Лестощі, похвали, компліменти

Бенджамін Дізраелі (британський політичний діяч, прем’єр-міністр уряду, романіст, граф Біконсфілд з 1876 р., кавалер Ордену підв’язки) якось зауважив: «Лестощі люблять усі». На світі тільки невеликий відсоток людей, яких лестощі не робили більш зговірливішими і більш поступливими.

Комплімент задовольняє важливу психологічну потребу людини в позитивних емоціях. Але більшість компліментів доводиться чути від людей, яким щось від вас треба. За тисячоліття свого існування людство розробило величезну кількість різновидів лестощів. Навчилися лестити службовому становищу, розуму, дотепності, красі, силі і т.п.

Слід завжди враховувати, чим відрізняються лестощі від компліментів: неприкритим лицемірством, прямим перебільшенням достоїнств.

Комплімент (фр. compliment) — це форма похвали, поваги, визнання або захоплення у вигляді люб’язностей, приємних слів. Компліменти допомагають встановлювати добрі стосунки з людьми. Кажуть компліменти з різних причин, зазвичай вони приносять задоволення і піднімають самооцінку.

Компліменти повинні бути відфільтровані від лестощів. «Той, хто піддається лестощам, беззахисний», але люди всеодно схильні автоматично реагувати на похвали. Домагаючись духовної близькості через схвальні вирази, маніпулятори в кінцевому рахунку досягають вражаючих результатів.

До Книги рекордів Гіннесса внесено Дж. Гірарда – рядового продавця, який найбільше всіх у світі продавав автомобілів. Секрет його успіху на перший погляд парадоксальний. Добру половину свого робочого часу він займався тим, що надписував і відправляв листівки. Кожен місяць по листівці кожному зі своїх більш ніж 13 тис. колишніх клієнтів.

Вітальна тема змінювалася щомісяця («З днем народження», «З Новим роком», «З Днем святого Валентина» і т. д.), але написаний від руки або надрукований текст не змінювався ніколи: «Мені подобаєтеся Ви і Ваш стиль життя» – і підпис.

Чи міг він при використанні цієї методики мати недолік в клієнтах? Ось і виходить, що титулом «видатний продавець машин» він зобов’язаний одному єдиному маніпулятивному прийому.

Вислуховувати компліменти люблять жінки, чоловіки і діти. Поради з використання компліментів:
– щоб говорити компліменти, потрібно мати хоч якусь інформацію про людину – відсутність її зводить комплімент до грубих лестощів;
– універсальна основа для компліменту (прагнення добре виглядати, домагатися успіху, користуватися повагою, визнанням, любов’ю, мати хорошу сім’ю, розумних, здорових дітей);
– комплімент має бути коротким;
– найефективніший комплімент – на тлі антикомпліменту до себе: мені не вистачає вашої цілеспрямованості.

Приклади захисту від цих маніпуляцій: «Дякую за комплімент! Я дійсно непогано виглядаю»; «У щирості Вашій я не сумніваюся»; «Говорять, що я хороший? Ось брешуть»; «Є люди і кращі за мене» і т.д.

Якщо одразу ви не збагнули як відбити атаку, краще промовчати. Не поспішайте і не приймайте, не судіть співрозмовника, просто мовчіть. Заспокойтеся, розберіться в ситуації, а потім зробіть правильне рішення.

Залишити відповідь