Категорії
Різне

Полімерний сенсор для води

В умовах сучасного не дуже гарного екологічного стану знайти чисту питну воду – завдання не просте. Звісно, сьогодні існує маса способів очищення води від шкідливих домішок, проте не всі з них, і не завжди, відфільтровуються, та й багато токсичних сполук шкідливі навіть у вкрай малих дозах. При цьому, згідно з деякими даними, навіть в дощовій і артезіанських водах присутні шкідливі добавки. Тому важливо не тільки створювати способи очищення, а й методи виявлення токсинів. В цьому може допомогти новий винахід вчених з Бельгії та Німеччини.

Як повідомляє редакція видання Talanta, розробкою займалася група дослідників з Гентського університету та Мюнхенського технічного університету. Відповідно до європейських стандартів, вода вважається забрудненою, якщо в ній більше 1 нанограма бензопірену.

Бензопірен – ароматична сполука, представник поліциклічних вуглеводнів, речовина першого класу небезпеки, потрапляє в ґрунт і воду при згорянні вуглеводневого рідкого, твердого і газоподібного пального. Саме на пошук цього з’єднання і була націлена робота вчених.

Для створення сенсора використовували суміш полімерів, створену за допомогою молекулярного імпринтингу. Цей спосіб отримання матеріалів, заснований на полімеризації функціональних мономерів в присутності спеціально доданих молекул. У отриманих полімерів є пори розміром в декілька нанометрів, в які проходять молекули тільки певної форми і розміру. Саме форму молекул бензопірену і повторюють пори на матеріалі.

Утворений полімер наноситься на золотий електрод для ємнісного датчика. Після включення залишається тільки чекати на результат. Якщо вода забруднена, відбувається зміна ємності конденсатора. В якості контролю використовували такий самий електрод, на який наносили речовини, здатні «вловлювати» бензопірен. В результаті чутливість нового датчика виявилася в кілька разів вища.

Нові полімерні сенсори виявлять навіть малу кількість токсинів в питній воді. Однак є одна перешкода: полімерний сенсор реагує і на присутність схожих за будовою з бензопіреном вуглеводнів. Але дослідники не вважають це за проблему, адже присутність будь-яких речовин автоматично робить воду забрудненою. А значить вона потребує очищення, незалежно від того, які домішки в ній виявлено.

Залишити відповідь