим ворсом. Якщо розтерти його між пальцями, залишиться насичений хвойний аромат.

Розмноження та догляд за рослиною. У домашніх умовах кімнатна м’ята розмножується вегетативним способом. Можна проводити процедуру протягом усього року, але найчастіше плектрантус розмножують навесні, під час обрізки. Живці швидко пускають коріння у воді або вологому ґрунті. Можна поставити їх спочатку в теплу очищену воду і через 4-7 днів з’являться перші корінці. Тоді рослини висаджують в легкий, пухкий ґрунт і поливають з обережністю. Укорінена квітка росте швидко і не завдає клопоту власнику.

Плектрантус – витончена рослина з декоративним листям, зовсім невибаглива і любима багатьма квітникарями. Висаджують квітку в горщики середнього розміру методом перевалки, щоб не пошкодити кореневище. Якщо стан рослини не дуже гарний, необхідно зчистити частину ґрунту і перевірити коріння на наявність гнилі. Усі пошкоджені ділянки обрізають. Горщик повинен мати отвори для зливу води, а на дно насипають дренажний матеріал на 1/4 висоти ємності. Ґрунт для посадки повинен бути легким по доступу повітря і вологи, з нейтральною або слабокислою реакцією.

Складові ґрунту:
– дерен (2 частини),
– листяний перегній (1 частина),
– листова земля (1 частина),
– крупний пісок (1/2 частини),
– торф (1/2 частини).

Надалі пересадку проводять через рік на початку весни.

Освітлення. Плектрантус не любить попадання прямих сонячних променів на листя. Він добре росте в півтіні. Восени і взимку майже не потребує додаткового підсвічування. Навіть в період цвітіння йому вистачає всього декількох годин сонячного світла.

Температура. Домашня м’ята воліє до помірно теплих температур. У сезон активної вегетації температура повітря в приміщенні повинна становити + 18… + 25° C. Влітку рослину рекомендується виносити на вулицю, але необхідно надійно захистити її від протягів. Взимку плектрантус слід забезпечити прохолодний період спокою при температурі + 12… + 16° C. Без такого похолодання для рослини знадобиться додаткове підсвічування.

Вологість. Плектрантус добре себе почуває при звичайній вологості повітря. Взимку, особливо поблизу радіаторів, рекомендується періодичне обприскування листя. Декілька разів на рік квітку купають під теплим душем від пилу.

Полив. Квітка потрібно рясно і часто поливати. Однак між поливами поверхня ґрунту повинна просихати на 1-2 см. Застій рідини неприпустимий. Воду для поливу потрібно ретельно очищати і відстоювати.

Добрива. Навесні і влітку плектрантус підгодовують двічі на місяць. Використовують мінеральні та органічні добрива для декоративно-листяних рослин. Розчин добрива вносять в ґрунт. Взимку досить одного мінерального підживлення на місяць.

Обрізка. Пагони плектрантуса ростуть дуже швидко. При цьому нижня їх частина може оголюватися і втрачати декоративність. Щоб квітка довше залишалася красивою, її необхідно регулярно обрізати. Обрізку поєднують з пересадкою. Вкорочують пагони мінімум наполовину, також регулярно прищипують кінчики відростків для більшого розгалуження.

Хвороби та шкідники. Плектрантус – рослина стійка до хвороб, але при надмірному поливі страждає від кореневої гнилі. Лише зрідка на його листочках можуть поселитися павутинні кліщі, від яких позбутися можна швидко за допомогою інсектицидів.

Правила заготівлі плектрантуса. Сировину збирають, коли половина квіток в суцвітті вже розпустилася. В першій половині дня (коли вміст ефірної олії досягає максимуму) траву скошують, вдень підв’ялюють у валках (3-4 доби), а вночі збирають у копи. Підв’ялену траву використовують для отримання ефірної олії. Для сухої сировини листя рослини досушують та обмолочують.

Хімічний склад плектрантуса. В ході хімічного аналізу в рослині були виявлені терпеноїди, сполуки хініну, фенолу, а також тимол, евгенол, пінен, цинеол, ефірна олія, в основному з моноциклічними монотерпенами. Містяться також олеанова, урсолова, оцтова та валеріанова кислоти, каротиноїди, флавоноїди, дубильні речовини, білки, вуглеводи і навіть кетони, алкалоїди, глікозиди та ін.

Колеус у відкритому ґрунті

Користь і забобони. Крім привабливої крони плектрантус допомагає зміцнити здоров’я. Це ефективний заспокійливий, сечогінний, протизапальний і відхаркувальний засіб. У лікувальних цілях використовують верхівки молодих пагонів з бутонами, які заварюють як лікувальний чай.

Ароматне листя плектрантуса – це гарна приправа до м’яса, птиці, соусів. Листочки різних видів пахнуть м’ятою, чебрецем і орегано, що дозволяє скласти цілу композицію.

Насичений аромат відлякує деяких комах, не дарма плектрантус ще називають «антимольним деревом». Мішечки з сухими листям кладуть поблизу одягу, щоб попередити появу молі. Якщо натерти шкіру свіжим соком рослини, комарі будуть докучати набагато менше.

Люди, які вірять у прикмети, рекомендують плектрантус для кімнатного вирощування. Так як листочки деяких видів нагадують невеликі монетки, рослину називають «грошовим деревом». Вважається, що воно привертає багатство в будинок, а також захищає домочадців від безсоння, занепокоєння і поганих думок.

Recent Posts

Хто би міг подумати

Конопля - це одна з найдавніших технічних культур людства. З її волокон плетуть мотузки, роблять тканину, з насіння отримують олію.Читати…

4 години ago

Целюлоза технічної коноплі і джут для упаковки

Джут і коноплі - це цінні технічні культури, що обробляються для отримання волокна і насіння. Джутову і конопляну целюлозу з…

5 години ago

Салат туриста

Салат туриста - це рецепт консервації з перловою крупою з овочами. Відмінно зберігається при кімнатній температурі. Можна вживати як доповнення…

9 години ago

Салат «Знахідка» на зиму

Салат «Знахідка» - смачна закуска з кабачків та квасолі на зиму, відмінно підходить до відвареної картоплі або макаронів, вдалий гарнір…

15 години ago

Паста Болоньєзе

Болоньєзе - м'ясний соус зі свіжими тальятелле (різновид локшини), який традиційно готують в Болоньї. Менш традиційним є соус з макаронами…

1 день ago

Мак снодійний

Хімічний склад маку снодійного, Дія маку снодійного, Способи застосування маку снодійного, Протипоказання.Читати далі Мак снодійний

2 дні ago