Плюси і мінуси стресу

Плюси і мінуси стресу

Слово «стрес» сьогодні стало досить поширеним, навіть по-своєму модним. Раз у раз чуєш: «Не доводь мене до стресу!», «От я тобі зараз влаштую такий стрес, що своїх не впізнаєш!» і т. п. Неважко помітити, що в подібних виразах під стресом розуміється щось небажане, здатне заподіяти неприємності .

Автор теорії стресу – канадський вчений Ганс Сельє (1907-1982), який опублікував свої перші роботи на цю тему в кінці 30-х років минулого століття, на останньому етапі життя у багатьох відношеннях переглянув свої колишні погляди. В 1974 році він випустив книгу «Стрес без дистресу». Уже в назві старе поняття «стрес» протиставлено новому – «дистрес». У чому ж їх відмінність? «Стрес» – англійське слово, яке широко використовується в повсякденній мові, коли говорять про такі процеси, як «напруга, тиск, натиск». А «дистрес» в перекладі з англійської означає «горе, нещастя, виснаження, нездужання». Різниця, як неважко помітити, істотна.

Тобто, згідно з остаточними поглядам Г. Сельє, люди не повинні та й не в змозі уникати стресу, бо багато чинників, що викликають стрес (стресори), є найважливішими активізаторами в житті кожної людини. Оскільки стрес супроводжує майже будь-яку діяльність, то не піддаватися йому може лише той, хто нічого не робить. На думку Г. Сельє, і саме неробство теж є стресом, а точніше – дистрессом. Ось кілька витягів з книги Г. Сельє: «Стрес – це аромат і смак життя». «Повна свобода від стресу призводить до смерті». «Навіть до смерті?» – можуть здивуватися багато. Так, саме до смерті. Адже організм, не отримуючи стимулюючих стресових впливів, перестає функціонувати належним чином і поступово починає гинути. Таким чином, стрес буває корисним.

У випадках, коли стресові фактори приносять горе, нещастя, страждання, вони стають дистресовими. І з дистресом як шкідливим явищем необхідно боротися, а найкраще зовсім не допускати його виникнення в міру можливості.

На противагу дистресу шведський вчений Леннард Леві запропонував ще один термін – «евстрес» (грецька приставка «ев» означає «хороший, сприятливий»).

Отже, будь-який вплив на організм є стресом: якщо вплив завдає шкоди, його називають дистресом, якщо приносить явну користь – евстрес.Плюси і мінуси стресу

Природно виникає питання: як захиститися від різних дистресових впливів, від усього, що шкодить здоров’ю? Звичайно ж, дуже багато залежить від духовного і матеріального оздоровлення життя суспільства, від його ставлення до природи; у багатьох випадках можуть надати допомогу різні ліки та інші засоби з арсеналу медицини. Але все ж найбільші можливості для самозахисту закладені в самій людині – тільки багато хто не знає про це. Не знають, що природа обдарувала наш організм могутніми механізмами саморегуляції. Уміння використовувати можливості цих механізмів – велика сила в боротьбі з дистресовими факторами, і це вміння необхідно взяти на озброєння кожному. Іншими словами, кожен, хто не хоче стати жертвою різних негативних обставин, породжуваних нашим непростим і напруженим життям, і не дивлячись ні на що прагне зберегти і зміцнити своє здоров’я, просто зобов’язаний навчитися керувати собою, своїм психічним і фізичним станом.

Залишити коментар