Категорії
Лікарські рослини Міста, країни, люди Овочеві і зернові

Помідорні дофа-ліки

Вчені створили генетично модифіковані томати з інтегрованими ліками від хвороби Паркінсона.

Вчені з кафедри метаболічної біології і біологічної хімії Центру Джона Інеса (Великобританія) створили помідор з ліками проти хвороби Паркінсона під назвою L-DOPA – амінокислотний попередник дофаміну.

ГМО-помідор збагачений диоксифенілаланіном, що використовується в терапії хвороби Паркінсона. В організмі людини з диоксифенілаланіну утворюється нейромедіатор дофамін.

Сьогодні хвороба Паркінсона – зростаюча проблема в країнах, що розвиваються, де люди не можуть дозволити собі щоденні витрати в 2 долари за синтетичний препарат.

Команда генетиків вибрала томати (легко культивовану культуру), які можна буде використовувати як дешеве джерело цієї речовини, більш відомої під назвою Levodopa. Фахівці додали в генетичний код томатів новий ген, що відповідає за синтез тирозинази (Tyrosinase) – ферменту, що створює молекули ліків з амінокислоти тирозину. В результаті в плодовій частині рослини утворюється близько 150 мг леводопи на 1 кг томатів. Тепер залишається створити виробничий конвеєр, де L-DOPA вилучатимуть з помідорів і очищати до лікарського препарату.

В даний час вчені працюють над недорогою технологією конвеєрного виробництва чистого медичного продукту з генно модифікованих помідорів. Автори розробки пропонують вирощувати ГМО-томати в контрольованих умовах закритих теплиць, щоб не допустити проникнення в природу пилку зі зміненими генами і утворення гібридів з важко передбачуваними екологічними наслідками. Леводопа є золотим стандартом терапії хвороби Паркінсона з моменту її впровадження в якості медичного препарату з 1967 року.